Global Energy Monitor: Evropa riskuje 87 mld. eur spojených s aktivy v plynárenství
Podle nového reportu od Global Energy Monitor, zveřejněného ve čtvrtek 8. dubna, Evropa již buduje nebo plánuje vybudovat infrastrukturu, která by dále rozšířila síť stávajících plynovodů a LNG terminálů, o celkové hodnotě okolo 87 miliard EUR, a to navzdory potřebě razantního snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030.
Jak uvádí nový report s odkazem na kalkulace Evropské komise, spotřeba fosilního plynu musí mezi lety 2020 až 2030 poklesnout o 36 %, aby se splnil klimatický cíl EU v podobě 55% snížení emisí skleníkových plynů oproti roku 1990. Plánované investice veřejného a soukromého sektoru však zvýší importní kapacitu o 35 % oproti nynějšímu stavu.
Report think-tanku Global Energy Monitor proto varuje, že pokud by byly investice uskutečněny, tak EU riskuje, že budou investované prostředky, vzhledem k dlouhé životnosti znehodnoceny.
„Ambiciózní cíle EU v oblasti klimatu vyžadují, aby spotřeba plynu do konce roku 2030 prudce poklesla a pokračovala ve svém poklesu až do roku 2050. Je tedy pravděpodobné, že EU nesplní své ambiciózní cíle v oblasti klimatu nebo utratí miliardy eur na plynovou infrastrukturu, která nebude potřeba,“ uvádí Mason Inman z Global Energy Monitor.
Je plyn udržitelným zdrojem?
V rámci EU se stále jedná o tom, zda by plynové zdroje mohly být považovány za „zelené“ investice. Podle informací agentury Reuters by mohl být zemní plyn v určitých případech označen za udržitelný zdroj, viz dřívější článek. Evropský komisař Timmermans ovšem na konci března prohlásil, že zemní plyn nemá v EU z dlouhodobého hlediska téměř žádnou budoucnost.
Německo mezitím připravuje dotační program na podporu přeměny stávajících uhelných elektráren na vysoce účinné paroplynové nebo biomasové elektrárny, a to zejména kvůli plánovanému odstavování tamních uhelných a jaderných zdrojů a zajištění stability elektrizační soustavy.
Podle Claudeho Turmese, energetického ministra Lucemburska, jsou obnovitelné zdroje, zvláště pak offshore větrné elektrárny, dobrou alternativou pro země centrální a východní Evropy. Zdůraznil ale, že k tomu musí existovat především politická vůle. Jak ale ukazuje situace v Německu, tak se i při politické vůli nemusí dařit plán rozvoje obnovitelných zdrojů plnit.
ČR se zřejmě bez plynu neobejde
V případě ČR pak pochopitelně vystavět offshore větrné elektrárny nejde, zájem o výstavbu obnovitelných zdrojů – zvláště pak fotovoltaických elektráren, ale je. Což deklaruje zájem o dotace z Modernizačního fondu.
I přes očekávaný rozvoj obnovitelných zdrojů energie se ovšem výstavba zdrojů na plyn (elektráren i tepláren) v ČR jeví jako nevyhnutelná, viz studie ČEPSu.
Mohlo by vás zajímat:
Jsem opravdu zvědav, jak v období 2020-30 v EU spotřeba plynu - "prudce poklesne". Je to období zavírání uhelných a jaderných elektráren o velkém výkonu a OZE zatím nemají vybudován systém akumulace vyrobené elektřiny a ani brzy mít nebudou. Vypadá to na požadavek rychlého odpojování uhelných, jaderných a nyní tedy už i plynových elektráren. Jsem zvědav , co EU nakonec zbude.
Pokud se urychleně nezačnou stavět nové bloky JE nebo se nevymyslí buď jiný stabilní zdroj EE či její skladování tak se bez plynu jednoduše neobejdeme pokud chceme uzavřít své uhelné elektrárny. Tak či tak se nám ta honba za snižováním více méně neškodného CO2 pekelně prodraží.
Nechte to konikovy,ten ma vetsi hlavu,stejne nic modreho nevymyslite!!!
O neškodnosti CO2 budete mít autoritu psát po absolvování třicetiminutového garážového testu. Do té doby pouze planě plkáte.
Nezačnou buďte v klidu pokud má byrokracie větší důležitost než lidské životy při současné epidemii, pak nemá smysl očekávat, že případné problémy v energetice budou někoho zajímat.
Podle mne ten plyn klidne muze jit nahoru, pokud pujde uhli a ropa proti planu vice dolu...
Elektromobolita by mohla byt klic...
Uprimne jsem premyslel ze si koupim sekacku na EE.
Ale dostala me cena (bez baterie) a cena te baterie co vydrzi aspon hodinu...
No proste 3x drazsi... A uz s novou baterkou to je na sekani na 2x pro plochu 1000m2.
Za tri roky tak na 4x...
Az pujdou ty baterie a sekacky ale pujdou dolu... Uvidime...
TO : Žídek
Letos už budu sekat asi 800 m čtv. zahradu třetí sezonu s aku sekačkou Greenworks /USA patent - výroba v Číně/ o napětí 60 V a baterií 6 Ah. Zatím plná spokojenost, 800 m poseká na jedno nabití. Záběr sekání 51 cm , má svůj vlastní pojezd. Stála mne zhruba 9 000 Kč a baterie 5000. Kupoval jsem u Mountfieldu, který má v lednu a únoru vždy výrazné slevy, takže bych býval mohl koupit i výrazně laciněji. Na stejnou baterku používám i řetězovou pilu + strunový vyžínač. Celkem se dá na tuto jednu baterku použít 9 zahradních strojů. Žádný hluk, žádný smrad, žádný olej a benzín. Jednoduchá obsluha, že s tím ráda seká kdejaká slečinka = technický antitalent.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se