Čína vysílá na oběžnou dráhu satelit, který bude monitorovat uhlíkové emise
Čína ve čtvrtek vyslala na oběžnou dráhu satelit, který bude monitorovat emise skleníkových plynů. Oznámila to oficiální čínská zpravodajská agentura Xinhua. Jedná se o krok, který má Číně jako největšímu světovému znečišťovateli skleníkovými plyny pomoci snížit svou uhlíkovou stopu.
Tento krok přichází nedlouho po té, kdy některé části severní Číny zaznamenaly v minulém týdnu znečištění ovzduší dosahující téměř rekordních hodnot. Situace byla tak vážná, že úřady vyhlašovaly „rudý poplach“, došlo k přerušení letů a uzavírání továren a škol.
Čína produkuje téměř čtvrtinu celosvětové produkce oxidu uhličitého, v červenci minulého roku potvrdila záměr ke snížení emisí CO2 o 60-65 % oproti hodnotám z roku 2005.
Satelit bude poskytovat data po 3 roky
Satelit vážící 620 kg TanSat byl vynesen na slunečně synchronní oběžnou dráhu raketou Chang Zheng 2D ze základny Jiuquan v Gansu na severozápadě poušti Gobi. Bude obíhat ve vzdálenosti přibližně 700 km nad povrchem Země a monitorovat koncentraci, distribuci a toky oxidu uhličitého v atmosféře.
Satelit bude Číně poskytovat nezávislá data po tři roky, na základě získaných informací bude země rozhodovat o dalších politických krocích týkajících se omezování emisí oxidu uhličitého.
Satelit bude provádět měření oxidu uhličitého v atmosféře každých 16 dnů s přesností alespoň 4 ppm (parts per million).
Proměna čínské enviromentální politiky
Ještě v roce 2009 byla Čína na klimatické konferenci v Kodani obviňována z blokování tehdejší dohody. Zhoršující se situace ohledně ovzduší v zemi ovšem přiměla čínskou vládu jednat.
V srpnu minulého roku Čína schválila novelu zákona o znečišťování ovzduší. Ta má zemi poskytnout nové pravomoci k potrestání znečišťovatelů a právní rámec pro omezení spotřeby uhlí, největšího zdroje čínského smogu.
V září společně s druhým největším znečišťovatelem, USA, Čína ratifikovala pařížskou klimatickou dohodu. Obě země dohromady emitují zhruba 38 % světových emisí oxidu uhličitého.
Úvodní fotografie: Nicolò Lazzati
Mohlo by vás zajímat:
no je vtipné že ta sonda bude měřit obsah neškodného plynu CO2 v ovzduší, což ale nemá žádnou spojitost s obsahem oxidů dusíku a pevných látek v ovzduší, což asi hlavně trápí Čínské města. CO2 je skoro všem obyčejným lidem ukradený, zajímá jen některé zájmové skupiny, které tento plyn mystifikují aby se dostali k rentě (dotace) přes vládní politiku.
Čína vysílá satelit s předem nahranejma datama :D
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se