Čínské město plánuje větrný park na moři s výkonem přesahujícím 40 GW
Město Čchao-čou na jihovýchodě Číny plánuje postavit větrnou elektrárnu na moři s větším výkonem, než mají úhrnem všechny elektrárny v Norsku. S odvoláním na pětiletý plán města v provincii Kuang-tung o tom informovala agentura Bloomberg. Čchao-čou hodlá zahájit práci na projektu do roku 2025. Výkon větrné farmy, která se bude nacházet v Tchajwanském průlivu ve vzdálenosti 75 až 185 kilometrů od pobřeží, bude podle zmíněného plánu činit 43,3 gigawattu.
Oblast má jedinečné topografické vlastnosti. Vítr zde je dostatečně silný na to, aby turbíny běžely 3800 až 4300 hodin ročně, tedy 43 až 49 procent času, což je nezvykle vysoká míra využití. Plán neuvádí, kolik bude projekt stát.
Čína má už teď největší park obnovitelných zdrojů energie na světě. Nyní rapidně zrychluje investice do solárních a větrných projektů s cílem vybudovat větší a flexibilnější síť a splnit plán, který počítá s tím, že dosáhne vrcholu emisí oxidu uhličitého před rokem 2030 a že do roku 2060 bude mít nulové emise.
Začátkem tohoto roku navrhlo město v sousední provincii Fu-ťien projekt v hodnotě 138 miliard dolarů (3,4 bilionu Kč), který zahrnuje větrnou elektrárnu na moři o výkonu 50 gigawattů.
Podle údajů agentury BloombergNEF mělo Norsko v roce 2021 instalovaný výkon 38 gigawattů.
Mohlo by vás zajímat:
Behem sesti let (tri roky do zacatku a tri roky stavba - muj osobni odhad) vybuduji ekvivalent 23 jadernych reaktoru - a to pouze pro jedno mesto!
Ekvivalent, ale v pouze v instalovaném výkonu, což rozhodně není totéž.
Jo. To je klasická "zamlčovaná vlastnost" s reklamními bláboly o instalovaném výkonu OZE a jen nepatrnou zlomkovou roční dodávkou el. energie v porovnání se stejným instalovaným výkonem jaderné či konvenční uhelné elektrárny s ročním trvalým provozem a využitím na 80%.
Ne, v rocni vyrobe. Hualong one 85% koeficient, tento offshore 43-49% (pocital jsem 46%)
...Čína má už teď největší park obnovitelných zdrojů energie na světě. Nyní rapidně zrychluje investice do solárních a větrných projektů s cílem vybudovat větší a flexibilnější síť a splnit plán, který počítá s tím, že dosáhne vrcholu emisí oxidu uhličitého před rokem 2030 a že do roku 2060 bude mít nulové emise...
autor clanku zabudol spomenut aj este dalsiu oblast podporovanej bezemisnej vyroby EE v cine .. a to JE, ktora za poslednycch 10 rokov narastla viac ako 5-nasobne a stale pokracuje v raste
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se