Ørsted bude recyklovat nebo opětovně využívat listy ze všech svých větrných elektráren
Společnost Ørsted ve čtvrtek oznámila svůj záměr znovu využít či recyklovat všechny listy svých větrných turbín při jejich vyřazování. Záměr společnosti se týká všech offshore i onshore větrných turbín, které Ørsted vlastní.
Svůj záměr společnost oznámila v rámci prezentace své strategie pro rozvoj během následujících let. Nový závazek opětovně využít, či recyklovat všechny listy turbín je součástí strategie na posílení pozice lídra v udržitelnosti a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040. Společnost se také zavázala, že nedopustí, aby její listy turbín byly skládkovány. V případě, že pro vyřešení recyklace listů bude zapotřebí více času, chce společnost listy turbín dočasně skladovat.
„Chceme pomoci vytvořit svět, který je poháněn pouze zelenou energií, a chceme toho dosáhnout udržitelným způsobem. To znamená posunout se směrem k cirkulárním modelům, kdy opětovně využíváme zdroje k úspoře energie, a snižujeme tak uhlíkové emise. Jedná se o velkou výzvu, ale těšíme se na její vyřešení ve spolupráci s naším dodavatelským řetězcem.“ - Mads Nipper, výkonný ředitel Ørsted
V současnosti je možné úspěšně recyklovat mezi 85 a 95 % materiálu větrných turbín. Recyklace listů turbín ale zůstává jednou z výzev. Listy turbín jsou totiž konstruovány tak aby byly lehké a zároveň dostatečně odolné. A ačkoli se jedná o známý problém, na jehož řešení se již delší dobu pracuje a již existuje několik návrhů na jejich recyklaci a využití, většina listů stále končí nevyužita na skládkách.
Mezi návrhy, jak kompozitní materiál listů turbín opětovně využít, je například jeho využití jako suroviny pro výrobu podlah či nábytku, či jako materiál pro výrobu "zeleného" cementu.
V příštím desetiletí se očekává nárůst instalací větrných turbín v bezprecedentním tempu
Ørsted dosud realizoval offshore větrné elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 7,5 GW a pevninské větrné elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 1,7 GW.
Doposud společnost vyřadila jedinou ze svých přímořských větrných elektráren, a to Vindeby v Dánsku. V tomto případě navíc byly všechny listy z tamních 11 turbín opětovně využity. Ørsted prohlásil, že s ohledem na svou strategii instalovat 30 GW v přímořských větrných elektrárnách do roku 2030 a další rozvoj svých pevninských zdrojů cítí zodpovědnost za nalezení řešení pro recyklaci listů turbín.
Společnost má už nyní přispívat k rozvoji udržitelných recyklačních technologií, neboť je jedním ze zakladatelů konsorcia DecomBlades sdružujícího větrné společnosti a výzkumné instituty. Na výzkum a vývoj řešení pro recyklaci kompozitního materiálu listů turbín konsorcium nedávno obdrželo 3 leté financování z Dánského inovačního fondu.
„Už v dnešní době má energie vyrobená z přímořských větrných elektráren o 99 % nižší emise během životního cyklu než energie vyrobená uhelnými elektrárnami. Naší ambicí je nabídnout našim zákazníkům uhlíkově neutrální elektřinu se zodpovědným využíváním zdrojů z pohledu celého životního cyklu. K tomu je zapotřebí dekarbonizace našeho dodavatelského řetězce a posun k cirkulárnímu využívání surovin v dodavatelském řetězci.“ - Mads Nipper, výkonný ředitel Ørsted
Mohlo by vás zajímat:
Tak proč ne, třeba se to uchytí i u ostatních provozovatelů a přestanou ty "hospodské kecy" o zamoření planety listy od vrtulí. Stejně jako vyhořelé jaderné palivo není odpad, tak ani zbytky po FVE a VtE by neměly být odpadem, ale zdrojem (vím, že se už velká část recykluje).
Nevím o co se pořád odpůrci snaží, dal bych jim vyhořelé jaderné palivo a popel z uhelných elektáren na zahradu. S čím přijdou nyní?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se