Domů
Společnosti
Záchranná akce Uniperu je u konce, hlavní dovozce ruského plynu je z 99 % státní
Zdroj: Uniper
Zdroj: Uniper

Záchranná akce Uniperu je u konce, hlavní dovozce ruského plynu je z 99 % státní

Společnost Uniper je již téměř plně ovládána německým státem, potvrdilo německé ministerstvo financí. Poté, co převzetí Uniperu schválila Evropská komise z pohledu hospodářské soutěže, jej schválila i z pohledu státní podpory. Posledně jmenované schválení ovšem obsahuje řadu podmínek, které nový vlastník musí dodržet.

Mimořádně rychlou záchranu, která skončila převzetím 99% podílu státem, má za sebou německý Uniper. Jedná se zatím bezpochyby o největší oběť současné energetické krize. Německo totiž záchrana zatím vyšla na více než 50 mld. EUR.

Problémy Uniperu se začaly kupit již před válkou na Ukrajině. V souvislosti s vysokými cenami energií společnosti násobně vzrostly náklady na finanční zajištění z obchodování na burze. Pro zvýšení likvidity si Uniper opakovaně musel půjčit u státu.

Hlavním problémem ovšem bylo omezení dodávek plynu ze stany Gazpromu. Kvůli tomu musel Uniper nakupovat plyn jinými způsoby a to zpravidla za podstatně vyšší ceny, než které měl domluvené. Uniper nyní vede proti Gazpromu arbitráž, ve které se domáhá náhrady vzniklé škody.

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Náhrady škody se Uniper včas nedočkal, a proto musela přijít záchranná akce pod vedením německého státu. Přestože se jedná o jednu z největších energetických společností v Evropě, k záchraně došlo mimořádně rychle.

V minulém týdnu došlo ke schválení EU z pohledu soutěžního práva. Evropská komise shledala, že převzetí společnosti neohrozí hospodářskou soutěž v EU ani fungování jednotného trhu.

Zatímco v případě tohoto schválení nebyly stanoveny žádné podmínky, v případě schválení z pohledu státní podpory bylo stanoveno hned několik podmínek. Řada z nich je poměrně významných.

Nutný prodej elektrárny Datteln i podílu v plynovodu OPAL

Uniper se například musí zbavit části svých aktiv. Jde především o černouhelnou elektrárnu Datteln 4, která byla uvedena do provozu teprve v roce 2020, nebo elektrárnu Gönyu v Maďarsku. Musí se také zbavit svého 20% podílu v plynovodu OPAL, který je navazujícím plynovodem na Nord Stream 1, a některých přepravních a skladovacích kapacit.

Uniper - Zásobník plynu Etzel

Až do konce roku 2026 také nesmí Uniper kupovat podíly v jiných společnostech, pokud to není nezbytné pro zajištění její dlouhodobé životaschopnosti.

Mimo jiné se předpokládá, že Uniper nebude státní dlouhodobě. Podle rozhodnutí Evropské komise musí Německo do konce roku 2023 vypracovat plán na snížení svého podílu na nejvýše 25 % do konce roku 2028.

Společnost Fortum za akcie inkasuje cca 500 mil. EUR. Uniper současně splatí 4 mld. EUR, které si od mateřské společnosti Fortum půjčil.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Stehlik
24. prosinec 2022, 08:55

Když se chce , tak to jde . Stát má všechny karty v rukou . Zákony , normy , daně , to je stát kdo je vymýšlí . Není duvod , aby byl zadlužen . To jen horních pár % (oligarchové) rozhodují a media co vlastní ovlivnují obyvatele . Podle toho se pak vybírají normy , daně které určí koho zdaníme a koho ne (nebudeme trestat uspěšné) :-)

intfor
24. prosinec 2022, 11:16

Porucime vetru, desti a kdyz stat rozhodne, tak bude i v zime 30 nad nulou. Ale i ti uspesni se na to mohou vykaslat a byt lini a nezodpovedni. Pak prichazi zadratovani hranic, aby neutekli, a tak dale.

Jan Stehlik
24. prosinec 2022, 12:48

Jsou dva extrémy. První je Kuba nebo severní Korea. A druhý je Ukrajina, kdy si stát rozeberou oligarchove . My máme spíše směr Ukrajina, kdy stát ovládají elity, kteří chtějí stát vést k bankrotu. Jenže to není cesta k vyšší životní úrovni. Když nebudete mít na správu státu, tak se rozpadne infrastruktura a lidé půjdou pryč do ciziny.

hlpb
26. prosinec 2022, 17:31

Tak je jen velká škoda, že naši předci nenašli podobnou odvahu jako dnešní statečná Ukrajina v letech 1939 a 1968 a pod...li se. I na příspěvcích zdejších důchodců je vidět, že tato potupa tuto generaci navždy poznamenala a už nikdy tato ponížená generace nenarovnala páteř.

Roman Čejka
26. prosinec 2022, 16:12

Česká republika potřebuje plynovod OPAL. Bohužel máme nejhoršího ministra průmyslu a obchodu v historii a tak nelze očekávat snahu o odkoupení podílu.

Současná vláda není nic jiného než prodloužená ruka US ambasády. Budou chtít FreedomGas a tak potřebují připojení k Polsku nikoliv připojení k německým terminálům.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se