Domů
Rychlé zprávy
2 pádné důvody pro zdražení fotovoltaických panelů?
Zdroj: Smart Energy Forum
Zdroj: Smart Energy Forum

2 pádné důvody pro zdražení fotovoltaických panelů?

Ceny fotovoltaických panelů dosáhly letos v září historického dna. Podle expertů je však dlouhodobě neudržitelné, aby výrobci prodávali panely za ceny pod výrobní náklady a finančně tak krváceli. Proč se ceny panelů budou muset zvýšit? A kdy k tomu dojde? Jaké technologie mají největší perspektivu?

O vývoji cen a novinkách ve fotovoltaice můžete diskutovat s předními experty na mezinárodní konferenci, která se uskuteční v Praze ve středu 9. října 2024 během veletrhu moderní energetiky Smart Energy Forum

Cenové dno a poté brzký obrat?

Podle Cenového indexu solárního trhu OPIS, který publikuje americká poradenská společnost Dow Jones, se velkoobchodní ceny TOPCon panelů na hlavním světovém trhu Číně minulý týden ustálily na úrovni ve výši 0,090-0,095 USD/Wp. Jedná se o nový cenový rekord v historii světové fotovoltaiky.

Letos na počátku září však poprvé od roku 2023 začaly stoupat ceny křemíkových destiček (wafers), které představují základní surovinu pro výrobu solárních panelů. Jejich zdražení potvrdili přední čínští výrobci, kteří již nehodlají prodělávat na jejich výrobě při absurdně nízkých cenách, které na trhu panují v současnosti.

Druhým důvodem pro zvýšení cen fotovoltaických panelů je změna v hodnocení výběrových řízení na výstavbu obřích solárních parků v Číně. Minulý týden skupina největších výrobců solárních panelů ve spolupráci s Čínskou asociací fotovoltaického průmyslu (CPIA) vyzvala čínskou vládu k přehodnocení kritérii pro výběr dodavatelů, kde dosud rozhodujícím kritériem byla zejména cena.

Toto kritérium vyvolalo cenovou válku, která se promítá do extrémně nízkých cen fotovoltaických panelů na trhu, jenž ohrožuje kvalitu produktů a bezpečnost solárních elektráren. Proto přední výrobci nyní navrhli, aby se místo ceny  ve výběrových řízeních jako hlavní kritérium vyžadovaly produktové inovace v kombinaci s finančním zázemím dodavatelů.

Zdroj: Smart Energy Forum

Jaké technologie panelů  budou mít největší perspektivu?

Podle expertů mají být v blízké budoucnosti rozvíjeny zejména dvě nejperspektivnější technologie fotovoltaických panelů. Má se jednat TOPCon a HJT solární panely.

TOPCon  upevnila pozici dominantní technologie ve výrobě fotovoltaických panelů v letošním roce a bude  dominovat i v budoucnosti. V letošním roce podíl TOPCon panelů na světovém trhu bude činit 60 % a výrobní kapacita těchto panelů dosáhne až 900 GW.

Experti odhadují, že technologie TOPCon bude mít v podobě bifaciálních (oboustranných)  panelů přibližně o 15 % vyšší výtěžnost (množství vyrobené energie na 1 kW instalovaného výkonu) než technologie panelů typu XBC nebo HJT.

Účinnost konverze vyrobené energie ze slunečního záření z  TOPCon panelů se bude v budoucnosti  zvyšovat pomocí integrace s perovskitovou technologií.  Díky tomu pak tandemové fotovoltaické články TOPCon/perovskit mají potenciál účinnosti přes 30 %.

O trendech a  vývoji fotovoltaického trhu můžete diskutovat s předními experty na mezinárodní fotovoltaické konferenci Smart Energy Forum v Praze ve středu 9. října 2024.

Na co dalšího se můžete těšit na Smart Energy Forum?

Jako každý rok je součástí Smart Energy Forum    výstava, kde se představí více než 80 firem na ploše 8000 m2. Můžete si zde prohlédnout nejvýkonnější panely od LONGI Solar, novou generaci střídačů od SolarEdge nebo právě přicházející na trh baterie od AEG Solar.

Sleva pro členy SAPI

VSTUP na výstavu je ZDARMA. Na konferenci máme pro členy SAPI připravenou slevu ve výši 20%, kterou získát při online registraci, když zadáte slevový kupon: SEF24SAPI.

Upozornění: Platnost slevového kuponu je časově omezena do 27. září 2024!!!

Komerční sdělení
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr Hariprasad Hajič
23. září 2024, 05:16

Devět centů za Wp. Když to přepočítám, tak je to 90-95$/kWh (2200-2300kč/kWh). Vzpomínám na dobu, kdy se všichni snažili, ale dosáhli parity s fosilními zdroji. Metou byl 1$/Wp a teď, v roce 2024 jsme na desetině.

S perovskity je potíž. Je snadné je vyrobit, ale jejich stabilita je malá. Pokud nedojde k nějakému zásadnímu objevu v oblasti degradace perovskitů, tak to pořád bude jen taboroatorní záežitost.

Petr Hariprasad Hajič
23. září 2024, 05:43

P.S. Koukal jsem na komerční využití perovskitových FVE a jednu firmu jsem našel. Polská Saule Technologies se sídlem ve Wroclavi. Účinnost mezi 10-25%, Dávají záruku 10 let na zachování výkonu.

Richard Vacek
23. září 2024, 06:03

Bohužel to platí jen když na panely svítí slunce. Ale my potřebujeme elektřinu i v noci a i v zimě. A tehdy 1 kWp vyrobí téměř nulu a dokonce i když jich nainstaluje 10x tolik, tak si moc nepomůžeme.

Emil
23. září 2024, 06:35

Jakým výpočtem jste od devíti centů za Wp dospěl k 90 $ za kWh?

Zbyněk Poisl
23. září 2024, 18:23

Naprosto jednoduše. Plete si energii s výkonem! Což je ovšem naprosto běžný defekt dnešní populace. Nevědí o čem hovoří!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se