Domů
Evropská Unie
Fiala: ČR by mohla v zastropování cen plynu přehlasovat ostatní, ale chce shodu
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Fiala: ČR by mohla v zastropování cen plynu přehlasovat ostatní, ale chce shodu

Evropská Unie
Bez komentáře
14. prosinec 2022, 15:25
ČTK

Brusel 14. prosince (zvláštní zpravodajka ČTK) – Česko by v roli předsedající země Evropské unie mohlo v pondělí na Radě EU pro energetiku přikročit k přehlasování ostatních členských států v otázce zastropování cen plynu. Na brífinku v Bruselu to dnes naznačil český premiér Petr Fiala. Doufá ale, že dohody bude dosaženo shodou a o stanovení maximálních cen plynu nebude nutno rozhodnout na základě kvalifikované většiny. Jednou ze zemí, která omezení cen plynu odmítá, je Německo.

„Pokud shody nebude dosaženo, pak budeme muset postupovat v souladu se všemi principy a pravidly, na kterých EU stojí,“ řekl Fiala na dotaz Deníku N, zda bude nutné přistoupit k přehlasování například Německa v otázce zastropování cen plynu. Všechny země by ale podle Fialy v takto citlivé záležitosti upřednostnily dosažení shody, která je blízko.

„Probíhají jednání, jsme poměrně blízko k tomu cíli,“ řekl Fiala.

„Je to ale tak citlivá věc, že všichni preferují dosažení dohody, se kterou budou všechny země srozuměny, a to je i pozice, kterou preferuji já,“ dodal premiér.

Evropský blok se již od léta snaží najít shodu na parametrech mechanismu, jenž by předešel výraznému zdražování plynu, které negativně ovlivňuje i ceny elektřiny. Většina států včetně Itálie, Španělska či Polska požaduje nějakou formu cenového stropu, na podrobnostech se ale zatím země neshodly. Menší skupina zemí v čele s Německem naproti tomu omezení cen odmítá kvůli obavám ze zvýšení spotřeby a nedostatku dodávek.

„Naší snahou musí být najít mechanismus, jakým zabráníme těm obrovským výkyvům cen plynu a jak zabráníme tomu, abychom se dostávali do situace, se kterou si těžko mohou poradit domácnosti zemí Evropské unie a také firmy,“ dodal Fiala.

Ke schválení mechanismu by stačila kvalifikovaná většina 15 států představujících 65 procent obyvatel EU, české předsednictví se ale pokouší získat souhlas všech zemí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se