Dánsko chce snížit závislost na ruském plynu zejména rozvojem OZE. Pomoci má i zvýšení domácí těžby plynu
Dánsko, stejně jako řada dalších evropských zemí, plánuje v nadcházejících letech vzhledem k aktuální geopolitické situaci značně snížit svou závislost na ruském plynu. Konkrétně by k tomu mělo pomoci několikanásobné navýšení výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích, stejně tak dočasné zvýšení těžby plynu v Severním moři.
Závislost Evropy na energetických dodávkách z Ruska a její snižování je v posledních týdnech důležitým tématem mnoha vlád napříč Evropou, i politiků z řad orgánů EU. Od dodávek plynu z Ruska se plánuje odpoutat i Dánsko, kterému k tomu má pomoci nová strategie postavená na pěti pilířích – zrychlení přechodu k zelené energetice, navýšení využívání zelené energie ve vytápění, postupné ukončování užívání zemního plynu, navýšení výroby elektřiny z OZE a zelená daňová reforma.
V krátkodobém časovém horizontu by však mělo pomoct i navýšení domácí těžby zemního plynu, a to z ložisek v Severním moři, která již obdržela licenci k těžbě. Jedním z nich je podle serveru S&P Global Platts i pole Tyra, které je zároveň největším ložiskem v dánské části Severního moře.
Toto pole sice bylo uzavřeno v roce 2019 kvůli opětovnému developmentu, dánská vláda nicméně přislíbila odstranit veškeré administrativní překážky, aby mohla být těžba z pole zahájena co nejdříve. Podle francouzské TotalEnergie, která pole provozuje, by těžba mohla být opětovně spuštěna v polovině příštího roku s očekávaným objemem na úrovni 60 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně, z toho by zhruba dvě třetiny měl tvořit právě zemní plyn.
Zásadní roli má sehrát rychlejší rozvoj OZE
Kromě konkrétních kroků v sektoru plynárenství dánská vláda plánuje více podpořit využívání obnovitelných zdrojů. Vláda tak plánuje uvolnit lokality k rozvoji dalších offshore větrných zdrojů o celkovém výkonu 1 až 4 GW, které by měly vyrůst do konce tohoto desetiletí. Konkrétní návrhy by vláda měla zveřejnit do letošních letních prázdnin.
Dánsko v současné době disponuje zhruba 7 GW větrných elektráren, v následujících letech je však v plánu budovat energetické ostrovy, které by měly pomoci překonat překážky spojené s environmentálními předpisy pro onshore větrné elektrárny. Již delší dobu je tak v plánu vybudování umělých ostrovů s celkem 5 GW větrných elektráren, které rovněž zahrnují zařízení na výrobu zeleného vodíku a kabelová vedení propojující více zemí.
Podle vlády by se tak Dánsko mělo do roku 2030 stát čistým vývozcem zelené energie.
„Budeme Evropu zásobovat zelenou energií a nahradíme ruský plyn,“ uvedl podle S&P Global Platts Dan Jorgensen, dánský ministr pro klima a energetiku.
Dánsko pro snížení závislosti na Rusku rovněž plánuje zásadně omezit spotřebu zemního plynu, přičemž již do roku 2030 by veškeré vytápění měl zajišťovat zelený plyn.
Zrychlení se tak má dočkat využívání obnovitelných zdrojů v teplárenství. Stejně tak domácnosti, které nejsou připojeny do systému centrálního zásobování teplem, by měly přejít od spalování zemního plynu k tepelnému čerpadlu, či alespoň ke spalování bioplynu.
Mohlo by vás zajímat:
Další zelené šílenství. Hlavně ten zelený plyn, ten to rozhodne pro vytápění.
Takhle to bylo vždycky. Když se jeden zdroj přestane vyplácet, nahradí ho jiný. Dánsko má velké plány a bude to stejné jako s OZE nebo elektromobilitou. Nakonec se zelený vodík prosadí.
Vodík do chemické výroby. A jeden z produktů může být třeba methanol, látka jednoduchá na syntézu, biologicky odbouratelná, neomezeně mísitelná s vodou a použitelná všude, kde to jde s benzínem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se