Německý provozovatel sítě 50Hertz navýší v zímním období přenosovou kapacitu svých vedení
50Hertz, provozovatel přenosové soustavy pro východní německé země a městské části Berlína a Hamburku, od 20. prosince navýší přenosovou kapacitu čtyř nadzemních vedení. Zavedení optimalizovaného provozu vedení v závislosti na počasí umožní vyšší využití vodičů, aniž by byla překročena jejich provozní teplota. Další nadzemní vedení přibudou v příštím roce.
Plánovaná opatření společnosti 50Hertz umožní na zmiňovaných vedeních přepravit až o 28 % více elektřiny. Týkat se to bude nadzemních vedení v oblasti Hamburku, Braniborska, Saska a Saska-Anhaltska a celkově to bude znamenat navýšení přenosové kapacity až o 2 GW.
Navýšení přenosové kapacity některých vedení je součástí "Akčního plánu optimalizace elektrických sítí" německých provozovatelů přenosové soustavy v koordinaci s německým Ministerstvem hospodářství a klimatu. Opatření k vyššímu využití stávajících vedení je alternativou k výstavbě nových vedení, které předchází zdlouhavé povolovací procesy a zajišťování práv v souvislosti s pozemky.
"Díky dočasnému vyššímu využití našich vedení v následujících dvou zimách odlehčíme celé soustavě. My, provozovatelé přenosových soustav, jsme předložili příslušný návrh ve speciálních analýzách známých jako "zátěžový test" pro Spolkové ministerstvo hospodářství a klimatu a zákonodárce rychle zareagoval zavedením paragrafu 49b německého energetického zákona,” uvedl Stefan Kapferer, generální ředitel společnosti 50Hertz.
Z technického hlediska je dočasné vyšší využití přenosové kapacity vedení založeno na principu označovaném německými provozovateli jako "provoz nadzemního vedení v závislosti na počasí" (WDOLO). Klimatické podmínky umožňují v chladném období vyšší využití vodičů, aniž by byla překročena jejich provozní teplota. Analýzy ukázaly, že řada vedení v kontrolní oblasti 50Hertz je již dnes dočasně vhodná pro tuto změnu koncepce provozu.
S vyššími toky na vedeních roste také hustota magnetického toku. Z důvodu možného působení magnetických polí na potrubní systémy byly informovány obce i provozovatelé těchto systémů. Všechny mezní hodnoty podle spolkové vyhlášky o kontrole emisí jsou však dodržovány.
“Kromě těchto opatření jsme zahájili optimalizaci toků elektrické energie v širší oblasti Hamburku částečným uvedením do provozu nových transformátorů s řízeným posuvem fáze, čímž jsme posílili odolnost energetické soustavy v letošní zimě," dodal Kapferer.
Cílem německých provozovatelů je celoroční navýšení přenosové kapacity
Nezávisle na tomto zvláštním opatření souvisejícím s energetickou krizí pokračuje společnost 50Hertz v pravidelném programu WDOLO s cílem dlouhodobě zvýšit účinnost přenosové sítě. Tento program má za cíl zvýšit přenosovou schopnost soustavy po celý rok, nejen v chladných zimních měsících.
K tomuto účelu jsou na příslušných úsecích vedení zapotřebí speciální měřicí přístroje, které zaznamenávají a přenášejí parametry, jako je rychlost větru, okolní teplota a sluneční záření. Na základě těchto údajů pak lze optimalizovat tok zátěže tak, aby byly dodrženy provozní parametry vedení i vedlejší účinky tohoto opatření, jako je působení magnetických polí.
Mohlo by vás zajímat:
Vyrazy ako Akcne plany mi pripominaju casy Leonida Brezneva.
By mě zajímalo, jak vyřešili riziko zvýšených průhybů v rozpětích těchto WDOLO vedení. Jedna věc jsou dráty jako takové (max. 80 st. C), druhá věc ta, že ty dráty se pod razantně zvýšenou teplotou prohnou k zemi. Dokud se za max. přenosovou schopnost vedení generálně pro celý rok bere pouze přenosová schopnost poplatná klasické letní situaci (okolní teplota 35 st.C, osvit, vítr 0,6 m/s), tak rizikových hodin s max. průhyby je jen pár hodin v roce. Pokud na to nasadí to WDOLO, tak počty těch rizikových hodin jdou o 1-2 řády nahoru.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se