EU: Komise možná bude revidovat cíle energetické účinnosti pro rok 2030
Evropská komise v současnosti reviduje ekonomické předpoklady, které stály za předloženým legislativním balíčkem Fit for 55 v průběhu minulého roku. Důvodem jsou vysoké ceny plynu i elektřiny. Výbor ITRE zodpovědný za revizi legislativy v Evropském parlamentu již vyšší cíle pro energetickou účinnost do 2030 předložil.
V červenci 2021 Komise předložila mimo jiné revizi směrnice o energetické účinnosti. Tato revize představuje dva cíle na snížení primární (o 39 %) a konečné (36 %) spotřeby energie do roku 2030, přičemž oba cíle jsou závazné. V současnosti je platný nezávazný cíl snížení spotřeby energie o alespoň 32,5 %.
"Samozřejmě, situace se nyní změnila, protože jsme bohužel ve světě s vyššími cenami energie. Komise nyní zkoumá, jak by mohl být vyšší cíl energetické účinnosti podložen," uvedla Claudia Canevari, vedoucí oddělení energetické účinnosti v Evropské komisi.
Zpravodaj revize směrnice o energetické účinnosti ve Výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) na konci února 2022 předložil alternativní návrh, který dokonce obsahuje snížení primární spotřeby energie o 45,5 % a konečné spotřeby o 43 %. Podobně Evropský parlament navrhl zvýšení cílů i v případě revize cíle pro podíl obnovitelných zdrojů energie - ze 40 % na 45 % (nyní je platný cíl 32 %).
K navržené revizi směrnice o energetické účinnosti se bude vyjadřovat také Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí.
"Nejefektivnějším způsobem, jak zastavit Putinovu válku, je zvýšit energetickou účinnost a snížit naši spotřebu energie," řekla Eleonora Evi, europoslankyně zodpovědná za stanovisko Výboru pro životní prostředí k revizi směrnice.
Dálkové vytápění je velice efektivní
Téma energetické účinnosti a snižování závislosti na dodávkách ruského plynu se propojuje v oblasti vytápění. V EU je téměř 40 % domácností vytápěno právě zemním plynem. Jedním z nejúčinnějších způsobů vytápění domácností je využívání dálkového vytápění. To je v některých evropských zemích, včetně ČR, hojně využíváno, nicméně do velké míry s teplem z uhlí.
Existují ovšem návrhy na projekty, kdy by mohlo být sbíráno odpadní teplo z výroby elektřiny a z průmyslu. S využitím inteligentní infrastruktury by podle konsorcia Heat Roadmap Europe mohl být ušetřen veškerý zemní plyn v současnosti využíván k vytápění budov v Evropě.
Právě pro takové projekty je podle portálu Euractiv klíčové, že ceny uhlí a zemního plynu momentálně již nejsou levnější než obnovitelné zdroje energie a jiná alternativní řešení.
Mohlo by vás zajímat:
Unie pouze využívá krize k posilování své moci. Za mizerný stav energetiky v unii nemohou nikde jinde než v Bruselu. Posledních 20 let nedělali nic jiného, než že ničili domácí energetiku členským státům a nutili je podporovat nestabilní OZE. Ted sklízíme výsledky jejich práce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se