Dovoz ruské ropy do Číny roste, země chtějí dále utužovat vztahy v energetice
Dovoz surové ropy z Ruska do Číny v posledních měsících značně roste, přičemž během února překonal hranici 2 milionů barelů denně, a dosáhl tak nového rekordu. Spolupráce Ruska a Číny v oblasti energetiky bude v následujících letech pravděpodobně nadále sílit, vazby by mělo posílit i setkání prezidentů zemí ze začátku tohoto týdne.
Poté, co export ruské ropy na západní trhy začaly v průběhu loňského roku omezovat sankce, začalo Rusko hledat pro svou ropu alternativní odběratele. Díky výrazným slevám, se kterou prodává svou ropu oproti jiným dodavatelům, tak začal prudce růst export především do Indie. Zatímco před ruskou invazí na Ukrajinu byla Indie marginálním kupcem ruské ropy, ke konci loňského roku se Rusko stalo největším dodavatelem ropy do země.
Podobná situace panuje i na poli rusko-čínských obchodních vztahů, kdy export ropy z Ruska do Číny začal v posledních měsících růst. Data čínského celního úřadu podle serveru S&P Global ukázala, že během února vzrostl dovoz surové ropy z Ruska meziročně o 42 % na rekordních 2,01 milionu barelů denně. Podíl Ruska na dovozu ropy do Číny tak vzrostl na téměř jednu pětinu, země rovněž vystřídala Saúdskou Arábii na pozici největšího dodavatele ropy do Číny.
K nárůstu dovozu ropy z Ruska přispěla i nižší cena ve srovnání s jinými dodavateli. Zatímco během letošního února dodávalo Rusko do Číny ropu podle tamního celního úřadu v průměru za 73,53 dolarů za barel, během února loňského roku průměrná cena činila 85,23 dolarů za barel. Pro srovnání, cena za dodávku ropy ze Saúdské Arábie činila letos v únoru v průměru 83,15 dolarů za barel.
Levná ruská ropa vytlačuje z čínského trhu dodávky z Afriky a Středního východu
Během letošních prvních dvou měsíců stoupl dovoz ropy z Ruska do Číny podle S&P Global meziročně o téměř jednu čtvrtinu na průměrných 1,95 milionu barelů denně, díky čemuž dosáhl podíl ruských dodávek na celkovém dovozu 18,7 %. Naopak dodávky ropy ze Středního východu a Afriky meziročně poklesly o 12,7, resp. 27,3 % na 5,15 milionu barelů denně a 989 tisíc barelů denně.
Největším tahounem růstu přitom byly dle S&P Global soukromé čínské rafinerie, které stály za více než polovinou dovozu ropy z Ruska. Největší objemy podle serveru dovážela společnost CNPC skrz ropovody v rámci dlouhodobého kontraktu s ruskou společností Rosněfť. K dalšímu růstu by přitom mohly přispět i čínské státní společnosti, a to na základě prohlubování spolupráce Číny s Ruskem.
Čína navyšuje dovoz nejen ropy, ale i uhlí a plynu
Ropa přitom není jediná energetická komodita, o kterou jeví čínští odběratelé vyšší zájem. Poté, co Evropská unie zakázala dovoz uhlí z Ruska, začal sílit odběr Číny. Rusko tak loni vyvezlo do Číny meziročně o 20 % více uhlí.
Rusko rovněž postupně navyšuje vývoz plynu plynovodem Síla Sibiře, kdy na začátku tohoto týdne dosáhl denní tok plynovodem nového rekordu. Do roku 2025 by se přitom měl export plynovodem více než zdvojnásobit na 38 miliard metrů krychlových ročně. Země rovněž diskutují o vybudování nového plynovodu, Síla Sibiře 2, jehož roční přepravní kapacita by měla činit 50 miliard metrů krychlových.
Na rozdíl od ropy či uhlí Rusko zatím nemůže jednoduše přesměrovat zemní plyn původně určený pro Evropu, jelikož ložiska zásobující plynovody vedoucí do Evropy nejsou vzhledem k velké vzdálenosti propojena s infrastrukturou pro export plynu do Číny.
Mohlo by vás zajímat:
Snadno se nechala EU připravit o stabilní a nekonečný zdroj surovin. Čína se asi nestačila divit, co jí spadlo do klína.
Stabilní a nekonečný ale hlavně závislý na rozmarech jednoho zakomplexovaného diktátora.
Bloomberg píše:
Největší vývozce ropy Saúdská Arábie odebírá ruskou naftu
Dovoz nafty z Ruska do Saúdské Arábie prudce vzrostl
Zároveň království posílá velké objemydo Evropy:
Top Oil Exporter Saudi Arabia Loads Up on Russian Diesel
Saudi Arabia’s imports of diesel from Russia have surged
At the same time, the kingdom is sending big amounts to Europe
17. března 2023 v 13:22 SEČ
Listen to this article
1:53
Share this article
Follow the authors
@JWittels
+ Get alerts for
In this article
CL1
WTI Crude
69.98
USD/bbl.
-0.92-1.30%
Saudi Arabia is importing millions of barrels of diesel from Russia, despite having more than enough of its own.
The kingdom is the world’s top crude exporter and a significant seller of petroleum products. Yet it imported almost 2.5 million barrels of diesel-type fuel from Russia in the first 10 days of March, far more than at any other time in the last six years, according to Kpler data compiled by Bloomberg.
At the same time, vast amounts of the fuel continue to be sent from Saudi Arabia to Europe, which on paper looks like a potentially lucrative move. The flows also show how the global energy trade is being rerouted in the wake of sanctions on Russian supplies.
“It is a profitable trade,” said Eugene Lindell, head of refined products at consultancy Facts Global Energy. It’s also good for Russia as it means they don’t have to cut refinery runs, he said.
Cituji: "Zatímco během letošního února dodávalo Rusko do Číny ropu podle tamního celního úřadu v průměru za 73,53 dolarů za barel... Pro srovnání, cena za dodávku ropy ze Saúdské Arábie činila letos v únoru v průměru 83,15 dolarů za barel."
Sice do toho vstupují i dlouhodobé kontrakty, a vliv kvality ropy, ale Rusko tedy do Číny prodává o 12% levněji než Arabové.
A vzhledem k tomu, ze rusko aktualne primo ci neprimo kontroluje cca 10% dopravni kapacity po mori (tankery) a nadale nakupuje tak si musime k cene jednoho barelu pripocitat i zhruba 20 USD za dopravu. Takze je sice cena barelu ropy na burze pro Evropu nyni relativne nizka, efektivne je ale cca +20USD/barel i s dopravou, coz uz tak hezky nevypada.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se