Nádoba nejmodernějšího ruského reaktoru VVER-TOI úspěšně prošla prvními hydraulickými testy
Výroba reaktorové nádoby je komplikovaným technologickým procesem. Každou část procesu je potřeba otestovat a na závěr je hydraulicky testována i kompletní reaktorová nádoba. Podobné testy nyní proběhly na reaktorové nádobě prvního reaktoru VVER-TOI.
Volgodonská část Ruské společnosti AEM-Technology JSC zajistila speciální hydraulické testování reaktorové nádoby jaderné elektrárny Kursk II. Ta bude první elektrárnou s reaktorem VVER-TOI, modernější verze ruského reaktoru typu VVER-1200.
Výroba 11 metrů vysoké reaktorové nádoby je zakončena provedením prvotních hydraulických testů. Jeřáb s nosností 600 tun byl využit pro instalaci reaktorové nádoby pro reaktor VVER-TOI do speciálního podpůrného prstence. Nádoba byla uzavřena a utěsněna pomocí standardního víka, následně byla reaktorová nádoba vyplněna destilovanou vodou a ohřáta na teplotu 60 stupňů celsia. Současně s ohříváním nádoby docházelo i ke zvyšování tlaku na 24,5 MPa.
Provedené testy potvrdily odolnost a zpracování ocelové reaktorové nádoby a jejich svarů.
Podobné testy prvního parogenerátoru pro reaktor VVER-TOI a jadernou elektrárnu Kursk II proběhly v září 2020. Testy byly provedeny s tlakem odpovídajícímu 125 % nominálního tlaku. Přitom teplota vody v parogenerátoru a teplosměnných plochách dosáhla hodnoty 100 stupňů celsia. Parogenerátory pro systém VVER-TOI mají v průměru 4 metry a jsou dlouhé přibližně 15 metrů. Celý parogenerátor váží více jak 340 tun.
Ruská jaderná elektrárna generace III+
Jaderný reaktor VVER-TOI, jinak nazývaný V-510, je součástí koncepce jaderné elektrárny generace III+ s výkonem 1255 MW elektrických. Tento reaktorový návrh je založen na zkušenostech a technických výsledcích z projektování jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1200.
Reaktorový návrh nabízí zvýšenou bezpečnostní odolnost díky vyšším limitům vůči extrémním vnějším vlivům. Mezi ty patří také schopnost přestát i velká zemětřesení. Reaktorový návrh je vybaven moderním systémem řízení a monitorování.
Výstavba dvou bloků v jaderné elektrárně Kursk II začala v dubnu 2018 a dubnu 2019. Ty mají nahradit stávající 4 reaktory RBMK-1000, které byly spouštěny v letech 1976 až 1985. Jaderná elektrárna Kursk II je stavěna 40 kilometrů jihozápadně od města Kursk.
Spuštění nových bloků se předpokládá v září 2023 a srpnu 2024. Společnost AEM Technology je dceřinou společností Rosatomu, ruské státní korporace pro jadernou energii.
Zdroj úvodního obrázku: Rosatom
Mohlo by vás zajímat:
Kdo umí, ten umí. Zatímco jedni staví JE a těší se levné EE. Jiní řeší nesmrtelnost chrousta a odmítají věřit fyzikálním zákonům. Ať si každý udělá o tom sám obrázek.
Kdo umí, ten umí. Kdo neumí, tak aspoň navrhuje vyřazení ze soutěže.
V tomto ohledu máte bohužel smutnou pravdu.
Osobně bych ty lidi soudil za vlastizradu. Protože, kdyby jim to prošlo, tak máme mnohem dražší JE.
Pochopil bych vyřazení nějaké nabídky z nějakého (politického) důvodu. Ale nechápu proč předem někoho vyřazovat? Zvláště pokud se jedná o veřejné výběrové řízení. Čím více subjektů tam bude, tím je větší šance, že dostaneme ty nejlepší možné podmínky.
Neustálé zvětšování jaderných reaktorů je chyba, výhodná jedině tak pro betonáře. Megalomanští Francouzi to už jasně přešvihli.
Ruských 1300 MWe po modernizacích je hraničních, další vývojové snahy v oblasti zvyšování elektrického výkonu by se měly zaměřit na superkritickou páru, která by to navýšila na 1700 MWe. Rusko s Čínou by to společně zvládli, pokud půjdou postupně a poučí se z chyb, na kterých Frantíci prošustrovali jak v jaderkách tak supeuhelkách celé jmění i svoji pověst. Plus se hodí důvěryhodná hrozba dlouholetého vězení a zabavení veškerého majetku manažerům, kteří se vetřou s nekonečným sebevědomím do řízení takovýchto klíčových projektů.
Reaktor na superkritickou páru by už ovšem nemohl být klasický koncept tlakovodního reaktoru jako v tomto případě, musel by to být koncept úplně jiný, takže těžko mluvit jen o nějakém navýšení z 1300 na 1700 MWe.
Proč myslíte? 374,15 °C není tak daleko od teplot dosahovaných běžnými jadernými reaktory. A v Číně se uhelné elektrárny se superkritickou párou staví sériově a provozují podle parametrů na rozdíl od Francouzi zmrvených Ledvic.
Protože pak to nebude PWR, ale BWR což povede na zcela jinou konstrukci, za kritickým bodem totiž nemůžete mít vodu jako kapalinu. Kdyby v PWR došlo k překročení kritické teploty, tak asi to bude pán bůh s námi a zlý pryč.
Nějaký takový koncept už je na papíře.
Pro začátek by ale možná na těch pár procent účinnosti navíc stačilo přejít na varné reaktory, které mimochodem, nemusí být tak moc natlakované.
Přesně naopak. Superkritickou páru je jednoduší vyvíjet z konceptů, které už mají zkušenosti s velmi vysokými tlaky, ty jsou daleko problematičtější než potřebné teploty.
Protože v aktivní zóně tlakovodního reaktoru musí být voda v kapalném stavu. Na tom je logicky postavený celý princip jeho fungování.
Superkritická pára už v chování začíná ztrácet vlastnosti plynu a naopak zase získává zpět některé vlastnosti kapalin.
Ano, ovšem v tlakovodním reaktoru nestačí mít některé vlastnosti kapalin, jsou tam potřeba všechny.
Sice nejsem odborník, ale pokud si pamatuji, tak sovětské ponorky měly reaktory chlazené tekutým kovem.
A ten rozhodně neměl všechny vlastnosti kapalin.
Taky ale šlo o úplně jiný koncept reaktoru. Nikdo přece netvrdí, že postavit reaktor na superkritickou páru je nemožné, ale od toho tlakovodního se bude dost zásadně lišit.
Já jsem takovou odpověď očekával. Máte pravdu.
Ale obecně to jinak lze, a lpění na všech vlastnostech kapalin není nutné.
Samozřejmě, vždyť jsou např. už dlouho běžně v provozu plynem chlazené reaktory. Mně šlo jen o to, že pak jde o úplně jiný koncept a není možné prostě jenom zvednout výkon tlakovodního reaktoru tím, že udělám z vody v aktivní zóně superkritickou páru.
Superkritické- vy myslíte reaktor třeba na 35 MPa a 700K ?
To nevím zda je to technicky reálné.
Možná jako BWR.
Stačí trochu víc jak 374 °C a tlak 22,1 MPa.
Taková voda/pára se už nemíchá rozdílem teplot. Musíte řešit rovnoměrnost chlazení..... Proč myslíte, že to nikdo nedělá a raději zkouší soli nebo kovy.
Pokud vím mají Frantíci nejlaxinější mluno široko daleko. A nejmíň škodlivých kysličníků. Němci mají elektřinu drahou ze samých ekopodpor a povolenek. A odstřelujou kostely kvůli povrchovým dolům....
Francouzi znovuotevřeli uhelné elektràrny. Po té co zavřeli jednu jadernou.
A už jim ekoministryně slibuje vypínàní v zimě.....
Kdo je blbější a kdo uvěřil obchodníkům s deštěm ???
Vzhledem k ceně paliva mi nějak nedochází proč voláte po zvýšení účinnosti.
Westinghouse na svém "originálním" nápadu postavit světově největší a nejsložitější čerpadlo, které zvládnou vyrábět a servisovat jen oni, má taky velké ztráty.
Pokud by se tento první VVER-TOI podařilo postavit za uváděných 5 a půl roku, bylo by to vynikající. Moc tomu ale nevěřím. Uvidíme, co bude r. 2023. Rusko by rádo stáhlo dobu stavby svých reaktorů na těch čínských 5 až 6 let , ale jednoduché to nebude.
Lepší stavět 8 let nežli stavět pomníky neschopnosti jako francouzi a amíci.
Rosatom to zvládne, ale čeští jaderníci neumí bouchnout do stolu a začít stavět a zopakovat ETE12=ETE34, pouze koukají a čekají, kdo co politikům podstčí pod nos a zaplatíme 2x více!!!
ETE34=ETE12 za 250 mld.Kč nestačí a s výkonem 1090 MWe/blok při řadě synergií a stejném palivu a ND???????.....?Avšak v ČR necháme odumřít celé jaderné strojírenství pro nerozhodnost politiků a nenažranost nmanažerů !!!!!!! Vládnou nám protinárodní hlupáci s podvodníky!!!!!!
Pozor pane, nedělejte unáhlené soudy - viz poslední věta. Náš stát není suverenní a nemůžeme si dělat v politice ani v hopsodářské politice, co chceme a co je pro nás výhodné. Máme své zahraniční "dozorce - mentory" a ti důsledně hlídají, koho necháme JE postavit. A to nevíte, jaký se vždy spustí mediální povyk naší 5.kolony, když se v této souvislosti zmíní slovo Rusko?? A proč je pan Zeman v nemilosti - proto, že věří v Rusko v oblatsi stavby JE. Vše je podstatně složitější, než asi dokážete pochopit. A viníkem není naše vláda, ta dělá co může v rámci možností.
Strašná provokace. Až se z toho třesu. Myslím, že tento proruský sever je třeba zrušit, do počítačů načůrat. To zvládbou holky z TOP a ODS.
Not great, not terrible..
náš jaderný průmysl byl záměrně zničen-teď budou stavět emeričané český dělník se půjde popásat jako ta ovce anadšením bude bekat a zvonit klíči-iq-tykve!
Takovouto ruskou propagandou nejde o nic jiného, než se sanžit země Střední Evropy přesvědčit k tomu, aby realizovaly stavbu ruských reaktorů od Rosatomu, které nepotřebují. Takováto snaha Rosatomu je velmi agresivní, Rosatom má v ČR i svoji PR agenturu. Snad představitelé ČR pochopí, že tudy cesta nevede. Svět moderní energetiky navíc už jde dávno cestou obnovitelných zdrojů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se