Írán zvažuje export zemního plynu do Evropy
Podle vyjádření íránského zástupce ministerstva pro ropu země zvažuje export zemního plynu do Evropy. Komplikací jsou ovšem na Írán aktuálně uvalené sankce ze strany USA. Informoval o tom portál Euractiv.
Írán vlastní druhé největší prokázané zásoby zemního plynu na světě. Tzv. prokázané zásoby jsou definovány jako objem zemního plynu, u kterého se na základě geologických a dalších dat s relativně vysokou pravděpodobností (90 % a více) předpokládá, že bude při současných ekonomických a technických podmínkách vytěžitelný.
„Írán tuto možnost zkoumá, nicméně prozatím jsme nedosáhli jednoznačného závěru. Zájmem Íránu je vždy rozvíjet energetickou diplomacii a rozšiřovat trh,“ uvedl Majid Chegeni, náměstek íránského ministra pro ropu.
Úvahy o možném exportu zemního plynu z Íránu do Evropy přichází během energetické krize, kdy se mnoho evropských zemí závislých na dodávkách energie z Ruska obává možného neočekávaného přerušení toků.
V loňském roce EU importovala přibližně 155 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu z Ruska, což tvořilo zhruba 45 % z celkového dovozu plynu. Evropská komise proto již v březnu představila plán REPowerEU, který obsahuje ambici zbavit se závislosti na ruském plynu.
Překážkou jsou americké sankce, které komplikují platby za plyn
V současnosti Írán exportuje zemní plyn plynovody do Turecka, Arménie, Ázerbájdžánu a Iráku. V roce 2020 Írán exportoval přibližně 16,7 bcm plynu. Íránský náměstek ministra pro ropu potvrdil, že Írán v uplynulých týdnech podepsal s Irákem memorandum o porozumění o navýšení exportů zemního plynu.
Hlavní překážkou exportů z Íránu do Evropy a případně na jiné trhy ovšem je, že plynárenský průmysl je negativně ovlivněn sankcemi USA, které byly uvaleny v roce 2018. Tyto sankce mj. velmi komplikují platby Íránu za zemní plyn. Například Irák využívá komplexní platební metodu, , aby dodržel výjimku ze sankcí USA vůči Íránu. Irák nesmí Íránu jednoduše platit přímo, protože platby musí být použity pouze na financování dovozu potravin a léků.
Podle dostupných informací k žádnému oficiálnímu jednání se zástupci EU na téma možných importů íránského plynu nedošlo. EU rovněž Írán jako jeden z potenciálních zdrojů plynu v rámci diverzifikace a odklonu od ruského plynu nezmiňuje. Problémem by také byla chybějící infrastruktura s dostatečnou přepravní kapacitou.
Mohlo by vás zajímat:
ja plyn zo zleho Iranu nechcem, tam maju zeny narozdiel od saudov volebne pravo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se