Domů
Technologie
Vědci úspěšně testovali robotické řešení pro kontrolu a údržbu plovoucích větrných elektráren
Plovoucí větrné turbíny, Windfloat Atlantic, Portugalsko
Zdroj: Ocean Winds

Vědci úspěšně testovali robotické řešení pro kontrolu a údržbu plovoucích větrných elektráren

Výzkumníci z irské Univerzity v Limericku vyvinuli a úspěšně otestovali inovativní robotické řešení, které může zásadně změnit způsob údržby plovoucích větrných elektráren. Díky dálkově ovládaným robotům by mělo v budoucnu být možné efektivněji kontrolovat a udržovat zařízení, což povede ke snížení nákladů a zvýšení bezpečnosti v náročných mořských podmínkách. Nová technologie byla otestována na větrné farmě WindFloat Atlantic u portugalského pobřeží. 

Výzkumníci z Univerzity v Limericku vyvinuli a v reálných podmínkách vyzkoušeli robotické řešení založené na dálkově ovládaných robotech, které umožňuje účinnou kontrolu a údržbu plovoucích větrných elektráren. Právě kontrola a údržba elektráren jsou dnes jednou z hlavních výzev z pohledu ekonomiky provozu plovoucích větrných elektráren.

Větrné turbíny jsou umístěny na volně se pohybujících platformách, které jsou různými způsoby ukotveny k mořskému dnu. Jejich neustálý pohyb způsobený povětrnostními podmínkami a stavem mořské hladiny komplikuje nejen efektivní řízení výroby, ale také zvyšuje nároky na pravidelnou údržbu.

Pokrok v této oblasti proto může zlepšit nejen optimální řízení výroby v čase, ale také minimalizovat riziko převrácení, zlepšit celkovou životnost a snížit náklady na pravidelnou údržbu. Pravidelné kontroly a údržba jsou dnes do značné míry závislé na lidském zásahu. S růstem a pokrokem tohoto odvětví je však kladen zvýšený důraz na zvýšení spolehlivosti a snížení provozních nákladů.

"CRIS vyvíjí výjimečné robotické schopnosti, které mohou změnit způsob, jakým přistupujeme k inspekcím větrných farem na moři. Jsem opravdu hrdý na výsledky, kterých jsme v těchto zkouškách dosáhli, a věřím, že toto je jen začátek přelomového partnerství," uvedl k úspěchu studie Dr. Phillipe Santos, hlavní vědecký pracovník Centra prorobotické a informační systémy (CRIS) pro testy ve WindFloat Atlantic.

"Naším cílem je neustále inovovat a vyvíjet robotické technologie, které zvyšují efektivitu, snižují náklady a, co je nejdůležitější, zlepšují bezpečnost tím, že minimalizují potřebu lidských pracovníků pracovat v nebezpečných podmínkách," dodal.

Vyvinutá technologie byla testována na jedné z prvních plovoucích větrných elektráren o výkonu 25 MW, která se nachází u pobřeží severního Portugalska. Projekt WindFloat Atlantic byl uveden do provozu v roce 2020 a vygeneroval v roce 2023 80 GWh, což překonalo očekávání provozovatele. Hlavní obavou analytiků před uvedením do provozu byla právě složitost kontroly a řízení.

Za celým projektem stojí společnost Ocean Winds, většinový vlastník, vývojář a provozovatel plovoucí pobřežní větrné farmy WindFloat Atlantic. Ta byla dle tiskové zprávy klíčovým testovacím partnerem pro výzkumný projekt.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se