Domů
Rychlé zprávy
ČEZ v prvním pololetí snížil čistý zisk meziročně o pět procent na 21,1 mld. Kč
Polská černouhelná elektrárna Chorzów vlastněná společností ČEZ. Zdroj: ČEZ

ČEZ v prvním pololetí snížil čistý zisk meziročně o pět procent na 21,1 mld. Kč

Energetická skupina ČEZ vydělala v prvním pololetí letošního roku 21,1 miliardy korun. Čistý zisk skupiny tak meziročně klesl o pět procent. K poklesu přispěl zejména nižší zisk z obchodování s komoditami a také vliv rozdílných harmonogramů odstávek jaderných zdrojů. Provozní zisk společnosti naopak vzrostl. Vyplývá to z údajů, které dnes společnost zveřejnila. ČEZ zároveň potvrdil očekávání čistého zisku za celý rok 2024 ve výši 25 až 30 miliard korun.

Podnik naopak navýšil svá původní očekávání na provozní zisk před odpisy (EBITDA), který v pololetí činil 69,2 miliardy korun. To znamená meziroční nárůst o 6,8 miliardy korun. Ve výsledku se projevilo zejména ukončení povinnosti odvodů z nadměrných příjmů z výroby v ČR, které zatížily náklady společnosti v loňské první polovině roku částkou 11,1 miliardy korun. Vedení skupiny tak za celý rok nově očekává provozní zisk na úrovni 118 až 122 miliard korun. Původní odhady z kraje letošního roku byly 115 až 120 miliard korun.

„Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za první pololetí mírně předčily naše výchozí očekávání zejména díky vyššímu zisku z obchodování s komoditami, příznivým tržním podmínkám pro provoz elektráren a pokračující stabilizaci na energetických trzích. Proto jsme navýšili celoroční výhled provozního zisku před odpisy,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ logo budova
Ilustrační foto

Polostátní skupina v prvním pololetí také navýšila své investice. Do pořízení dlouhodobého majetku letos investovala zatím 20,5 miliardy korun, meziročně o 3,6 miliardy více. Podle společnosti rostou zejména investice do distribučních sítí, což je spojeno především s připojováním obnovitelných zdrojů. Spolu s tím stoupají také investice do jaderných a nových výrobních obnovitelných zdrojů.

Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů ČEZ meziročně klesla o čtyři procenta. Zatímco obnovitelné zdroje vyrobily o 0,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny více, zejména díky nadprůměrným hydrologickým podmínkám, výroba jaderných zdrojů o 0,7 TWh poklesla vlivem rozdílných harmonogramů plánovaných odstávek a disponibility jaderných elektráren. Výroba z emisních zdrojů pak zůstala stejná. Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce hlavně vlivem teplého počasí meziročně klesla o dvě procenta na 17 TWh.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V loňském roce vydělala 29,6 miliardy korun, čistý zisk společnosti tak meziročně klesl o více než 63 procent. Hlavní příčinou byly mimořádné daně a odvody, na kterých podnik odvedl kolem 40 miliard Kč.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Milan Vaněček
8. srpen 2024, 10:49

To se to vydělává energetickému oligopolu, když jim stát, EK a přátelé vysoké ceny CO2 povolenek a spekulanti s povolenkami jdou na ruku. To je ale specifikum jen EU (plus pár výjímek, třeba Kanada).

Ostatní státy (zahrnující přes 7 miliard obyvatel) se chovají normálně, tržně, pragmaticky. Jejich obyvatelé pak z toho těží mnohem levnější cenou elektřiny než je v EU.

A v EU to, že se energetický oligopol má dobře, odnáší průmysl i domácnosti. Zisk jednoho je ztrátou jiných.

Žádná win-win situace, přitom z pragmatického využití technologického pokroku v energetice by měli mít prospěch všichni, proč to v EU nejde a pro 7 miliard obyvatel světa to jde? A přitom velká většina nových OZE zdrojů se buduje právě v oblasti mimo EU. Kde udělali kocourkovští chybu?

Emil
8. srpen 2024, 11:33

"Stát jim jde na ruku" tím, že ČEZu většinu zisku mimořádně zdanil? Docela rád bych se podíval na to, jak tohle do očí říkáte jednomu nejmenovanému minoritnímu akcionáři. :-D

hellokitty
12. srpen 2024, 12:03

pokial stat nieco zdanil statnemu podniku, tak iba prelial peniaze z jednej nadoby do druhej, statu realne nic neubudlo

ale tie emisne povolenky su nezmysel, chcelo by to globalnu uhlikovu dan

Bob
8. srpen 2024, 11:45

Jste vedle, jak ta jedle.

Energetický oligopol u nás, v EU a stejně jako v ostatním světě vydělává podle toho, jaké ceny jsou na energetické burze.

CO2 povolenky a daně naopak elektřinu zdražují, ale nejsou specifikem jen EU. I když v EU jsou povolenky nejdražší. Ale energetický oligopol rozhodně nevydělává na povolenkách. Jedině jestli jste myslel oligopol OZE vydělávající na podporách a dotacích placených z těch povolenek.

Win-Win situace je typicky na každé burze (bez ohledu na povolenky). Prodejce nabídne cenu, kterou je kupující ochoten přijmout. A jestli to bude prodávající (třeba kvůli povolenkám, nebo drahé akumulaci k OZE) s cenou dlouhodobě přehánět, oproti prostoru mimo EU, tak ti co mohou (průmysl) se přestěhují mimo EU.

Běžný občan pak na tom bude "bit" dvojnásobně. Jednak možná ztratí práci a po druhé bude muset to zboží (třeba cement, hliník, ocel, FVE panely, VtE, auta, atd) kupovat ze zahraničí. A EU na to uvalí ještě vysoké clo, nebo uhlíkovou daň.

Lukáš
8. srpen 2024, 12:00

Elektrina je nieco bez coho by tento svet prestal existovat a vratil sa 200 rokov dozadu takze to je biznis, ktory bude fungovat stale bez ohladu na to aka je geopoliticka situacia, ceny komodit ci druh produkcie a stale sa najde niekto kto to vsetko zaplati pretoze bez elektriny sa fungovat neda.

Preto je lepsie si kupi akcie takychto firiem a prestat vyplakavat, svet uz davno nieje pragmaticky a spravodlivy.

Petr prochaska
8. srpen 2024, 15:07

Politici neustále vyhrožují zestátněním ČEZu a pak si takové akcie kup. Navíc nyní je ČEZ hodně zdanění speciální daní, takže další okrádání akcionářů.

Bob
8. srpen 2024, 11:58

Mimochodem, všimli jste si, že kdyby ČEZ použil celý svůj provozní zisk od nyní do dostavby dalšího Bloku v Dukovanech, vůbec by se nic nemuselo půjčovat a celková cena i z financováním by tak mohla být těch deklarovaných cca 200 mld?

Samozřejmě, to je neprůchodné:

1) Jednak dividendy z ČEZu jsou podstatným zdrojem státního rozpočtu.

2) Ještě více by křičeli minoritní akcionáři. Ti by nechtěli na příští dividendu čekat 10 let, ti chtějí co nejvíc a hned.

Mimochodem jsem zvědav, jak ochotně se ti drobní akcionáři zapojí do financování dostavby?

Ti by nejraději neinvestovali vůbec, maximálně do štědře dotovaných OZE a "po nás potopa".

Roman Kosařík
8. srpen 2024, 13:52

Bobe, jako minoritní akcionář (nejen ČEZu) už jsem tolikrát zažil , že firma přestala vyplácet dividendu, že mi to už ani nepřijde nikterak zvláštní, viz například čerstvě firma Intel.. Svět se nezbořil, cena akcie sice na nějakou dobu klesla, ale až na jednu výjimku to ty firmy ustály a fungují dál. Stát stále vlastní 70% akcií ČEZu, takže pokud by čistě teoreticky padlo rozhodnutí na zastavení výplaty dividendy ve prospěch stavby JE, jediné co by nastalo, by bylo trochu řevu těch zbývajících akcionářů. Jenže státu dividendy z ČEZu dlouhodobě zachraňují rozpočet a ten mu za to na oplátku nastavuje podmínky. Prostě klasická symbióza.

A i ten ČEZ masivně investuje do "štědře dotovaných OZE", dokonce je to u nás jeden z největších (ne-li největší) investorů do OZE, ale to jste asi nechtěl slyšet, že?

Bob
8. srpen 2024, 14:19

Vy ale asi nejste mluvčím minoritních akcionářů a jejich většinového názoru?

Samozřejmě, že ČEZ také masivně investuje současně i do OZE.

1) Je to rozumné z hlediska diverzifikace. Kupodivu jsem snad ani neslyšel od příznivců jádra radikální odpor ke všem OZE a za všech okolností. Opačně je to běžné. Zastánci OZE jsou většinově proti stavbě nových JE.

Třeba já jsem všemi deseti pro stavbu nových VE, pokud to bude možné. Včetně PVE. Taky VtE bychom potřebovali více. Kontroverzní jsou především předimenzované FVE bez akumulace.

2) Jsou tam masivní dotace

3) Je to PR

4) Brzo to bude "povinnost" už od příštího roku povinné hlášení ESG.

P.s. Vy osobně byste byl ze své vůle (hlasoval pro to na valné hromadě), pro to, aby byly všechny dividendy investovány do dostavby jádra?

intfor
8. srpen 2024, 15:06

Stačí, aby management odkryl karty a investorům (nejen s pár kusy, ale i těm velkým a potenciálním) dokázal, jak skvělá ta investice je, pak může stopnout výplatu dividend a cena akcie poroste rychle nahoru. Obávám se ale, že investoři si obecně investici do jádra za stávajících podmínek na trhu, se státem a s legislativou vyhodnotí spíše jako riziko. Riziko, že se nepostaví včas a za domluvené náklady, což by měla řešit smlouva s dodavatelem pod strašlivými sankcemi. Riziko, že stát bude dotovat jiné zdroje a tím učiní jádro nevýhodné. Riziko, že stát bude na jádro uvalovat extra daně, jak už učinil v pár minulých letech zastropováním cen a WFT. Riziko, že stát v budoucnu zásadně změní podmínky provozu, jak už udělal v Německu a jinde atd. Holt chování EU a státu v energetice odrazuje od náročných investic a přesunulo investice k masivním dotacím a dlouhodobé nejistotě, což odrazuje od investice do jádra, která je velmi dlouhodobá.

intfor
8. srpen 2024, 14:56

Na světě je spousta firem, které dividendy nevyplácejí a na burze se jim daří mnohem lépe než ČEZu. Je tedy sice možné, že mnoho akcionářů je v ČEZu kvůli divendě, ale kdyby se přestala vyplácet, tak by se nic hrozného nestalo. Otázka totiž zní jinak. Jestli se investice do nového jaderného zdroje vyplatí a to natolik, aby akcionáři raději oželeli dividendu a zhodnotili firmu a její akcie touto investicí. Pokud ne, tak je dost možné, že ta investice zase tak výhodná pro akcionáře není a pak se jim nelze divit, že by do ní nechtěli jít. Mimochodem většina akcionářů nechce co nejvíc a hned, naopak už tou investicí do akcií dokázali, že jsou ochotní za budoucí zisky odložit útratu svých peněz, ale chtějí vidět, že se jim peníze zhodnocují. Pokud by všichni věřili, že investice do jaderky je zlatý důl, tak by hodnota akcie pak letěla nahoru a akcionáři by byli spokojení i bez dividendy.

CarlosEV
9. srpen 2024, 19:01

Jak "ČEZ snížil čistý zisk" ? Vždyť hanebně vykraden opavským elektrikářem !!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se