Britská jaderná elektrárna Hunterston B byla po 46 letech provozu uzavřena
Minulý pátek byl ukončen provoz jedné z nejproduktivnějších jaderných elektráren ve Spojeném království. Uzavření čtvrtého bloku elektrárny po téměř 46 letech provozu oznámil její provozovatel, společnost EDF.
Jaderná elektrárna Hunterston se nachází na pobřeží zálivu Firth of Clyde na západě Skotka. První dva bloky elektrárny, Hunterston A1 a A2, se skládaly z reaktorů Magnox a jejich provoz byl ukončen v letech 1990 a 1989. Další dva pokročilé, plynem chlazené reaktory (AGR) Hunterston B1 a B2 byly zprovozněny v letech 1976 a 1977. Instalovaný výkon každého z bloků činil 644 MWe. Podle EDF oba bloky dohromady vyrobily 297,4 TWh nízkouhlíkové energie, což je množství, které by pokrylo spotřebu všech skotských domácností po dobu 31 let.
Čtvrtý blok, neboli Hunterston B-2, byl odstaven minulý pátek přesně v poledne, tedy po 45 letech a 11 měsících provozu. Třetí blok byl již odstaven v listopadu minulého roku. Oba bloky nyní projdou statutární odstávkou v rámci které bude ověřeno, že je možné z nich vyvézt palivo. K postupnému vyvezení paliva a jeho převozu k následnému uskladnění by mělo dojít v průběhu tří let.
Ve Skotsku tak zůstává v provozu pouze JE Torness. Vzhledem k dlouhodobému odporu skotské vlády k jaderné energii se nejspíše bude jednat o poslední skotskou jadernou elektrárnu. K jejímu odstavení by mohlo dojít již v roce 2026.
"Přínos elektrárny Hunterston B této zemi nemůže být podceňován… Jedná se o neuvěřitelný úspěch a všichni zde jsme hrdí na to, co elektrárna dokázala. Na chvíli se zastavíme a zamyslíme nad ukončením výroby výroby, ale zároveň se těšíme na budoucnost. Nevypneme jen tak elektrárnu, nezavřeme vrata a neodejdeme. Vyvezení paliva a vyřazení elektrárny z provozu bude nějakou dobu trvat, a i nadále bude zapotřebí kvalifikovaných lidí pro tyto úkony," uvedl ředitel elektrárny Paul Forrest.
Původně měla být elektrárna provozována 25 let, další provoz znemožnily praskliny
Ačkoli byla elektrárna původně projektována na životnost 25 let, díky dalším investicím v provozu vydržela o 20 let déle. Aktuálně se tak přidala k dalším britským jaderným elektrárnám, které byly během posledních několika let vyřazeny. Přibližně polovina ze stávajícího celkového instalovaného výkonu britských jaderných elektráren má být odstavena do konce roku 2025.
EDF původně zvažovala provoz bloků až do roku 2023, tyto plány ale zhatilo objevení prasklin v několika z 3000 grafitových bloků uvnitř aktivní zóny reaktoru. Ty byly poprvé zjištěny v roce 2014 a při postupných kontrolách se jejich počet postupně zvyšoval. Stejný problém byl přitom identifikován i v JE Torness.
Podle EDF praskliny samy o sobě neznamenají, že je reaktor nebezpečný. Při jejich objevení ale je nutné prokázat, že jejich vlivem nedojde k takové změně tvaru kanálů, v nichž je uloženo palivo, aby bylo znemožněno bezpečné odstavení bloku při velmi ničivých zemětřeseních. Případné úlomky zároveň nesmí ovlivnit teplotu paliva a zabránit jeho vyjmutí z reaktoru.
Mohlo by vás zajímat:
V lednu 2007 byl v Británii čistý výkon jádra 11 000 MW, nyní je 6800 MW. Pokud z toho Británie ještě odpojí 50 % do r. 2025 , tak jí pak zůstane asi 3400 MW. Horko těžko se tak bude dostávat zpět k hodnotám roku 2007. To, co bude odpojeno 2022-25 dokáže akorát tak nahradit nový Hinkley Point C- 1,2.
Británie se k hodnotám z roku 2007 vracet nebude a ani nechce.
Británie má velký potencionál ve větru. Moře všude okolo, kde opravdu fouká.
jj, treba Nemci ted z toho jak jim "fouka" maji docela vitr.
Další elektrárna, kde se nenaplnil předpoklad životnosti 60 nebo 80 let.
Omyl, u těchto AGR nikdy takový předpoklad nebyl. Podobně jako takový předpoklad není ani třeba u RBMK. Tento předpoklad se vztahuje pouze k lehkovodním reaktorům, kterých je však naprostá většina.
A kolik lehkovodních reaktorů se té šedesátky už dožilo?
Jak by se mohly šedesátky dožít, když se kromě pár prototypů první generace začaly stavět až v 70. letech?
Nula. OK. Ale zavřených už pěkných pár je, že? Nic moc úspěšnost, zatím.
Jistě budete podobně demagogicky argumentovat, až se bude zase psát např. o životnosti fotovoltaických panelů nebo větrných turbín...
V EU se JE odstavuji pri vyskytu zavad, ktere by mohly byt nebezpecne. V rusku se JE neodstavuji. Tam se jede tak dlouho, az se kolecka polamaji. Slysel nekdo o ruske JE ktera byla vyrazena z provozu kvuli bezpecnostnimu riziku? Takovy pojem tam pravdepodobne neznaji.
Tak např. ruský reaktor Kursk 1 byl definitivně odstaven před pár dny po dovršení 45 let provozu:
oenergetice. cz/jaderne-elektrarny/rusky-jaderny-reaktor-kursk-1-45-letech-odchazi-duchodu
Jojo, Kursk. To se fakt povedlo.
Že ano? Krásně se to povedlo jako ukázka, že jste opět psal úplné nesmysly.
Prominte, jen jsem si zavzpominal na spolehlivou ruskou techniku a ze se tenkrat povedlo zachranit svet pred radioaktivni katastrofou. Jeste ze ten reaktor vydrzel, to se fakt povedlo.
Ano, ten reaktor skutečně vydržel a tak teď mohl spolehlivě vyvrátit vaše tvrzení, že "Tam se jede tak dlouho, az se kolecka polamaji. "
Copak ten reaktor funguje nekde jinde dal? Zrejme byl zlikvidovan v okoli Murmansku jako mnoho jinych vojenskych jadernych zarizeni, ktere se tam vali na pobrezi po desitkach. A jelikoz je to blizko skandinavskych statu, tak se ten radioaktivni odpad likviduje za penize sousedu.
Dekontaminace probiha na miste s oznacenim "Installation 928-III". Presna poloha zde:
Aha, tak to jsem netušil že nedokážete rozlišovat ani mezi ponorkou, půlmilionovým městem a blízkou jadernou elektrárnou.
Diskuze o jadernych zarizenich neni jen o jaderne elektrarne, ale muze se vztahovat na jaderne riziko vseobecne. Sem patri bezpochyby i jaderne reaktory z ruskych ponorek. Ono to totiz poskytuje nahled do nakladani s jadernym materialem v rusku. A to je zavazne pochybeni, ktere se tyka celeho sveta.
Vy jste nepsal nic o jaderných zařízeních ale konkrétně o jaderných elektrárnách, opět jste psal úplné nesmysly, tak se přestaňte vymlouvat na ponorky jak malé dítě.
Kdyz se bavime o bezpecnosti JE, tak je samozrejme myslena bezpecnost jaderneho reaktoru. Od konvencnich komponent nevychazi zadne nebezpeci, ktere by ohrozovalo okoli nekolik tisic km. Takze vzdy se vse toci kolem jaderneho reaktoru. Zda v ponorce ci v elektrarne je uplne jedno. Chapu, ze vam to bori vas obraz o bezpecnem systemu. Ale lidem bude uplne jedno, zda je nebezpecna radiace v jejich blizkosti z ponorky nebo z jineho zdroje. A s ruskym pristupem to vypada hodne spatne.
Paradoxní je, že i ta vaše neustálá úporná snaha spojovat vojenské zařízení s jadernou energetikou je argument pro její bezpečnost, protože i když přímo v ponorce vybuchlo několik torpédových hlavic, oba reaktory zůstaly nepoškozeny a k žádné jaderné havárii v ponorce nedošlo.
A 45 let aktivního provozu vydržely i bloky Leningrad 1 a 2 (Sosnovyj Bor).
Pane Veselý, jde o plynem chlazené reaktory moderované plynem. U tohoto typu elektráren se nikdy nepředpokládala životnost přesahující padesát let (těch 45 let je ideální). Možná celková životnost je pochopitelně ovlivněna konstrukcí.
A tím jestli nějaký bordelář nenechá někde nevhod kuličky silikagelu.
O bordeláře jde až v první řadě, ale zásadní je systém (ISO), který umožňuje nepřijít na to, že kulička nebyla z paliva odstraněna. Kolik takových chyb systému je v dnes provozovaných JE? Jelikož jsou JE střeženy jako vojenký objekt, tak jsou taky stejně bezpečné. Jinak by nebyl důvod je tak nákladně střežit.
Blahopřání do Británie,
loni odstavili 3 reaktory, letos už jeden a dalších 2 budou následovat. V letech 2024 a 2030 odstaví po čtyřech blocích.
V roce 2031 poběží v Británii jeden jediný reaktor, jádro bude naprosto okrajový zdroj.
V roce 2031 poběží v Británii pravděpodobně tři reaktory, dva nové v Hinkley Point nahradí přibližně 6-7 těch současně odstavovaných. K tomu mají v plánu do roku 2031 postavit pět Rolls-Royce SMR. O úspěchu tohoto plánu sice lze pochybovat, ale vyloučit že nějaký z nich už bude v provozu úplně nelze.
Nějak zapomínáte na fakt, že Francouzi v Evropě zavile odmítají dodržovat termíny.
A SMR je jen nafouknutá bublina.
Spíš vy nějak zapomínáte na fakt, že dvě zpožděné elektrárny neznamenají, že stejně zpožděná bude každá další. V případě Hinkley Point C zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se podobné zpoždění mělo opakovat.
Co je a co není SMR se teprve uvidí, v případě Rolls-Royce ani nejde o SMR v pravém slova smyslu.
Ale moc pravděpodobné to není. Myslim, že sám tomu nevěříte.
Nad jadernou energií obecně se smráká. Jen doufám, že ČR se nebude za nekřesťanské peníze snažit tento jev zvrátit.
Na Západě se možná smráká, jinde ale nikoli. Bangladéš, dosud nejaderná země - nyní staví 2 bloky, Turecko- to samé -staví 3 bloky, Emiráty- mají 4 nové bloky, Irán staví, Egypt - nejaderná země, brzy začne stavět 4 bloky, Indie loni zahájila stavbu 2 bloků, Čína 6 bloků, Uzbekistán - podepsaná výstavba 2 bloků, dále novou výstavbu chystají - Maďarsko, Finsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Polsko, ČR, Pakistán. Uvedené státy mají dnes 50 % světových obyvatel, tedy půlka lidstva staví a nebo bude stavět jádro. Ano, jeho procentuální podíl na světové výrobě bude postupně klesat díky budoucímu masívnímu odstavování reaktorů v USA a v EU. Jinde ale podíl jádra vzroste - Čína, Egypt, Pakistán, Turecko, Bangladéš,.........
Doufejme, ze nechteji vsichni jaderne zbrane. Takova spinava bomba s jadernym materialem je snad horsi nez klasicka jaderna. Vetsina tech zminovanych statu vyznavaji Islam. Obdivuji vase nadseni.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se