Česko má dostat z ropného embarga výjimku do poloviny roku 2024, píše Reuters
Brusel 6. května (zpravodaj ČTK) – Evropská komise navrhla pro Česko výjimku z embarga na ruskou ropu do poloviny roku 2024, pro Maďarsko a Slovensko pak až do konce stejného roku. S odkazem na diplomatický zdroj to dnes napsala agentura Reuters. Upravený návrh nových sankcí proti Rusku, který obecně počítá s ukončením dovozu ruské ropy na konci letošního roku, začali dnes ráno projednávat velvyslanci členských zemí Evropské unie.
Ve snaze přesvědčit státy váhající s jeho podporou přišla podle zmíněného zdroje Reuters unijní exekutiva s několika dalšími ústupky včetně podpory investic do nové ropné infrastruktury.
Komise ve středu v rámci šestého balíku sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku zcela ukončit dovoz ropy z Ruska. Návrh původně počítal s roční výjimkou pro Maďarsko a Slovensko, které jsou na klíčové energetické surovině z Ruska nejvíce závislé. Budapešť i Bratislava však návrh odmítly podpořit s požadavkem výrazně delšího přechodného období. Čas na zajištění dostatečných zásob proudících Transalpinským ropovodem TAL z jihu Evropy si vyžádala i česká vláda.
Dnešní návrh jí tak podle Reuters dává čas do června 2024. Pokud by se podařilo kapacitu ropovodu navýšit dříve, má pro Česko začít platit embargo již před zmíněným datem. Návrh nyní počítá také s evropskou podporou investic do nové infrastruktury či zmírněním hospodářského dopadu embarga.
Úpravy se týkají i plánovaného zákazu přepravy ruské ropy tankery ze zemí EU, s nímž mělo problémy zejména Řecko. Místo původně navrhovaného měsíčního přechodného období nyní počítá s tříměsíční lhůtou.
Mohlo by vás zajímat:
A to jako někdo bude investovat do rozšiřování ropovodu TAL asi pomocí nové trubky v situaci, kdy je plánováno, že v budoucnu je plánovaný přechod na elektro? To se nemůže zaplatit.
Za 2 roky fiala bude od válu.
Za dva roky se dá země zničit na generace bez problémů
Jaké konkrétní budoucno máte na mysli?
Osobní doprava nahrazení poloviny vozového parku ne dříve než 2040, celého 2050+. Nákladní a těžká doprava dalších 5 let navíc.
Letecká doprava (a to pouze v rámci kontinentu) dalších 10 let navíc (2065+). Plasty, asfalt apod. nahrazení ne dříve než za 50 let. (2070+).
Co jsem tak poslouchal nějakého našeho experta, tak o trubku nejde, jde o pumpy. Je třeba doplnit/vymějit pumpy tak, aby byly schopné tou trubkou, co tam už je prohnat větší množství ropy za hodinu.
To je neuvěřitelné. EU plánuje, že se postupně (během let) odpojí od ruských surovin. Zatím se teda budou vytvářet nové obchodní cesty pro suroviny do EU a samozřejmě Rusko bude souběžně budovat produktovody mimo EU - hlavně asi Čína a Indie.
Výsledkem budou drahé suroviny pro EU ze vzdálených končin a levné suroviny pro Čínu a Indii.
A jaký to všechno bude mít smysl? Uvádí se, že Rusko má třetinu světových zásob surovin. To se bez nich západ obejde?
Ve všem špatnym hledej věci pozitivní. V současnosti to připadá na urychlení rozmachu všech OZ, což se začíná dít. V Česku to někdy trvá trochu déle, ale o to více v tom můžeme být důsladnější. Máme se také možnost poučit z chyb. A že v tomto resortu máme obrovské zatím přehlížené rezervy, není pochyb. Ono tu lavinu zájmu nebude mít nakonec kdo zadržet, ani propagátoři velkého jádra.
Jen aby jste se nakonec poucili. Zatim to tak nevypada. :-)
S tím se dá jenom souhlasit, na to je třeba upřít největší pozornost. Jednoduché to nebude, ale schůdné to při udržení zájmu je. Ukočírovat to jde, aníž by byl někdo omezován v projevené vlastní iniciativě. To už je věcí politiků, jejiž aktivita v tomto směru by měla být pod širokou kontrolou veřejnosti. I ty stále diskutovatelné větrníky by si nakonec mohly realizovat samotné obce či města na svých pozemcích, kdy jim poběží zisk z celé produkce nikoli jenom nějaké brebendy. To už může změnit větší zájem nad nesouhlasem, kdy hodnota nemovitostí naopak může stoupnout..
denne trenujem niekolko hodin rozkazat vetru dazdu a uz mi to celkom ide. Len mi nehovorte opak, mohol by som z toho byt frustrovany.
Vždyť to je nesmysl. Pokud jde o energie, tak se nejedná jen o elektřinu, ale i o teplo. Podívejte se na spotřebu primárních zdrojů v Česku - a třeba i v dalších zemích. Podívejte se, kolik toho jsou OZE. A kolikrát více by těch zdrojů muselo být. Navíc v zimě ani 100x vyšší kapacita OZE nezajistí potřebu tepla.
aby to nedopadlo ako v nemecku.
Miliardy EU, elektrina draha a produkcia CO2 vysoka.
Venku dnes pod mrakem, baterie prazdne, voda v boileru studena. S pokorou prepinam na ds a sosa energii z jadra a uhli. Zatim jeste alespon je. Tak vypada bezny zivot s OZE. :-)
Na teplo jsou nejefektivnější tepelná čerpadla
, která jsou za současných teplot značně efektivní.. Trochu romantiky případně taky občas neuškodí při zatopení v krbu, který může mít teplovodní výměník. Dalo by se ještě uvažovat o dalších technických vymoženostech. Ideální svět nikdy neexistoval a ani nemůže. Je to o prioritách. Víc je o něco usilovat, než přijít lehce k hotovému.
To jako že by jste si krbem ohříval vodu v bojleru? to mě přijde značně neefektivní, nevím jak u vás doma ale já už skoro týden netopím teplo je dost.
S tím krbem by byla výhodnost pouze zároveň při potřebě vytápění, to dá rozum. Takže na ohřev jenom vody se jeví nejvhodnější tepelné čerpadlo. Existují také určité formy tepelné akumulace, solární kolektory včetně nejúčinějších vakuových. Je to o invidualním posouzení s ohledem na finanční možnosti s vyhlídkou statních podpor.
Tepelnym cerpadlem ani krbem si neposvitim, neumeju nadobi, nevyperu, neususim a pole nezaleju. A ze toho je pro 6 lidi od 9 do 80 let. Na vse je treba elektrina. A ta dnes z OZE moc nebyla. A to je kveten.
Nehlede na to, ze v TC je taky motor na elektrinu a bez ni jaksi nefacha. Tepla ale v kvetnu netreba, jsme otuzi vesnicani.
A tu elektrinu vezmu kde, Cerny, kdyz dnes nesvitilo a baterie jsou prazdne? No preci v te hnusne elektrarne ktera bezi i kdyz zrovna nesviti.
Rozumime Cerny?
Nerozumím. Nikdo přeci nenavrhuje zrušení el. sítí. Každé snížení jednotlivých odběrů má přínos pro naší větší společnou energetickou nezávislost. On se vždycky někdo najde, kdo Vám potřebnou energii prodá. Ve výsledku bude záležet kolik, zakolik podle toho v jaké době a tarifu si ji sjednáte.
Jenže nejefektivněji pro společnost je mít velké zdroje - úspora z rozsahu, než podporovat mikrozdroje, které soběstačnosti ekonomicky nedosáhnout .
Podle mě bychom měli rozjet výstavbu i v temelíně plus další nová lokace a přestat dotovat malé ekonomicky neefektivní zdroje.
ad Zedníček) Akorát jste zapomněl dodat, že ta společnost, pro kterou je to ideální, se jmenuje ČEZ.
Těm imaginárním "my", do kterých se počítáte ať s tou výstavbou klidně začnou. Jen bych si vyhradil, abyste v té skupině nenutil být mě, ani nikoho dalšího, kdo tam být nechce, tj. i stát, kde mám svou desetimiliontinu, do toho netahejte.
Tak to máte nejspíš smůlu, pane Veselý, protože rozhoduje názor většiny voličů u voleb, a tento většinový názor se s tím vaším názorem u nás vůbec ale vůbec nepotkává. To jste se zkrátka narodil ve špatné zemi.
Ale, ale Emile, jste v Česku. Tady jsou lidi strašně moc projaderní, dokud nedojde na peníze.
Proto taky bylo posledních několik vlád hrózne pro jádro, ale jenom hubou. Do akce se jim nějak nechtělo.
To je komentář trochu mimo, do akce se jim nechtělo v době, kdy byla cena elektřiny 30 €/MWh nebo ještě níže, a nevyplatilo se stavět vůbec žádné zdroje. Ty časy už jsou ale definitivně pryč, a proto také minulá vláda podmínky pro tendr připravila a současná vláda tendr spustila. Jediný kdo je dnes proti jsou v podstatě jen Zelení s podporou někde na úrovni Strany přátel piva.
@Jan Veselý
koukám, že demokracie se vám někdy hodí a někdy ne co? Já také nechci platit na faktuře POZE, také nikomu nechci dotovat FVE, a dalších 100věcí, ale musím.
Tetov a Blahutovice jsou ta místa na nichž je možné vyřešit nastávající energetickou krizi, teda nebýt tu takový hujerský politický režim tak už nejspíš vyřešena je
To teda nejsou. Jednak je nepostavíte včas a druhak nijak nepomůžou se spotřebou ropných paliv, tj. hlavně v dopravě.
Jinak Tetov je už úplně zabitá lokalita, s tím reálné vůbec nelze počítat a v Blahutovicích se připravte, že vám místní udělají takové NIMBY peklo, že vám z toho půjde hlava kolem.
Takže dalších 8 let nebudeme dělat nic, protože VTE, které jsou pro některé spásou v zimních měsích, nechce už vůbec nikdo a že jich je potřeba!Tak si sednem na prdel a budeme se modlit, aby ceny energií po válce co nejrychleji spadly zpět někam pod 100E.
"Blahutovicích se připravte, že vám místní udělají takové NIMBY peklo" už byl udělán nějaký průzkum nebo to je jen vaše představa? Třeba si vůbec nedokáží představit, že jim to neskutečně zvedne ekonomicky region stejně jako třeba v Dukovanech, kde místní lobují, aby se co nejdříve začalo stavět.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se