Domů
Plynárenství
Gazprom hledá nové trasy pro ruský plyn. Spolupracovat chce i s Uzbekistánem
Alexei Miller, CEO Gazpromu
Zdroj: Gazprom

Gazprom hledá nové trasy pro ruský plyn. Spolupracovat chce i s Uzbekistánem

Ruský plynárenský gigant Gazprom uzavřel v minulém týdnu memorandum o strategické spolupráci s vládou Uzbekistánu. Spolupráce se bude týkat těžby fosilních paliv, stejně jako dodávek a přepravy zemního plynu. Uzbekistán sice domácí těžbou pokrývá většinu svých potřeb v oblasti zásobování plynem, dovoz z Ruska však zemi pomůže během špičkového odběru v zimě.

Ruský Gazprom podle serveru S&P Global zahájil novou strategickou spolupráci s uzbeckým ministerstvem energetiky v průběhu mezinárodního plynárenského fóra, které se konalo v Petrohradě. Gazprom přitom začal zemní plyn do Uzbekistánu dodávat již minulý měsíc.

Podle S&P Global společnost Gazprom uvedla, že navržená trasa pro dodávky plynu skrz Kazachstán má důležitý význam pro stabilní energetické dodávky pro odběratele v Uzbekistánu, a to obzvlášť během podzimu a zimy.

Novou dohodu o dodávkách zemního plynu oznámilo uzbecké ministerstvo energetiky již letos v červnu. Denní objemy o hodnotě 9 milionů metrů krychlových, tedy necelých 100 GWh, představují zlomek objemu, o který Rusko přišlo snížením dodávek zemního plynu do Evropy. Uzbekistánu však pomohou pokrýt špičkový odběr během topné sezóny. Dodávky zemního plynu z Ruska do Uzbekistánu Gazprom slavnostně zahájil 7. října.

Gazprom hledá nové trasy

Ačkoliv je objem dodávek plynu do Uzbekistánu velmi malý, pro Gazprom se jedná o další rozšíření portfolia jeho zákazníků. Výkonný ředitel společnosti Alexej Miller podle S&P Global na nedávno proběhlém fóru uvedl, že tato nová trasa je pouze jedním z mnoha koridorů pro přepravu plynu v tomto regionu.

"Je tady další plynárenský koridor, Buchara-Ural, který prochází Uzbekistánem. Je ekonomicky efektivní ohlížet se po možnostech dodávek plynu a zajištění plynofikace severních a severovýchodních oblastí Kazachstánu z Ruska. Z těchto důvodů již nyní zkoumáme nové přepravní trasy, včetně trasy, která by umožnily plynofikaci Astany. Na této trase již spolupracujeme," uvedl Alexej Miller.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Richard Vacek
9. listopad 2023, 16:44

Musí to být skvělý pocit mít nerostných surovin že nevím co s nimi a hledat komu a jak je prodat.

Roman Kosařík
9. listopad 2023, 18:49

Tonoucí se stébla chytá. Jo holt mají co chtěli... Chudobinec s jadernými zbraněmi.

Zdeves Pavel
10. listopad 2023, 11:32

Odkud jste spadl. Chudobinec budeme díky EU brzy my a ne stát, který má všechny energetické suroviny a staví JE jako na běžícím pásu. Podívejte se na You Tube jak vypadá současná Moskva a další města RF a porovnejte se slavnou EU. Zaspal jste asi 50 let.

Petr Turek
11. listopad 2023, 22:50

30 km za Moskvou je středověk, i ta nejchudší zem EU má rozhodně více co nabídnout, než současná RF. Je vidět, že jste tam osobně asi nebyl a nebo jako Julius Fučík píšete lži...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se