V Evropě bude podle činitelů EU dost plynu navzdory omezení vývozu LNG z USA
Evropa bude mít v příštích deseti letech i následujícím období dostatek plynu, a to navzdory rozhodnutí Spojených států pozastavit schvalování nových projektů na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Uvedli to podle agentury Reuters energetičtí činitelé Evropské unie a analytici. Některé podniky a lobbistické skupiny z plynárenského sektoru však varovaly, že krok USA by mohl ohrozit globální energetickou bezpečnost a podkopat snahy o snižování emisí.
Bílý dům minulý týden uvedl, že schvalování je zapotřebí pozastavit kvůli zastaralým kritériím, která již dostatečně nezohledňují ekonomické a klimatické dopady projektů. Export LNG ze Spojených států v posledních letech prudce roste a po útoku Ruska na Ukrajinu se země stala největším vývozcem zkapalněného plynu na světě. Loni podle Bílého domu zhruba polovina vývozu směřovala do Evropy a administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ujišťuje, že dodávky spojencům budou skrze existující infrastrukturu pokračovat.
Mluvčí Evropské komise sdělil agentuře Reuters, že rozhodnutí USA nebude mít v krátkém až středně dlouhém období žádné dopady na bezpečnost zásobování plynem v Evropské unii. Dovoz LNG z USA pomohl Evropské unii vypořádat se s výpadky v dodávkách ruského plynu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Ačkoli bylo schvalování nových projektů pozastaveno, budou se podle analytiků v USA kapacity pro vývoz zvyšovat. „V USA existuje řada projektů, které jsou již ve výstavbě, nebo již získaly povolení,“ uvedl analytik Jacob Mandel ze společnosti Aurora Energy Research.
Spotřeba plynu v EU by se naopak měla dlouhodobě snižovat kvůli odklonu od fosilních paliv. Vzhledem k předpokládané silné poptávce v jiných částech světa si však LNG pravděpodobně najde své odběratele, napsala agentura Reuters. „EU se stane regionem s klesající spotřebou plynu,“ uvedla Anne-Sophie Corbeauová z Centra pro globální energetickou politiku.
Společnost Uniper, která je největším německým obchodníkem s plynem, nicméně uvedla, že rozhodnutí USA by mohlo mít v budoucnosti negativní důsledky pro energetickou bezpečnost Německa i celé Evropy, a to například ve formě růstu cen v důsledku nedostatečného objemu plynu na trhu.
Mezinárodní plynárenská unie (IGU) označila rozhodnutí za „velmi znepokojivé“. Dodala, že rozhodnutí „poškodí globální energetickou bezpečnost a snižování emisí“. Americké plynárenské sdružení LNG Allies vyzvalo Washington, aby ponechal na trhu, které nové LNG projekty by se měly realizovat. „Většina energetických prognóz předpovídá, že globální růst poptávky bude ještě řadu let pokračovat,“ uvedlo. „Pokud tuto poptávku neuspokojí dodávky z USA, obrátí se země potřebující zemní plyn zpátky k Rusku? Nebo k uhlí?“ dodala.
Mohlo by vás zajímat:
Plynu je na světě na více než 200 let, bude ho v každém případě dost jde jen o cenu. Jinak je s podivem ,že se EU tak durdí , vždyť plyn má být rychle nahrazen OZE a vodíkem :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se