Do Anglie se vrací těžba plynu frakováním, země chce omezit svou závislost na dovozu
Společnost Cuadrilla Resources začne v severozápadní Anglii v nadcházejícím týdnu po sedmi letech s přípravami k těžbě zemního plynu hydraulickým štěpením, známým také jako frakování. Předchozí pokus o hydraulické štěpení vedl k záchvěvům země, veřejným protestům a k přepracování britských nařízení. Britská vláda, která chce snížit závislost na importu zemního plynu, jež překročila hranici 50 %, dala začátkem tohoto roku frakování opět „zelenou“.
Ředitel společnosti Francis Egan sdělil agentuře Reuters, že nejdříve v dané oblasti dojde k testu produkčních možností pomocí dvou vrtů.
„Z toho budeme moci usoudit, jaké množství plynu je vytěžitelné a jestli vůbec bude komerčně životaschopné těžit v této oblasti,“ uvedl Egan.
Budoucnost tohoto odvětví v Evropě může záviset na tomto výsledku. Ačkoliv hydraulické štěpení se rozvíjelo rapidním tempem ve Spojených státech amerických, nebyla prokázána životaschopnost projektů v Evropě. To i navzdory několika pokusům, například v Polsku, které skončily neúspěchem. Hydraulické štěpení je zakázáno v některých evropských zemích, mezi kterými jsou i Francie a Německo.
Plány by ale také mohly být zpožděny kvůli soudnímu slyšení, které se uskuteční 10. října. Sdružení pro ochranu životního prostředí „Přátelé země“ uvádí, že slyšení bylo požadováno Bobem Dennettem, rezidentem oblasti, kde bude hydraulické štěpení probíhat.
Zásoby břidlicového plynu
Britská geologická služba odhaduje, že Spojené království by mohlo disponovat okolo 37 biliony metrů krychlových břidlicového plynu. I kdyby došlo k vytěžení pouze 10 %, byla by poptávka země po zemním plynu pokryta na zhruba 40 let.
V současnosti má Spojené království pouze 184 miliard kubíků prokázaných zásob a v loňském roce podle statistik vytěžilo 42 miliard metrů krychlových. Společnost Cuadrilla uvádí, že zásoby v těžební oblasti jsou odhadovány na 9,3 bilionu kubíků plynu.
Společnost chce nyní prověřit odhady, podle kterých by jeden vrt o hloubce 2,5 kilometrů mohl vyprodukovat celkově až 170 milionů kubíků plynu. Pokud budou výsledky testů pozitivní, má společnost povolení vyvrtat další dva vrty.
Zdroj úvodního obrázku: theengineer.co.uk
Mohlo by vás zajímat:
V tomto případě je otázkou, co by vytěžení tak obřího množství plynu v tak malé zemi provedlo s přírodou a podzemím. Příklad Holandska, kde docházelo k zemětřesením a pukání budov varuje. I když vždy sám preferuji především cenu plynu, v tomto případě bych se zamýšlel, zda raději nevozit ruský plyn z oblasti zapolárního Jamalu, kde žijí jen sobi a polární lišky. Ti případné zemní otřesy lépe přežijí jak lidé. Těžit ano ! Ale za každou cenu ??
Ovšem v Holandsku se nejedná o nějakou novotěžbu , ba naopak už za německé okupace se němci pokoušeli zvýšit holandskou těžbu a otřesy byly běžné i tehdy :)
Američané sami za nějakých 30,40 let poznají, zda nyní frakovací cestu zvolili správně. Pochybuji, že to tam zůstane bez vlivu na tamní životní prostředí. Kdyby to byla tak skvělá metoda ,Evropa by jistě neváhala a už by v těžbě USA doháněla. V Ralsku kdysi naše DIAMO těžilo uran pumpováním nějaké kyseliny do země. Také -"nic moc". S přírodou se každopádně děje něco podivného !! Začátkem května jsem byl na dovolené v Mikulově ,Lednici a Valticích. Polední teploty + 25, takže trička, kraťasy a obědy na předzahrádkách. Nyní, po půl roce, teploty + 25 , takže stále v poledne trička, kraťasy, obědy na předzahrádce. Do Štědrého dne máme dnes 9 týdnů, a současných + 25 a sucho má nadále pokračovat, nikdo neví do kdy. Letos máme půl roku léta. Už na konci dubna jsem měl sandály v předsíni, je půlka října a leží tam připravené stále.
P.S. Mám nepříjemný pocit , že za tohle svinstvo může současný konzumní systém. Patrně nám všem uštědří daleko větší - "dardu" , jak 40 let socialismu 1948-89. Zřejmě ještě všichni budeme na spokojené a blažené roky 1948-89 rádi vzpomínat. Každopádně si pamatuji, že za časů socialismu jsme stále měli 4 roční období , v zimě jsme bruslili, v létě se koupali ,.... Zdá se, že je tomu definitivní konec. Hrobařem lidstva se stává konzumní systém. V televizi nás ale poučovali, že to snad byl onen socialismus. Bude nutné to opravit.
V Europe sa frakuje (volaju to Fracture Stimulation) ale hlavne offshore. Na pevnine nie je v Europe vhodna geologia. Skusali to hlavne v Polsku a na Ukrajine ale zatial neuspesne. V Holandsku sa netazi frakovanim, takze suvislost s tymto clankom je nulova.
takže nulová odpověď jenom spousta blablaba místo toho aby se uznala nulová souvislost Holandska s Anglií :) inu sputnik se zatím nevyjádřil...
Ještě by mohli začít něco dělat se spotřebou plynu. Třeba proslule špatné britské stavby, kudy utíká teplo všemi směry by stálo zato spravit aspoň na středoevropský standard.
Jenže to je zrovna pro tamní "supermoderní" obyvatelstvo ta úplně nejtěžší věc, na kterou by tam potřebovali zavést komunismus nebo jinou formu plošné dikratury.
Prdlajz, potřebují pořádné stavební normy a "zelenou úsporám".
Ale prdlajz stavební normy, spíš vůbec odblokovat soukromou výstavbu, u nás když koupíte na dědině, nebo za městem starší barák, tak první co uděláte je že jej skoro, nebo úplně strhnete a postavíte znovu, tam to tolik nefrčí. Jenom nastartování běžné obnovy s iterací asi 40 let by jim tam začalo dělat hodně. Pak je teprve čas na normy, ono když nestavíte, neobnovujete, tak jsou normy platné jak mrtvému zimník. Jenže to by v Albionu musel zbývat alespoň trochu rozum, to co předvádí třeba na poli zajištění bezpečnosti a internetu je prostě na hlavu postavené.
Ono by stačilo doplnit všechny okna druhým sklem a okna řádně utěsnit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se