Evropa hledá alternativu: Od ruského plynu k americkému LNG
Evropa stojí na křižovatce mezi diverzifikací dodávek plynu, které mají nahradit ruské importy, a přechodem na obnovitelné zdroje. Mezitím musí ale starý kontinent najít způsob, jak zabezpečit dostatečné množství zemního plynu a posílit energetickou bezpečnost.
Podle slov nejvyšší představitelky pro energetiku, Ditte Juul Jørgensenové, má prozatím Evropa dost prostředků, aby vydržela další zimní energetickou krizi. Zároveň však dodala, že závislost Evropy na vývozu amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) bude přetrvávat.
"Během několika příštích desetiletí budeme v systému potřebovat nějaké fosilní molekuly. A v tomto kontextu bude potřeba americká energie,“ řekla Jørgensenová v rozhovoru pro Financial Times.
Takové prohlášení jenom potvrzuje, že státy EU budou spotřebovávat americký LNG ještě dlouho po konci dekády navzdory obavám vyjádřeným některými politiky a ekologickými aktivisty, že takové počínání by mohlo narušit ambiciózní klimatické cíle bloku.
Výsledkem loňské ruské invaze na Ukrajině bylo mimo jiné i uzavření paktu s Bidenovou administrativou na zajištění dovozu dodatečných 50 miliard metrů krychlových ročně alespoň do roku 2030. Dohoda byla uzavřena v souladu s klimatickými cíli EU a USA a obě strany se shodly, že budou plně respektovat svoje cíle ohledně snížení poptávky po plynu.
Podobné vyjádření však vytváří stabilní a predikovatelný prostor pro evropské obchodníky, kteří váhali s podepsáním dohod s americkými dodavateli na období po roce 2030.
Na následujícím grafu uveřejněném serverem Financial Times je patrné, že největším dovozcem amerického LNG je v posledních dvou letech právě Evropa s více než 60% podílem.
Podíl dodávek amerického LNG do jednotlivých regionů. Zdroj: Financial Times
Plyn tu s námi bude ještě dlouho
Vývoz LNG z USA do EU se loni více než zdvojnásobil a v roce 2022 vzrostl na 56 miliard m3 z 22 miliard m3 o rok dříve. Na konci roku 2022 tvořil ruský plyn 16 procent dovozu plynu do EU, což je pokles z 37 procent v březnu 2022.Například společnost Cheniere Energy, největší americký vývozce LNG, letos uzavřela dva kontrakty s evropskými společnostmi Equinor a BASF, které se zavázaly odebírat 2,55 mil. tun LNG ročně přes Atlantik až do 40. let.
Venture Global LNG, další americký exportér, podepsal v červnu 20letý kontrakt na dodávku 2,25 mil. tun paliva ročně s německou státní společností SEFE (Securing Energy For Europe). Spolu s 20letou smlouvou s EnBW podepsanou v říjnu se očekává, že Venture Global bude největším dodavatelem LNG do Německa.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se