Největší přeshraniční projekt na zachycování a ukládání uhlíku se nadále rozvíjí
Ambiciózní norský CCS (carbon capture and storage) projekt, o kterém náš web již několikrát informoval, je na cestě ke své realizaci. Na konferenci pořádané norskou vládou a Evropskou komisí v minulém týdnu uzavřelo několik velkých průmyslových hráčů předběžné dohody na dodávku zachyceného CO2 do úložišť norské ropné společnosti Equinor, která projekt zaštiťuje. Projekt Northern Lights podpořili například ArcelorMittal či výrobce cementu Heidelberg Cement.
Dle Equinoru, který kvůli projektu spojil síly s dalšími společnostmi specializujícími se na těžbu ropy, Shell a Total, jde o první přeshraniční projekt na ukládání uhlíku na světě. Na konferenci pak společnosti podepsaly memorandum o porozumění a státní gigant Equinor nyní doufá v úspěšnost projektu v komerčním měřítku.
Předchozí evropské CCS projekty totiž většinou ztroskotaly kvůli nemožnosti rozšířit technologie, zajistit financování nebo plně využít poskytnutých dotací. Projekt má prozatím zajištěnou podporu norského ministerstva energetiky – dle ministra Kjella Freiberga bude CCS důležitým odvětvím ekonomiky, které vytvoří i velké množství pracovních míst, prozatím ale uznal existenci finančních a právních bariér.
Technologie se prozatím nevyplatí
CCS není levnou technologií. Odhady z roku 2016 ukazují, že zachytit a uložit tunu emisí CO2 vyjde přibližně na 100 eur. Vzhledem k tomu, že cena povolenky v Evropském systému obchodování s povolenkami, který stanovuje cenu uhlíku v Evropě, je přibližně 25 eur za tunu, zachytávání se v současnosti ekonomicky zdaleka nevyplatí. K vytvoření úplného řetězce by byla zapotřebí alespoň jedna miliarda eur.
Projekty se množí
Projekt Northern Lights plánuje zachytávat CO2 rovnou u zdroje, u průmyslových zařízení, jako jsou právě například ocelárny a cementárny, u kterých je snižování emisí skleníkových plynů poměrně náročné. Následně by byl stlačený plyn lodí exportován do úložných lokalit a trvale uložen pod mořským dnem.
Ač technologie zatím není ekonomicky příliš výhodná, podobný projekt byl odstartován i v Nizozemsku. Porthos, rotterdamský projekt, který k přepravě plánuje využít potrubí, má za cíl uskladnit až 10 milionů tun emisí, tedy dvakrát víc, než má v současnosti za cíl Northern Lights. Emise CO2 plánuje zachytávat z velkého množství průmyslových areálů kolem nizozemského přístavu, a poté je ukládat do vyčerpaných úložišť zemního plynu. Porthos má ambice se postupem času propojit s Belgií a Německem.
Mohlo by vás zajímat:
A kdo zaručí, že to nebude unikat nebo to při nějaké neočekávané události neunikne jednorázově? Vyhožené prachy na kravinu.
100% vam nezaruci nikto nic ale vyuzivat sa idu vycerpane plynove a ropne polia ktore plyn uspesne zadrziavali desiatky milionov rokov. Havaria na CO2 vrte bude oproti havarii ropneho vrtu enviromentalna a bezpecnostna malina. To CO2 cez vrt nikdy neunikne naraz.
„Hanzlíček například vypočítal, že obyvatelé ČR vyprodukují ročně jenom svým dýcháním 117 milionů tun CO2"
A oni chtějí zachytit jen 10 miliónů tun. Tomu říkám komedie pro idioty.
Hanzlíček to přehnal. Je to kolem 3 miliónů tun jen z dýchání. Tudíž pořád zůstáva ta komedie pro idioty.
A v jaké formě ten uhlík budou ukládat? Ve formě grafitu nebo diamantů? To jako očekávají že přijde bod zlomu a horníci nebudu pod zemí dolovat ale zase vše ukládat zpět? Chtěl bych být u toho posledního vozíku co vyjede na povrch kde se otočí a pojede zase zpět dolů na uložení.
Zcela nečekaně ve formě stlačeného oxidu uhličitého.
To je ale hodně hloupé, protože to tam budou za drahé peníze ukládat i kyslík. Takže se ten poměr plynů v atmosféře moc pozitivně nezmění. To už je lepší vysazovat lesy, které zachycují uhlík zadarmo a od přirození a poskytují i další spoustu výhod a bonusů. Oproti P2G nebo PtL je toto úplný nesmysl.
Přesně tak, za drahé peníze tam budou ukládat i kyslík. Poměr plynů se opravdu moc pozitivně nezmění, protože ten největší projekt má za cíl uskladnit až 10 milionů tun CO2, za loňský rok byly ovšem emise CO2 celosvětově 33,1 miliardy tun CO2. P2G nebo P2L na tom v tomto ohledu nebudou o nic lépe.
Tyhle technologie jsou opravdu... Mno jako pokud člověk neví jak jinak tak asi ano, ale ono to jinak, mnohem levněji a efektivněji jde...
Viz http://www.cquestrate.com/
Takže všichni kdo to plánují zachycovat, transportovat a tlačit někam pod zem mi přijdou lehce mimo...
A co to raději skladovat takto? http://www.cquestrate.com/
Není to jednodušší a levnější?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se