Britsko-americké partnerství bude vyvíjet superrychlé fúzní vesmírné rakety
Britská společnost Pulsar Fusion se spojila s americkou společností Princeton Satellite Systems. Obě společnosti budou studovat využití umělé inteligence při návrhu superrychlé fúzní vesmírné rakety, která by doletěla k Marsu za pouhých 30 dní.
Díky spolupráci obou firem a využívání umělé inteligence ke studiu dat z princetonského reaktoru PFRC-2 obě společnosti lépe pochopí chování plazmatu při elektromagnetickém ohřevu a jeho zadržení při konfiguraci jako pohonného systému.
Obě společnosti jako první využijí data z plazmových výstřelů z reaktoru PFRC-2. Reaktor PFRC-2 vyvinula laboratoř plazmové fyziky v Princetonu. Pro analýzu velkého množství dat si společnosti vybraly umělou inteligenci a strojové učení. Společným plánem obou společností je analýza a popis chování horkého plazmatu při konfiguraci použitelné jako raketový motor.
Koncept jaderné fúzní rakety Zdroj: Pulsar Fusion
Vývojáři plánují studovat plazmu z termonukleární jaderné fúze v konfiguraci svazek jako raketový motor. Taková konfigurace dokáže emitovat částice rychlostí až několik set km/s.
Společnost Pulsar Fusion vyvíjí simulace založené na datech z plazmatických výstřelů z reaktoru PFRC-2. Jejich cílem je vývoj a predikce chování iontů a elektronů v plazmatu vytvořeném v konfiguraci jako reverzního pole. Takové simulace jsou potřebné pro vývoj uzavřených systémů a klíčových komponent budoucího reaktoru PFRC.
Rychlost přes 800 000 km/h
Společnosti plánují vyvinout vesmírnou raketu pro průzkumy hlubokého vesmíru. Jejich návrh počítá s raketovým motorem, který dokáže vyvinout rychlost více jak 800 000 km/h. Raketa s touto rychlostí může dosáhnout Marsu během 30 dní. Na Titan, jeden z měsíců Saturnu, by raketa dorazila za přibližně 2 roky.
„Jedná se o významný krok pro pohonné systémy. Spojením našeho vlastního výzkumu s výzkumem společnosti Princeton Satellite Systems jsme získali přístup k důležitým datům z reaktoru PRFC-2. Přitom nám pomůže i nedávný úspěch a masivní rozšíření umělé inteligence a strojového učení. Všechny získané informace použijeme pro vývoj fúzního raketového motoru,“ sdělil zakladatel a generální ředitel společnosti Pulsar Fusion , Richard Dinan.
Fúzní reaktory na zemi, nebo ve vesmíru?
Fúzní pohon je osvobozen od rozsáhlých strukturálních požadavků typických pro pozemní fúzní elektrárnu. Vesmírný prostor je ideálním prostředím pro fúzi z hlediska vakuových podmínek a velice nízkých teplot. Na rozdíl od fúzních elektráren, nevyžaduje fúzní pohon obrovské turbíny.
Lidstvo má velké potřeby rychlejších vesmírných pohonů v rostoucím zájmu o dobývání hlubokého vesmíru. Fúzní reakce nabízí až 1000 násobně rychlejší systém, než nabízí dnešní konvenční pohony používané na orbitě země.
Pokud lidé dosáhnou fúzní reakce pro energetická zařízení, bude použití této reakce ve vesmíru velice snadné. Výzkumné týmy obou společností se domnívají, že demonstrace fúzních systémů ve vesmíru se dočkáme o desítky let dříve, než její využití v pozemské energetice.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se