Francie se chce do roku 2040 stát tahounem evropské zelené ekonomiky
Francie má ambiciózní vizi, francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že země se do roku 2040 stane vedoucí "zelenou" ekonomikou Evropské unie. Připravuje pro to nový zákon.
Francouzský ministr hospodářství Le Maire ve vyjádření, o němž informoval server Euractiv, nastiňuje komplexní strategii k dosažení cíle stát se evropským tahounem zelené ekonomiky. Ministr zdůraznil potřebu sladit hospodářský růst s udržitelností. Dekarbonizace a inovace v oblasti zelených technologií budou hlavními prioritami nového ekonomického plánu Francie.
Francie je jedním z nejzadluženějších členských států EU, její zadlužení do dubna 2023 dosáhlo 111,6 % HDP, zatímco průměr eurozóny je 91,6 %. Deficit tak dosahuje 4,7 % HDP, což je daleko za 3% hranicí, která je pravidlem pro všechny členské státy EU. Dluh se bude Le Maireovo ministerstvo snažit vyrovnat například zrušením cenového stropu pro energie, který byl zaveden v reakci na válku na Ukrajině, nebo zrušením daňové úlevy na nákup některýchevropsk pohonných hmot.
Cesta z krize a státního dluhu by dle ministra měla být v souladu se zásadami zelené ekonomiky a udržitelnosti. Le Maire uvedl, že parlament brzy schválí zákon o zeleném průmyslu. Tento právní předpis se bude snažit podpořit nová ekonomická odvětví - výrobu ekologického vodíku, baterií, větrných elektráren, tepelných čerpadel a solárních panelů. Obsahovat bude i opatření na dekarbonizaci stávajících provozů, mimo jiné prostřednictvím speciální daňové úlevy ve výši 500 milionů eur.
"Stali jsme se národem možností [a] musíme dlouhodobě nést společnou ambici: stát se první zelenou ekonomikou EU," uvedl Le Maire.
Návrh zákona má rovněž v úmyslu přesměrovat část úspor francouzského obyvatelstva do zelených projektů vytvořením nového nezdaněného "plánu spoření na budoucnost klimatu" s výhodnějšími úrokovými sazbami než stávající státem podporované plány.
S tím by měly přijít i nové vzdělávací programy zaměřené na zelený průmysl, přičemž reformy trhu práce a nezaměstnanosti mají pokračovat s cílem dosáhnout plné zaměstnanosti do roku 2027.
Mohlo by vás zajímat:
u nás jsme do r. 1989 měli také plnou zaměstnanost...
Maliu sme aj vlastnu ekonomiku, priemysel, hospodarstvo a ziadne dlhy hlavne
A na hranicích plot, aby lidé z toho ráje neutíkali.
Francouzi se budou velmi divit. Pokud se budou takto zadlužovat , pak je čeká je to samé co Řecko.
Francúzsku poklesne prílev peňazí z Afriky, menovite z Nigérie po nedávnom prevrate.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se