Bulharsko pozastavilo daň na transit ruského plynu, ruští vývozci ji neplatili
Bulharská vláda na začátku tohoto týdne pozastavila daň na přepravu ruského zemního plynu. Novou daň přitom vláda zavedla teprve na začátku října. Její vymáhání je však obtížné a podle dostupných informací ji ruští vývozci neplatí. K pozastavení daně rovněž zřejmě přispěla i výhružka Maďarska o vetování vstupu Bulharska do Schengenského prostoru.
Bulharská vláda v pondělí oznámila pozastavení daně vybírané za přepravu ruského zemního plynu přes tamní plynovody. Daň ve výši 20 leva (zhruba 10 eur) za megawatthodinu na dovoz a přepravu plynu ruského původu přitom vláda zavedla teprve v polovině října.
Tento krok vyvolal silnou kritiku především ze strany Maďarska a Srbska, do kterých proudí ruský plyn právě přes Bulharsko. Podle bulharského premiéra nebylo cílem zdražení plynu pro země na dané přepravní trase, ale ke snížení zisku ruského Gazpromu.
Za pozastavením daně tak zřejmě stojí dva stěžejní důvody. Podle zdroje serveru Montel ruští vývozci novou daň odmítli platit, čímž se stala neefektivní. Pozastavení daně bylo podobně náhlé jako její zavedení, kdy se podle zdroje přepravci plynu přes Bulharsko o tomto kroku dozvěděli okolo pondělního poledne.
"Všichni daň zaplatili, kromě Rusů," uvedl zdroj oslovený serverem Montel s tím, že výši daně pro ruského vývozce odhadoval na 138 milionů eur. "Jednalo se o politické rozhodnutí, nikoliv plynárenské," dodal zdroj k pozastavení výběru daně.
Podle Kaťy Yafimavové z Oxfordského institutu pro energetická studia bylo pozastavení daně očekávané. Kromě toho, že ruští vývozci daň neplatili, daň rovněž zřejmě není v souladu s evropskou legislativou.
"Vzhledem k tomu, že toto opatření bylo v rozporu s právními předpisy EU, u soudu by nevyhnutelně neuspělo," uvedla Yafimavová.
Vstup do Schengenu v nejistotě
Dalším významným faktorem, který pravděpodobně stál za postavením výběru daně, je snaha Bulharska o vstup do Schengenského prostoru. Podle zdrojů Financial Times totiž Maďarsko během pondělního zasedání představitelů EU vzneslo ultimátum v podobě zablokování přístupu Bulharska do Schengenu.
"Je to opět náš starý přítel Orbán," řekl Financial Times diplomat, který je přímo obeznámen se situací. "Spojují všechny záležitosti a všechny blokují," dodal další oslovený zdroj.
Bulharská vláda nicméně uvedla, že bude i nadále hledat obdobné řešení na úrovni EU. To by mělo kromě omezení příjmů Ruska vytvářet tlak na členské státy, aby omezily dovoz ruských fosilních paliv.
Mohlo by vás zajímat:
Kdo by v takovém prostředí chtěl investovat na desítky let do zdrojů, přepravních tras atd.?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se