Domů
Uhlí
Čeští lékaři ve výzvě žádají brzký konec spalování uhlí
Elektrárna Chvaletice, Seven. Autor: Martin Vonka

Čeští lékaři ve výzvě žádají brzký konec spalování uhlí

Uhlí
13 komentářů
26. říjen 2020, 12:46
ČTK

Někteří čeští lékaři iniciovali kampaň, která žádá brzký konec těžby a spalování uhlí. Signatáři petice mířené na vládu a další politiky uvádějí, že znečištěné ovzduší rapidně zhoršuje průběh respiračních, kardiovaskulárních i onkologických onemocnění a přispívá k jejich vzniku. Požadují přechod na modernější a čistší zdroje energie. o výzvě ČTK dnes informoval za signatáře Daniel Jirků v tiskové zprávě.

Iniciativa „Lékaři za zdravé srdce Evropy“ spojuje lékaře a další zaměstnance ve zdravotnictví a vědce ze souvisejících oborů. Mezi podporovatele kampaně patří například chirurg Pavel Pafko, lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert, lékařky Irena Opletalová a Jana Skřičková, které působí na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno, či ekotoxikolog Radim Šrám. Ten také předsedá Komisi pro životní prostředí Akademie věd ČR. Partnerem výzvy je také ekologická organizace Hnutí DUHA.

Iniciátoři připomínají, že v důsledku špatného ovzduší v Česku ročně předčasně zemřou tisíce lidí. Uvedli, že uhelné zdroje jsou zodpovědné za 88 procent ročně vyprodukovaných emisí skleníkových plynů z výroby elektřiny a Česko stále vyrábí nejvíce elektřiny z uhlí na osobu v celé Evropské unii.

„Česká elektrizační soustava může v roce 2030 bezproblémově fungovat bez znečišťujících uhelných elektráren a s dvojnásobným množství obnovitelných zdrojů,“ řekl k výzvě energetický expert a člen vládní Uhelné komise Jiří Koželouh z Hnutí DUHA.

Ekologické organizace požadují ukončení provozu uhelných elektráren do roku 2030. Termíny, s kterými operuje Uhelná komise, jsou roky 2033, 2038 a 2043. Datum útlumu využívání uhlí v Česku doporučí komise vládě na svém příštím zasedání v polovině listopadu. Kabinet by pak měl rozhodnout do konce roku.

Signatáři výzvy se také, v souvislosti s probíhající koronakrizí, odkazují na studie, podle nichž špatný stav ovzduší, společně s dalšími rizikovými faktory, přispívá k horšímu průběhu covid-19 a dalších plicních onemocnění. Zmiňují například na jaře zveřejněnou studii provedenou vědci z Harvardovy univerzity, či pozdější výzkumy odborníků z univerzity v britském Birminghamu a v několika dalších zemích. V Česku podobná studie zatím chybí. Podle signatářů výzvy tyto výzkumy ukazují, že je třeba prosazovat ekologická opatření chránící zdraví lidí i během koronakrize.

„Pandemie koronaviru nám jasněji než kdy dříve ukázala, nakolik jsou lidské zdraví a zdraví planety propojené. Máme nyní volbu konat a ochránit zdraví naší země i jejích obyvatel,“ stojí v závěru výzvy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
PetrV
26. říjen 2020, 13:18

Předně by tito lékaři si měli přestat vozit zadky v autech a udělat něco pro své zdraví.

Jan Veselý
26. říjen 2020, 20:55

Taky máte zlatou z olympiády jako Pollert?

Emil
26. říjen 2020, 21:03

Asi nemá, ale to Pollert už taky ne :-)

Jan Veselý
26. říjen 2020, 21:20

To záleží na tom, jestli jste fixovaný na ten kus kovu nebo přijmete i hovorové "mít zlatou" = vyhrát. Tohle se ovšem podaří málo komu.

Jiří Trn
27. říjen 2020, 08:34

Učebnicová paušalizace od pana Veselého.

Protože jeden lékař zazářil na olympiádě, tak ostatní občané už nesmí kritizovat (ne)ekologickou rozežranost lékařského stavu.

Ing. Barbora Špotáková podle pana Veselého nejspíš z ekologické kritiky osvobodila inženýrský stav v naší zemi.

Jan Veselý
27. říjen 2020, 09:14

Vy jste hlavně předvedl učebnicový příklad argumentačního klamu zvaného slaměný panák. "Protože jeden lékař zazářil na olympiádě, tak ostatní občané už nesmí kritizovat (ne)ekologickou rozežranost lékařského stavu." Je vaše tvrzení, ne moje.

Je stejně hloupé jako ten "whataboutismus" PetraV, který matlá dohromady ježdění v autě a vyjadřování se k problematice uhelných elektráren.

Jiří Trn
27. říjen 2020, 09:19

Pijete víno a kážete vodu.

V prvé řadě jste Vy z diskuse odstřelil PetraV "argumentem" o Pollertově zlatě.

Aby jste se vzápětí rozčiloval, že Vás chce někdo v diskusi omezovat.

Jaroslav Studnička
26. říjen 2020, 13:24

Další příklad jak se dá Covid marketingově využít...

Josef
26. říjen 2020, 21:23

Lékaři nemají pravdu, dnešní míra znečištění ovzduší není dána těžbou uhlí, ale především spalováním tuhých paliv v malých zdrojích bez čištění spalin. Což je nepopiratelný fakt. Teoretický smysl by tedy dávala výzva k zákazu provozu všech kotlů a kamen na tuhá paliva. Nicméně lékaři by měli především dělat to, čemu rozumí tedy léčit. Tato výzva mi přijde stejně hodnotná jako výzva akademiků k přijímání muslimských migrantů nebo tupé žvanění přírodovědců o tom ,že kanál Odra-Labe nenávratně zničí přírodu, přitom se každý může podívat jak nádherná malebná příroda vznikla v okolí "umělé" nové řeky v jižních čechách. Bohužel je vidět, že mnoho odborníků má tak úzké vzdělání

a zaměření, že nemají žádný přehled o tom, jak funguje svět, přesto a nebo právě proto mají pocit, že jsou to oni co všemu rozumí....

abc
26. říjen 2020, 22:39

Sám bych to nenapsal líp. ????

Bizon
27. říjen 2020, 01:44

Už výroba EE z uhlí se super odlučovači zabijí zdaleka nejvíc lidí ze všech elektráren, nepochybuji že domácí neřízené kotle musí být masakr. Ono i spalování dřeva produkuje stovky polyaromatických karcinogenních teratogenních mutagenních splodin.

Michal
30. říjen 2020, 08:33

Jen zapoměli dodat, kolik lidí by přečasně umřelo, pokud by nemocnice byly bez elektřiny, uhlí nemusí být politicky populární, ale pořád zachránilo spousty životů, v africe ještě dnes vaří na dřevu a díky tomu že nepoužívají uhlí tam devastují zbytky pralesů na palivo a umírají na plicní problémy děti i třicátnící. Rozmazlený evropan to nevidí a zbytek světa na takové povrchní iluze kašle.

Bizon
31. říjen 2020, 14:06

Jo jo, klasické moderní Evropské myšlení, "nejen že víme nejlíp co byste měli dělat, ale máme i právo vám to nutit". Tady už uhlí nechci, ale vyrostli jsme na něm a nemáme právo ho brát méně rozvinutým zemím které na něm rostou teď.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se