Domů
Rychlé zprávy
Čína drží karty: Západ čelí těžké volbě v dodavatelském řetězci mědi
Critical Raw Materials: Managing Resources for a Sustainable Future
Zdroj: EIT Campus

Čína drží karty: Západ čelí těžké volbě v dodavatelském řetězci mědi

Západní země se budou čínské dominance napříč dodavatelským řetězcem mědi jen složitě zbavovat, varuje datová analytická služba Wood Mackenzie. S očekávanou rostoucí poptávkou po této kritické surovině, která je klíčovou součástí elektrifikace a energetické tranzice, stojí západní země před skutečností, kdy zřejmě nemají, i přes zvýšenou snahu o diverzifikaci, na výběr.

O tom, že Čína dominuje globálním řetězcům čistých technologií,  jsme informovali zde. Ostatní světové velmoci v čele s USA si tuto skutečnost uvědomují a snaží se podnikat kroky, aby současné rozpoložení změnily. Za konkrétní projev je pak možné pokládat zákon na snížení inflace nebo strategické investice do těžby v Evropě, Austrálii či Kanadě. Pouze těžba však neuspokojivý výhled nezvrátí.

V konkrétní „měděné“ rovině je totiž nutné brát v úvahu celý řetězec. Ten kromě těžby zahrnuje také následné tavení a rafinaci, semi-fabrikaci a výrobu hotových měděných výrobků.

Zatímco v těžbě mědi Čína oproti zbytku světa není tak dominantní, ve zbylých třech segmentech je rozhodujícím hráčem. Co se týče těžby, ani zde není radno Čínu opomíjet, ač její domácí produkce tvoří zhruba 8 % celosvětové. V celkovém součtu se zahraničními těžebními aktivy se asijský hegemon dostává na 20 %.

Role Číny v dodavatelském řetězci mědi, 2023

V ostatních částech dodavatelského řetězce je to právě Čína, kdo nejvíce investuje a rozšiřuje svoje kapacity.

„V oblasti tavení a rafinace Čína přidala 97 % celosvětové kapacity, což představuje více než 3 Mt produkce a téměř 25 miliard dolarů investic. Od roku 2000 se Čína podílela 75 % na celkovém růstu globální kapacity hutí,“ uvedl výzkum služby WoodMac. Nejinak je tomu i v růstu výrobních kapacit.

Pokud se tedy chtějí západní země diverzifikovat od dominantního postavení Číny, musí investovat ohromné částky ve výši bezmála sta miliard dolarů, aby vybudovaly vlastní zpracovatelské a výrobní kapacity. Tyto investice by však implikovaly ekonomickou neefektivitu, vysoké ceny konečných výrobků a v konečném důsledku znásobené náklady energetické tranzice, o časovém zpoždění nemluvě.

V současné době a rozpoložení proto platí, že cíl dekarbonizace a cíl snížení závislosti na Číně jsou ve vzájemném rozporu. Vzhledem k tomu, že globální poptávka po mědi a měděných produktech bude s přechodem na čistou energii nadále růst, je možné, že se západní země ocitnou v situaci, kdy bude nezbytné tomuto dilematu čelit.

Buď se budou muset smířit s ještě zvyšující se mírou závislosti na Číně a přijmout s tím spojené geopolitické riziko, nebo se rozhodnou pro drastické kroky vedoucí k diverzifikaci, a to i za cenu ekonomické a technologické nevýhodnosti. Výběr mezi těmito dvěma scénáři bude jedním z klíčových faktorů určujících budoucí podobu globální energetické infrastruktury a strategických vztahů mezi velmocemi, uzavírá studie.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
jiri sekerac
20. srpen 2024, 17:16

Tezko se to cte s vedomim, ze stale medeny a jiny cenny srot v Evrope posbirany miri plavbou na zpracovani do Ciny pro neefektivnost mistnich zpracovatelskych retezcu. Bavime se o surovinove zavislosti nebo nadbytku blbosti?

Jan Stehlik
20. srpen 2024, 19:20

Bavíme se o drahých energiích. Zpracování je náročné na energie. No a západ vsadil na zdražování a tedy vytesneni energetický náročných technologií.

Ale zachrání nás uhlikate clo. To vše levné zdraží a tak nás to zachrání.

Zdeněk
21. srpen 2024, 05:52

Přesně ono to tavení a rafinace se při 100 €/MWh dělá ekonomicky fakt špatně.

Milan Vaněček
21. srpen 2024, 09:08

Ale klimatické náboženství v EU vyžaduje vysokou cenu CO2 odpustků. Takže cena elektřiny nemůže klesnou na polovic.

Průmysl EU musí být zničen, s tím prý nejde už nic dělat...

Bob
21. srpen 2024, 10:28

A kdo to odstartoval?

Příznivci OZE, aby se zdražila klasická energetika (emise) a OZE tak byly opticky levnější. Navíc se z těch povolenek platí dotace OZE.

Že se to pak vymklo kontrole a nyní i pan Vaněček (solárník) volá po zachování uhlí je už jiná věc.

jiri sekerac
21. srpen 2024, 13:50

ja si myslim, ze uz nejde ani tak o ceny elektriny, jako o kulturu a schopnosti evropskych podnikatelu. Proste v hodnotach nakup a prodej, v marzich, sem jim nevyplati vlastni produktivita. Evropa sama vsadila na jiny druh podnikatelu, obchodniky se statem a dotacemi. V podstate feudalismus

Richard Vacek
20. srpen 2024, 17:26

Připomíná to úvahy indiánů, že by měli zainvestovat do vlastní výroby střelných zbraní aby nebyli závislí na bledých tvářích. Proč to indiáni neudělali je i odpovědí na otázku, proč něco dnes neudělá "vyspělý" západ.

Mex
20. srpen 2024, 20:48

Je roztomilé, jak se pořád mluví o geopolitickém riziku závislosti na Číně.

Ale Čína se nechová agresivně. Pokud na něco vyhlásí embargo nebo jiné omezení, tak vždy jako protitah na některý agresivní zásah ze strany Západu.

Čína neomezuje žádnou americkou firmu. Ale Amerika sundala čínský Huawei, který měl nakročeno stát se světovou jedničkou v mobilech a předstihnout i Samsung. Tak která byla v tomto případě agresivní a pro partnery nebezpečná strana?

Pokud Čína omezila export Galia a Germania, tak to opět byla až reakce na embargo, které na vývoz svých technologií (a dokonce nepřímo, jen kvůli držení patentů) uvalilo USA, Nizozemí (na nátlak USA) a Japonsko.

intfor
21. srpen 2024, 09:27

To není tak úplně pravda, Čína má mnoha omezení na vlastním trhu. Od omezování internetových služeb, přes vlastnictví podniku v Číně, dotace... Nicméně západ sám vsadil na masivní omezování a sankce...

Petr Zelený
21. srpen 2024, 14:15

V období Čankuo š’taj (Období válčících států) také jednotlivé státy vyčkávali až budou mít správné š’ (nepřeložitelné). Klasický případ je bitva o Čch' pi (červený útes) - bylo i zfilmováno. Příběh o Cao Cao a Liou Pejovi. Také čekal trpělivě na vhodné š’ a připravoval si k tomu dlouhé roky podmínky a kvůli tomu vyhrál. Čína ještě nemá na své straně š’ a čeká na vhodný moment a připravuje si podmínky ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se