Plány na vybudování plynovodu z Izraele do Evropy by mohly narazit u Kypru, země namísto toho zvažuje vývoz LNG
Diverzifikace energetických zdrojů, zejména zemního plynu, se v loňském roce stala jednou z priorit Evropské unie i jednotlivých zemí Evropy. Kromě navyšování kapacity pro dovoz zkapalněného zemního plynu se opět začalo intenzivněji jednat o možném vybudování plynovodního koridoru EastMed, který by mohl do Evropy přivádět plyn z rozsáhlých ložisek ve vodách Izraele. Kromě vysokých nákladů by však tento záměr mohl narazit i na plány Kypru, kdy tamní ministr energetiky představil alternativní možnost v podobě vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) namísto vybudování plynovodu do Řecka.
Kyperský ministr energetiky George Papanastasiou, který nastoupil do funkce letos v únoru, na začátku týdne uvedl, že země jedná s Izraelem o vybudování plynovodu, jenž by propojil těžební pole obou zemí. Z vyjádření ministra nicméně dále vyplynulo, že by země místo následného propojení s kontinentální Evropou skrz Řecko mohla naopak vybudovat terminál na export LNG a ten poté vyvážet na další trhy, například i ten evropský.
Izrael plánuje v následujících letech výrazně navýšit těžbu zemního plynu, přičemž značná část z nové těžby by mohla skončit na evropském trhu, který stále hledá alternativní dodávky pro vyšší diverzifikaci zdrojů plynu.
„Naším cílem je levná výroba elektrické energie… Takže zemní plyn by měl pocházet z této oblasti,“ sdělil Papanastasiou novinářům poté, co nové plány ohledně energetické infrastruktury představil opozičním politikům.
Kyperský ministr dále uvedl, že vybudování terminálu na export zkapalněného zemního plynu by mohlo trvat zhruba dva a půl roku a výstavba plynovodu na propojení s ložisky Izraele zhruba 18 měsíců.
„Bude to koridor, který bude existovat. Namísto plynovodu to bude propojení mezi Izraelem a Evropou, které může být realizováno skrz Kypr. Mohl by to být virtuální plynovod, který propojí zbytek Evropy skrz Kypr ve zkapalněné podobě,“ uvedl podle Reuters ministr Papanastasiou s tím, že zkapalněný plyn by poté mohl proudit na libovolný trh, včetně asijského.
Papanastasiou, který před svým nástupem na post ministra zastával vysoké manažerské pozice v ropném a plynárenském průmyslu, plánuje na konci měsíce uspořádat na toto téma workshop se zainteresovanými subjekty.
Budoucnost EastMed je i navzdory snahám o diverzifikaci dodávek plynu do Evropy nejistá
Propojení Izraele s Evropou skrz Kypr pomocí plynovodního koridoru EastMed je dlouho diskutovanou možností, které se ve světle energetické krize a omezování dodávek zemního plynu z Ruska dostává opět větší pozornosti.
Plánovaná trasa plynovodu EastMed. Zdroj: Tekmor
Zatímco tento projekt Evropská unie dříve zařadila na seznam takzvaných projektů společného zájmu (PCI), ke konci roku 2020 Evropská komise navrhovala vyloučit infrastrukturu na zemní plyn z unijního financování. Podle tehdejších slov Komise bylo jedním z hlavních důvodů, proč byly tyto projekty vůbec podporovány, zajištění bezpečnosti dodávek plynu do Evropy, která se díky jejich realizaci v posledních letech výrazně zlepšila, a další podporu tehdy nevnímala jako nutnou.
Další otázky ohledně budoucnosti projekty vyvolalo stažení podpory USA na začátku loňského roku, jelikož podle tamní vlády by byl projekt příliš drahý a jeho realizace trvala příliš dlouho.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se