Británie plánuje řešit energetickou krizi povolením frakování plynu. Dopady jsou sporné
V Evropě prudce vzrostly po ruské invazi na Ukrajinu ceny zemního plynu a Spojené království kvůli tomu dotuje účty pro domácnosti a podniky v předpokládané výši více než 100 miliard liber. V návaznosti na to Británie formálně zrušila moratorium na těžbu břidlicového plynu frakováním, které platilo od roku 2019, a uvedla, že posílení dodávek energie v zemi je "absolutní prioritou".
Ministři schválili obnovení těžby hydraulickým štěpením ve snaze zvýšit domácí produkci zemního plynu vzhledem k rostoucím nákladům, které částečně způsobila ruská invaze na Ukrajinu, ale uvedli, že frakování bude povoleno pouze s "místní podporou", tak jak upozorňovala začátkem měsíce nová britská premiérka Liz Trussová. Informovala o tom agentura Reuters.
Ministr pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii Jacob Rees-Mogg ve čtvrtek uvedl, že je třeba prozkoumat všechny zdroje energie, aby se zvýšila domácí produkce. Rees-Mogg ve svém vystoupení trval na tom, že frakování v Anglii povede ke snížení světových cen plynu.
Toto vyjádření je v souladu s tvrzeními chemického a energetického gigantu INEOS, který vlastní několik britských licencí na průzkum břidlicového plynu a který uvedl, že vláda by měla rozvoj břidlicového plynu považovat za "národní infrastrukturní prioritu".
Ed Miliband, labouristický stínový ministr pro změnu klimatu, však řekl Reesovi-Moggovi, že je nesmysl tvrdit, že frakování v Anglii může výrazně ovlivnit světové ceny plynu.
Millibandova slova potvrdil také Andrew Aplin, čestný profesor Durhamské univerzity.
„I kdyby se ukázalo, že rizika jsou zvládnutelná a přijatelná, břidlicový plyn by měl významný dopad na zásobování Spojeného království pouze v případě, že by se v příštím desetiletí podařilo vyvrtat tisíce úspěšných vrtů," řekl Aplin.
Frakování po anglicku
Frakování, proti němuž se postavily ekologické organizace a některé místní komunity, bylo zakázáno poté, co regulační orgán v tomto odvětví uvedl, že není možné předpovědět sílu zemětřesení, které by mohlo vyvolat.
Ministr pro obchod a energetiku však uvedl, že je prokázáno, že frakování je bezpečné.
„Strašidelné historky byly opakovaně vyvráceny. Hysterie ohledně seismické aktivity podle mě nechápe, že Richterova stupnice je logaritmická. Lidé si zřejmě myslí, že je to přímá aritmetická stupnice, což samozřejmě není," vysvětlil Rees-Mogg.
Společnost Cuadrilla, kterou z 96 % vlastní australská společnost AJ Lucas (AJL.AX), měla nejpokročilejší frakovací vrty v Británii a našla zásoby zemního plynu, ale pravidla týkající se otřesů půdy znamenala, že se její činnost musela neustále zastavovat, což znamenalo, že ani jeden z jejích dvou vrtů nemohl být plně otestován.
Společnost Cuadrilla rozhodnutí vlády uvítala a uvedla, že se zavázala vrátit část veškerých příjmů z těžby břidlicového plynu místním komunitám.
„Zrušení moratoria pomůže břidlicovému průmyslu odblokovat britský zemní plyn na pevnině v množství, které bude dostatečné pro uspokojení potřeb Spojeného království v příštích desetiletích," uvedl generální ředitel společnosti Cuadrilla Francis Egan.
Podle odborníků však obnovení průmyslu nijak nezmírní ceny energií v letošní zimě, protože rozvoj průmyslu by trval mnoho let a stále není jasné, zda by se podařilo vytěžit významné množství plynu.
Dopady je náročné odhadnout
Ve zprávě, kterou si vyžádala vláda a kterou ve čtvrtek zveřejnila Britská geologická služba (BGS), se uvádí, že vzhledem k tomu, že v zemi proběhlo jen málo frakování, "zůstává náročné" odhadnout seismický dopad, který by mohlo mít.
Největší otřes způsobený frakování se odehrál v roce 2011 v lokalitě společnosti Cuadrilla v Blackpoolu v severní Anglii a zaznamenal sílu 2,3 stupně, která je podle obyvatel v noci probudila.
Poté vláda zavedla systém semaforů, který pozastavil práce, pokud byla zjištěna seismická aktivita o síle 0,5 stupně Richterovy škály nebo vyšší.
BGS uvedla, že tato hranice je nejkonzervativnější ze všech oblastí, kde se frakování provádí, přičemž v některých státech USA, kde se frakování běžně provádí, je hranice 4 stupně.
Vláda uvedla, že ukončení zákazu umožní obnovení vrtů a shromáždění více údajů, čímž se vytvoří představa o tom, jak lze bezpečně těžit břidlicový plyn tam, kde je místní podpora.
Mohlo by vás zajímat:
No a v Italii prý přemýtají zda by neměli zakázat i otop dřevem a přitom stíhají "zlobit" Evropu....pravicové italské uskupení, pokud vyhraje volby chce jít dál "maďarskou" cestou a to se silně nelíbí předsedkyní E. komise Leyno-ová Uršula....
Takhle tedy ne taliáni, můžeme vám odebrat část financí z Evropy.....
V EU je demokracie jen pro jednu stranu. Nerika se tomu nahodou diktatura?
Demokracie je podle nich to , že máte stejný názor jako oni demokrati.... Oni mají ty svoje "evropské hodnoty" a co to je určují oni...... a když s nimi nesouhlasíte, tak jste extrémista a je třeba vás trestat nejlépe zavřít. Je to čím dál tím horší. Teď nás čeká krize mnoho lidí se bude mít špatně , ale většina z nich si to sama zvolila u voleb, už teď nemají na energie a to se většina ceny ještě nepropsala do cen všeho zboží to se stane teprve příští rok.
V EU je demokracie jen pro jednu stranu. Nerika se tomu nahodou diktatura?
nahodou nie.
Podle energetické studie německého Spolkového institutu pro vědy o Zemi a přírodní zdroje (z německého Federálního institutu pro geovědy) dosahují technicky vytěžitelné zásoby evropského břidlicového plynu plných 14 bilionů m3 a převyšují tak konvenční zásoby zemního plynu, které se odhadují na 5,2 bilionů m3. Jinak řečeno, podle vědecké obce Evropa de facto sedí na zásobách plynu, kterého se jí dnes zoufale nedostává. Ovšem těžba zemního plynu v Německu v posledních letech klesá, zejména kvůli přísné regulaci a ochraně životního prostředí. Také proto je tam frakování od roku 2017 úplně zakázáno, i když je zemní plyn pro Německo významným zdrojem energie, jelikož je jedním z podstatných zdrojů pro výrobu elektřiny, když se v energetickém mixu Německa jaderná energie objevuje až na jednom z posledních míst. Namísto toho již německá vláda odkládá uzavření některých uhelných dolů ve snaze snížit využívání plynu pro výrobu elektřiny, který by teď mohl chybět pro využití v domácnostech, přičemž také již převzala od Gazpromu tři tankery na LNG. Nicméně vládní liberální strana FDP již navrhuje, aby se regulace pro těžbu z břidlicových ložisek uvolnila. Ministr energetiky Robert Habeck ze strany Zelených ale zrušení zákazu těžby z břidlic opakovaně odmítá.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se