Domů
Ropa
Německo a Británie jsou ve sporu kvůli ropným plošinám firmy Shell

Německo a Británie jsou ve sporu kvůli ropným plošinám firmy Shell

Ropa
4 komentáře
18. únor 2019, 10:38
ČTK

Mezi Británií a Německem se rozhořel spor ohledně plánů ropné společnosti Royal Dutch Shell zanechat pilíře tří ropných plošin v Severním moři. Britská vláda minulý měsíc schválila plán firmy opustit betonové pilíře zhruba 185 kilometrů severovýchodně od Shetlandských ostrovů, a to navzdory vážným obavám o životní prostředí a bezpečnost, které vyjádřil Berlín. Vyplývá to z dokumentů, které získala investigativní skupina Unearthed z organizace Greenpeace.

Německo apeluje na britského ministra životního prostředí Michaela Goveho, aby jeho země situaci přehodnotila.

Británie a Německo patří mezi 16 signatářů mezinárodní smlouvy o ochraně prostředí severovýchodního Atlantiku (OSPAR), která celkově zakazuje opuštění infrastruktury v moři a požaduje odstranění stovek plošin, které těžily ropu a zemní plyn. O výjimky lze žádat jen za mimořádných okolností a týkají se pouze některých plošin.

Britsko-nizozemský ropný a plynárenský kolos Shell, který loni zvýšil zisk o 36 procent na čtyřleté maximum 21,4 miliardy dolarů (488,4 miliard Kč), požádal před dvěma lety britskou vládu o výjimku pro pilíře plošin Brent, které byly vybudovány v 70. letech minulého století. Společnost tvrdila, že úplné odstranění je nemožné a částečné odstranění by bylo příliš riskantní a nákladné.

Británie minulý měsíc informovala členy OSPAR, že záměr Shellu hodlá schválit. Plány jsou předmětem jednání a Británie musí námitky zvážit, státy ale nemají právo veta. Německo vzneslo obavy kvůli „dlouhodobému riziku pro lodní dopravu“.

Společnost Shell uvedla, že její plány jsou výsledkem „desetiletého výzkumu zahrnujícího více než 300 vědeckých a technických studií“, píše list The Times.

pat ank

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Novák
18. únor 2019, 11:09

Uhlovodíkoví těžaři mají teď zřejmě navrch, když pomocí lobby "užitečných hlupáků" v Greenpeace, IPCC apod. zmanipulovali konkurenční prostředí. Jen připomenu, že radioaktivních odpadů z JE je překvapivě málo a jsou pod kontrolou.

Milan
19. únor 2019, 12:42

Neskutečná arogance Shellu, vybudují něco, čím zasviní moře, vycucnou komoditu ze země, prodají a následně po sobě nejsou ani schopni uklidit? Není překvapivé, že to úplatní britští politici posvětí...

Jan Veselý
19. únor 2019, 12:48

Je na to rčení: "Privatizace zisků, socializace ztrát."

Taky to má jméno: "Korporátní socialismus."

Lubos Vozar
19. únor 2019, 14:51

Aj ked sa mi tento postup vobec nepaci, treba dat Shellu za pravdu, Pracuju na tomto Decommissioinng prgrame uz skoro 10 rokov ale technicky realizovatelny a bezpecny sposob odstranenia tychto zakladov neexistuje, tak isto ako neexistoval Ospar convention ked tie patfrom stavali. Inak zo zakladov sa odstrania vsetky ropne pozostatky a bude na ich wrch nainsalovany majak pre navigaciu. Detaily sa daju docitat aj tu:

https://www.shell.co.uk/sustainability/decommissioning/brent-field-decommissioning/gbs-structures.html

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se