Domů
Rychlé zprávy
Fúzní reaktor DEMO nasadil pro svařování potrubí robotického hada
Vizualizace fúzního reaktoru DEMO. Zdroj: EUROfusion
Zdroj: EUROfusion

Fúzní reaktor DEMO nasadil pro svařování potrubí robotického hada

Nový robot určený k laserovému svařování prokázal své schopnosti při práci na potrubí uvnitř fúzních zařízení. Zařízení bylo vyvinuto britským výzkumným ústavem pro jadernou energii UKAEA.

Robotický „had“ je nyní patentovanou technologií, která vznikla v rámci programu britského výzkumného ústavu UKAEA. Výzkumný program RACE je zaměřený na vývoj dálkově ovládaných zařízení pro provoz v problematickém prostředí. Nově vyvinutý robot bude dodán do projektu výstavby reaktoru DEMO, který je nástupcem nyní stavěného zařízení ITER v jižní Francii a má jako první fúzní reaktor vyrábět elektřinu.

Geometrie robotického hada byla vybrána pro jeho účel. Jeho hlavním cílem je svařování potrubí, které musí být prováděno dálkově v těžko přístupném nebo pro lidské zdraví nebezpečném prostředí. V projektu DEMO je třeba překonat velké množství komplikovaných problémů. Ty jsou obvykle spojeny s omezenou velikostí manipulačního prostoru.

Demonstrační robot ve výzkumném zařízení Demonstrační robot ve výzkumném zařízení Zdroj: UKAEA

Projekt RACE také zahrnoval vytvoření ultrazvukového senzoru, který by robotu umožňoval nalezení správného pracovního místa. Do potrubí o minimálním průměru 90 mm bude robot vkládán automatizovaně speciálním odděleným zařízením.

„Ultrazvukový senzor umožňuje hadovi efektivně najít správnou pozici pro uchycení se k potrubí a jeho svařování. Po dokončení svařovacích prací se robot vrátí zpět a v případě potřeby je možné jej znovu použít,“ sdělil vedoucí inženýr, Tristan Tremethick.

Vizualizace potrubí vyžadujících údržbu ve fúzních reaktorech Vizualizace potrubí vyžadujících údržbu ve fúzních reaktorech Zdroj: race.ukaea.uk

„Roboti jsou klíčovou součástí naší mise vyvinout a nasadit nízko emisní energetiku. Potřebujeme získat zkušenosti při ovládání takových zařízení dálkově. Hlavním důvodem je hlavně jejich využívání při opravách a modernizacích fúzních energetických elektráren,“ dodává Tremethick.

Projekt RACE byl založen výzkumným ústavem UKAEA v roce 2014 a jeho cílem je poskytnout kompletní řešení umožňující činnosti a ochranu pracovníků v nebezpečném prostředí. Taková prostředí se nacházejí například v petrochemickém průmyslu, při průzkumech vesmíru, stavebním a těžebním průmyslu, nebo jaderné energetice.

Mimo dálkově ovládaného robota tvaru hada bylo v rámci programu RACE vyvinuto laserové řezací zařízení pracující na stejném principu. Oba roboti mohou být potenciálně použity i v odlišných průmyslových odvětvích.

Nově navržené systémy mají zrychlit práci na výstavbě a údržbě zařízení až 60násobně. Při konstrukci mohou řezat a svařovat potrubí o tloušťce až 5 mm.

UKAEA také vydala video ukazující schopnosti robota při práci.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Maly Jarda
13. červen 2022, 13:18

Ropné společnosti mají velmi rády fůzní reaktory a fotovoltaiku a za obojí mocně lobbují .. a to proto že to nefunguje

Jiří Švarc
13. červen 2022, 13:27

"a má jako první fúzní reaktor vyrábět elektřinu"

To tvrdí kdo? Já tipuju, že Evropa bude přinejlepším na 3. místě, možná i na 5. (za Čínou, USA, UK a Koreou). V 70. letech v době, kdy už jinde poběží komerční výroba elektřiny, bude mít čerstvě spuštěný testovací reaktor.

Honza
15. červen 2022, 18:57

Na to, že se začne stavět nejřív za 8 let, je ten minulý čas v nadpisu poněkud odvážný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se