Domů
Ropa
Globální ropný sektor vyžaduje během následujících 20 let investici v hodnotě 20 bilionů dolarů

Globální ropný sektor vyžaduje během následujících 20 let investici v hodnotě 20 bilionů dolarů

Ropa
3 komentáře
16. březen 2018, 06:49
Petr Vytlačil

Globální ropný a plynárenský průmysl vyžaduje investici v hodnotě 25 bilionů dolarů během následujících 20 let. Investice by zajistila pokrytí růstu očekávané poptávky a kompenzovala by přirozený pokles těžby v již využívaných polích, uvedl Amin Nasser, CEO Saudi Aramco.

Na konferenci CERAWeek v Hustounu Nasser uvedl, že ropný a plynárenský průmysl přišel kvůli poklesu cen ropy mezi 2014 a 2016 o 1 bilion dolarů v investicích.

„Budoucí investice přijdou, pouze pokud investoři budou přesvědčeni, že ropa bude moci soutěžit za rovnocenných podmínek, když se s ropou bude počítat v dohledné budoucnosti, a že hodnota ropy je mnohem vyšší,“ uvedl Nasser.

„Proto musíme zatlačit zpátky myšlenku, že se svět dokáže obejít bez osvědčených a spolehlivých zdrojů. Musíme zpochybňovat mylné představy o rychlosti, se kterou dokážou alternativní zdroje proniknout na trh,dodal.

Nasser uvedl, že 99 % osobních automobilů využívá spalovací motory, dokonce i hybridní vozy. Uvedl také, že výroba elektrické energie využívané pro nabíjení elektromobilů je stále z velké části zastoupena uhlím, a to zejména v zemích jako jsou Indie a Čína.

Nasser dále zmínil, že i přes nárůst prodeje elektrických vozidel si růst poptávky na petrochemických trzích vyžádá další investice. I konzervativní odhady uvádí, že během následujících 5 let bude potřeba nová kapacita na produkci ropy v objemu 20 milionů barelů za den.

„Do roku 2030 zde bude o 2 miliardy lidí více. Tato skutečnost zvýší poptávku jak po ropě, tak i po osobních vozidlech,“ uvedl Nasser.

K tomuto tématu také uvedl několik překážek stojících v cestě elektrickým autům, jako jsou například doba nabíjení, dostupnost nabíjecích stanic, infrastruktura a dotace.

Privatizace Saudi Aramco

Na konferenci Nasser pouze lehce zmínil plány společnosti Saudi Aramco ohledně její privatizace. Řekl, že plány probíhají velice dobře, ale akcionář společnosti, Saudská vláda, nakonec rozhodne, kdy a kde budou akcie nabídnuty.

Očekává se, že společnost zahájí primární emisi akcií (IPO) na domácí půdě. New York, Londýn a Hong Kong jsou zvažovány pro další emisi. Podle dvou zdrojů obeznámených s touto situací vychází Hong Kong jako nejschůdnější kompromis.

Rozhodnutí o místě konání musí být přijato v březnu, nejpozději v dubnu, pokud se IPO bude konat v říjnu či listopadu. Nasser nepodal žádný komentář ke konkrétnímu datu.

Saudská Arábie si klade za cíl získat 100 miliard dolarů za 5% podíl ve společnosti Aramco. To by znamenalo tržní hodnotu společnosti okolo 2 bilionů dolarů. Pokud se toto uskuteční, Aramco by předběhlo společnost Apple jako nejhodnotnější firmu na trhu, která má v současné době hodnotu okolo 900 miliard dolarů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
17. březen 2018, 09:32

Král a knížata Saudské Arábie mají zajímavé starosti o udržitelné investice do ropy, to ovšem nejlépe zajišťuje dlouhodobá co nejméně manipulovaná tržní cena, ale byli to oni, co poslední roky cenu maximálně uměle snižovali, aby se nevypláceli investice do alternativní těžby.

A USA jim tuhle manipulaci i proti nim povolovali, protože doufali v další revoluci a chaos v Rusku, místo toho, ale vznikly tím jejich globálním tlakem a příklady příšerných demokracií v Afghánistánu a Iráku, pevné tradiční vlády cara v Rusku, sultána v Turecku a teď schválení císaře Číny.

C
17. březen 2018, 11:45

Myslím že pan Nasser se poněkud mýlí, ledaže hodlá poslat pár set milionů riálů bakšišného šéfům automobilek aby zase trochu přibrzdily. Postupně se totiž situace začíná zlepšovat a to ne zrovna málo a přestože to může být zatím jenom záležitost Evropy, tak pokud pokud se dostaneme na vzdálenost rychlých stanic na 100-150km na dálnicích a státních sinicích, co ž je poněkud dál než jsou dnes benzinky, tak nástupu EV nebude v zásadě nic moc bránit a celé Saudi Aramco může jít... třeba do insolvence.

I kdybychom měli vyrábět elektřinu pro EV nejpitomějším způsobem že někde v Kralupech postavíme vedle rafinérské kolony spalovací turbínu a budeme do ní lít vyrobený benzín, petrolej a nevím co z toho všechno teče co ta turbína sežere, tak jsme na asi polovině spotřeby toho co je třeba v dnešní době se spalováky.

ad Petr

Ano, manipulovali s cenou a moc se jim to nevyplatilo, spojeným státům to mohlo být poněkud jedno, tam šlo hlavně o plyn a o to aby postupně omezili, možná, import ropy, což ale potřebuje úpravy rafinerií na jiný typ ropy. Čert ví jestli v některých záležitostech po svět není ještě toto zapleteno.

Problém demokracie, no správně je spíš třeba psát republik, protože demokracie v čisté podobě by byla dost katastrofa, je v tom že se snažíme nasadit demokracie jednoho typu do každé země i tam kde na to historicky a společensky nejsou připravení. Ani tady na to ještě tady na to tak úplně nejsme. Představa o celosvětové demokratické revoluci je stejně naivní jako představa celosvětové socialistické revoluce. Dříve či později budou systémy degradovat zpět k monarchiím více či méně přiznaným.

Josef
18. březen 2018, 00:17

Investice jsou o návratnosti a ta je o ceně ropy. Čím dražší ropa tím více investic do ní a naopak. Spotřeba ropy bude velmi jistě růst i v dalších letech v závislosti na vývoji ekonomiky. Tento trend se hned tak nezastaví , zatím ropa ztrácí pouze v sektoru výroby el. energie. Neztrácí ani ve vytápění budov natož v dopravě nebo dokonce v chemickém průmyslu. Pokud se dnešní celkem nízké ceny ropy udrží nebude globální spotřeba ropy klesat ještě nejméně 20 let. Státy prodávající ropu mají dvě možnosti - prodávat ropu levně a dlouhodobě nebo neinvestovat do těžby, vyhnat ceny a riskovat prudký rozvoj alternativ. Svět se s píše bude ubírat střední cestou ropa trochu zdraží a alternativy se budou více rozvíjet, ale ne tolik , aby spotřeba ropy globálně klesala.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se