Byl oznámen pilotní projekt na výrobu zeleného vodíku v Chile
V Chile se bude vyrábět zelený vodík z elektrolýzy vody za pomoci větrné energie. Postará se o to firma Enel Green Power Chile ve spojení s energetickou společností AME. Jeden z největších pilotních projektů tohoto typu v Latinské Americe bude realizován v chilském regionu Magallanes y la Antártica Chilena.
Enel Green Power Chile (EGP Chile) ve spojení s chilskou energetickou společností AME a potenciálními partnery ENAP, Siemens Energy a Porsche má v plánu vybudovat pilotní výrobní jednotku na zelený vodík.Jednotka bude obsahovat elektrolyzér, který bude k bezemisní výrobě vodíku využívat elektrickou energii z větrné elektrárny Cabo Negro severně od města Punta Arenas v regionu Magallanes y la Antártica Chilena. V současnosti projekt čeká na schválení místními úřady a kompletaci plánu financování.
„Zelený vodík může opravdu hrát zásadní roli v energetické transformaci, a to v podpoře dekarbonizace sektorů, u kterých to bude obzvláště obtížné, a kde elektrifikace konečných využití produktů není jednoduchým řešením. Enel se soustředí na ten typ vodíku, který je vyroben elektrolyzéry využívajícími 100% obnovitelné elektrické energie,“ prohlásil CEO a šéf obchodní linie pro globální výrobu energie společnosti Enel Salvatore Bernabei.
„Tento projekt, který je milníkem pro skupinu [Enel] v globálním měřítku, může uvést naši vizi do praxe. Zejména nám projekt tohoto typu umožní analyzovat nejlepší technologická řešení pro účinnou výrobu vodíku při využití bohatých zdrojů regionu Magallanes y la Antártica Chilena a rozvinuté infrastruktury. Stejně jako v Chile budeme nadále prozkoumávat ostatní země, kde by se dala vyvinout podobná iniciativa,“ dodal.
Zařízení má být uvedeno do provozu v roce 2022. Má se jednat nejen o první jednotku na produkci obnovitelného vodíku v Chile, ale také jednu z největších v celé Latinské Americe.
Ideální podmínky pro zelený vodík
Chile je experty vnímána jako jedna ze zemí s největším potenciálem pro výrobu a vývoz zeleného vodíku na světě. Až k 20% kumulovanému snížení emisí CO2 do roku 2050 by navíc podle chilského Ministersva pro Energetiku mělo dojít výhradně díky rentabilnímu zelenému vodíku.
Mezinárodní Energetická Agentura (IEA) předpokladá, že je možné v Chile produkovat bezmála 160 milionů tun zeleného vodíku ročně, čímž by se zdvojnásobila současná poptávka po vodíku. Odhady agentury Bloomberg navíc ukazují, že se cena zeleného vodíku stane konkurenceschopnou ve srovnání s dieselem během následujících 10 let.
Mezitím však Chile, jako pátý největší spotřebitel energie na kontinentu, nikoli však zásadní producent fosilních paliv, zůstává silně závislá na dodávkách energie. Podle údajů US Energy Information Administration v roce 2015 Chile importovala přes 304 000 barelů ropy za den.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se