Domů
Plynárenství
Rakousko volí vlastní cestu zaplnění zásobníků plynu, ke skladování motivuje průmysl
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Rakousko volí vlastní cestu zaplnění zásobníků plynu, ke skladování motivuje průmysl

Rakousko plánuje, že při nedostatku plynu a omezování jeho spotřeby zvýhodní průmyslové podniky, které přispějí k naplnění zásobníků plynu. Legislativa, na základě které by měly být podniky upřednostněny, je nyní projednávána v parlamentu. Očekává se ale její schválení, jelikož se již většina politických stran k návrhu vyjádřila pozitivně.

Jednotlivé členské státy Evropské unie připravují plány, jak před zimou zajistí dodávky zemního plynu a naplní zásobníky plynu na 80 %. Tuto úroveň zaplnění zásobníků požaduje návrh nařízení, který je součástí REPowerEU plánu představeného po ruské invazi na Ukrajinu.

K tomu, aby byly zásobníky plynu před zimou dostatečně naplněny, volí členské státy různé cesty. Zatímco v České republice má se zaplněním zásobníků pomoci státní obchodník, v sousedním Rakousku chtějí motivovat velké průmyslové podniky, aby ke splnění cíle přispěly samy.

Podzemní zásobník plynu Rehden Německý podzemní zásobník plynu Rehden. Zdroj: astora GmbH

Jak informovala agentura Reuters, průmyslové podniky by mohly být zvýhodněny v případě nutného omezování dodávek plynu. Nejprve ovšem musí alespoň polovinu své roční spotřeby zemního plynu uložit právě v zásobnících.

"Společnosti, které mají uloženy své zásoby plynu (ve vnitrostátních zásobnících), nebudou bezprostředně postiženy opatřeními na regulaci dodávek, ale budou moci nadále disponovat svými zásobami plynu," uvedl kancléř Karl Nehammer v prohlášení vydaném jeho úřadem.

Rakousko, které má pátou největší skladovací kapacitu zásobníků v Evropské unii a téměř třikrát větší, než je kapacita zásobníků plynu v České republice, tak motivuje průmysl ke skladování a zajištění bezpečnosti dodávek. V zemi působí například ocelárna Voestalpine, která je na dodávkách zemního plynu závislá, a proto by mohla státní nabídky využít.

V případě nejvyšší krize ovšem ani uskladnění poloviny roční spotřeby plynu nemusí průmysl zachránit. "Pokud by přesto bylo v případě absolutní krize nutné tento plyn využít, aby bylo zachováno základní zásobování země, podnik by dostal odpovídající kompenzaci," dodal Karl Nehammer.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se