Domů
Technologie
Inovace v praxi: Digitální dvojčata přinesou úspory a efektivitu
Zdroj: Vygenerováno pomocí modelu strojového učení pro generování digitálních obrazů DALL-E
Zdroj: Vygenerováno pomocí modelu strojového učení pro generování digitálních obrazů DALL-E

Inovace v praxi: Digitální dvojčata přinesou úspory a efektivitu

Lokální digitální dvojčata jsou virtuální maketou města a veškerých aktivit, procesů a systémů, které existují v reálném světě. Zároveň pomocí datové analýzy a strojového učení taková maketa dokáže všechny zmíněné aktivity simulovat v reálném čase, aktualizovat a měnit podle toho, jak se mění jejich fyzické ekvivalenty.

Chytrá města jsou dnes již zažitým konceptem. Jedná se o takové fungování města, které využívá digitální, informační a komunikační technologie za účelem efektivnějšího využití své infrastruktury a snížení spotřeby energií.

Jedním z prvků, který municipality implementují, aby tohoto cíle dosáhly, je lokální digitální dvojče. Simulace aktivit, ke kterým ve městě dochází, pomáhají optimalizovat plánování, provoz, finance a rozhodování o snižování emisí ve velkých a komplexních stavebních projektech a objektech.

Usnadnění rozvoje a plánování

Občané pak mohou těžit z výrazných úspor nákladů, zvýšení produktivity a snížení emisí uhlíku v rámci celého města. Z hlediska správy města může digitalizovaný model usnadnit třeba plánování při provozu a údržbě MHD, péči o městské budovy nebo územního rozvoje města.

Takové systémy dnes využívají například Sydney nebo Singapur, existují ale i města, která se stavějí na „zelené louce“ za využití digitálního dvojčete.

Koncept smart city ale aplikují města i v ČR a vytvořit například digitální dvojče Prahy je dlouhodobým záměrem města.

"Nedílnou součást města a procesů, které v něm probíhají, tvoří samotní jeho obyvatelé. Jak se lidé po Praze pohybují a jak v ní tráví svůj čas, je zásadní informací pro plánování dopravy, občanské vybavenosti a dalších funkcí města. Dnešní pokročilé technologie přináší možnosti, jak simulovat chování populace, aniž by bylo nutné shromažďovat data o jednotlivých lidech, což není možné ani účelné," uvádí Geoportál Praha.

Vznikající digitální dvojče Prahy by se mělo stát především prostředím pro sjednocení informací, které rozšíří datovou základnu Prahy tak, aby bylo možné využívat možnosti pokročilých technologických řešení k lepšímu plánování a provozu města.

Velkoměsta first

Při navrhování digitálního dvojčete je důležité řešit dostupnost a kvalitu dat, která souvisejí s aktivitami provozovanými v rámci města, například v rámci dopravní sítě. Zároveň je ale třeba vybudovat kvalitní technický základ, aby platforma dobře fungovala. Znamená to využití internetu věcí, cloudu, umělé inteligence, 5G sítí a analýzy velkých dat.

Zavádění digitálních dvojčat nabírá podle společnosti Intellara Consulting v Evropě na obrátkách, protože místní správy si stále více uvědomují transformační potenciál těchto technologií pro zlepšení městského prostředí.

Disproporčně častěji nějakou formu technologie využívají velká města i přes to, že lokální digitální dvojčata jsou navržena tak, aby se lišila vyspělostí a schopnostmi, které mají pomoci menším městům s jejich zaváděním. To odráží širší digitální propast napříč kontinentem a poukazuje na řadu společných problémů.

"Při zahájení procesu digitální transformace se evropská města často potýkají se strategickou výzvou, jak efektivně začlenit lokální digitální dvojčata do své cesty digitální transformace," píší ve svém textu na serveru Euractiv.

Finanční podpora

Zásadní jsou také investice, které municipality musí provést. S tím má pomáhat program Digitální Evropa (DIGITAL), který poskytuje strategické finanční prostředky na řešení těchto výzev a podporuje projekty v oblastech, jako jsou superpočítače, umělá inteligence, kybernetická bezpečnost, pokročilé digitální dovednosti a zajištění širokého využití digitálních technologií.

S celkovým rozpočtem více než 7,9 miliardy eur se program DIGITAL zaměřuje na digitální transformaci evropské společnosti a ekonomiky v souladu s cíli EU definovanými ve sdělení Digitální kompas 2030: Digitální dekáda - evropská cesta a v politickém programu Cesta k digitální dekádě.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
12. srpen 2024, 04:47

Smart Grids nejsou dnes už žádný koncept. Co tak vím, tak asi Holandsko bude v EU napřed. Utrecht je ukázkový příklad, dokonce to tam jse tak rychle, že to mnozí naši žurnalisti nepchopii a některé chytré funkce považují za důkaz, že jim síť hroutí.

Digitální modely a simulace se dělají už dávno. Předpovědí počasí počínaje a plánováním posílání paketů po datové síti konče. Digitílní model města bych dvojčetem nennazýval. Nejde o žádné fyzické dvojče, jde zase jen o simulaci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se