Domů
Plynárenství
Aktivisté v Německu obsadili rozestavěný plynovod Eugal, který má do ČR přivést plyn z Nord Stream 2

Aktivisté v Německu obsadili rozestavěný plynovod Eugal, který má do ČR přivést plyn z Nord Stream 2

Plynárenství
16 komentářů
16. květen 2019, 14:07
ČTK

Ekologičtí aktivisté ve Wrangelsburgu na severovýchodě Německa dnes obsadili rozestavěný plynovod Eugal, kterým má k českým hranicím proudit plyn z plynovodu Nord Stream 2. Mluvčí policie podle agentury DPA informoval, že několik lidí vlezlo do již položeného potrubí a odmítají ho opustit.

„Domníváme se, že se jím dostali docela daleko,“ řekl mluvčí policie.

Kolik osob přesně v potrubí je, policisté nevědí, předpokládají, že jich je pět.

Ekologičtí aktivisté vyhlásili akci s heslem „Ucpat Nord Stream 2“, kterou chtějí stavbu plynovodu zdržet a upozornit na to, že kvůli vysokému obsahu metanu je zemní plyn pro ovzduší škodlivější, než se doposud předpokládalo.

Plynovod Eugal v délce 485 kilometrů povede z Greifswaldu až k české hranici. Bude sloužit další přepravě plynu, který do Německa přiteče z Ruska po dně Baltského moře plynovodem Nord Stream 2. Ten má být hotový do konce letošního roku. Jde o projekt, který provází spory.

Jeho zastánci tvrdí, že tento plynovod je potřebný, protože v Evropě v příštích letech výrazně klesne produkce zemního plynu. Podle kritiků jde proti zájmům Evropské unie, protože zvyšuje její závislost na Rusku. Proti projektu se staví některé středoevropské země, Spojené státy nebo třeba Ukrajina, která kvůli novému plynovodu přijde o tranzitní poplatky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Ivan Novák
16. květen 2019, 15:05

Qui Energieventum seminat, turbinem metet.

Milan Vaněček
16. květen 2019, 15:29

To myslíte vážně? Já mám dojem že jen pár bláznů chce být pár dní slavnými, aby se o nich psalo a mluvilo.

frank
16. květen 2019, 16:06

Kdepak, to je projev toho, že nebyly vytvořeny skutečně optimální podmínky pro skutečné komunitní projekty okolo plynu na půdě té které komunity (obce).

Při urychlování stavby rozvodné sítě plynu, která musí podepřít německou energetiku se na tohle trochu zapomnělo, taková chybka :)

frank
16. květen 2019, 15:43

Tak na ruské části by se toho neodvážili :)

Loudil
16. květen 2019, 16:31

Běhat nějakým potrubím můžou jen ubožáci. Ať mi ti chytrolíni ukáží, jaký druh výroby elektřiny něco nebo někoho nepoškozuje :

1.Plyn - produkuje CO2 + metan

2.Uhlí - CO2, popílek,..atd

3. Velké vodní elektrárny - stěhování obyvatel, zanášení toku bahnem, vymírání některých ryb

4. Větrníky - hyzdí krajinu, dělají hluk, zabíjejí ptáky,....

5. Solar - pro výrobu panelů se musí těžit spousty barevných kovů, poté zabírají obří plochy přírody

6.Atom - nebezpečný při poruše, nutné doly k těžbě uranu, nutná dočasná i trvalá úložiště na 100 000 let

7.Biomasa - při spalování produkuje CO2

Josef
16. květen 2019, 17:16

Ano přesně tak jakýkoli zdroj energie je neekologický. Nejhorším příkladem jsou ovšem takové zdroje energie , které ve skutečnosti ( u nás) žádnou energii nevyrábí a jen ničí životní prostředí jsou to biopaliva.

Loudil
16. květen 2019, 20:21

S tím souhlas. Řepka u nás zabírá 16 % orné půdy = 1 místo v Evropě a možná i na světě. Co kdyby místo ní byly třeba brambory, které nyní stojí o 10 kaček víc jak banány ?

Carlos
16. květen 2019, 22:49

A kdyby místo ní byly solární panely, tak máme pokryto 100 % spotřeby při využití akumulace v P2G a modelu že se všechna solární elektřina první změní v plyn a ten se pak spálí.

Karel
16. květen 2019, 23:10

Vy jste všichni těma bramborama posedlí. Kde jste v těch letech kdy se v Německu urodí, tahá se to k nám a neprodáte to ani za dvě kačky kilo.

Loudil
17. květen 2019, 10:10

TO : Karel

To není posedlost bramborama. Já myslím, že každý stát by se měl starat o svou potravinovou soběstačnost a dovážet, jen to, co doma nezvládne pěstovat. Pamatuji časy , kdy před r.1989 jsme měli dostatek : prasat, krav, brambor, obilí, zeleniny, vlastního cukru ... a dováželo se jen to, co tu nešlo pěstovat = pomeranče, banány, tropické koření.

frank
17. květen 2019, 12:21

Úplně klidně mohu potvrdit, že vepřové se dováželo i z NSR, jednalo se sice o prorostlý bůček, který tam nikdo nechtěl, ale dovážel se. Z NSR, Dánska a Holandska se dovážely krmné směsi pro náš " socialistický dobytek", včetně vepřů .

Také si pamatuji dovoz pšenice a žita ze SSSR, to byl docela průšvih, protože mouka měla horší kvalitu a špatně se z ní peklo, pšenice se pak raději dovážela z Kanady a Argentiny :)

Petr
17. květen 2019, 12:54

Něco se dováželo vždycky, ale aby jsme byli ve vepřovém soběstační jen na 30-40%, tak to jsou nejhorší čísla v celé naš historii.

Pokud se zemědělci bojí takového poklesu cen brambor, tak prostě musí tvořit větší celky nebo podepisovat dlouhodobé smlouvy, kdyby byli smluvně propojení pěstitelé brambor a chovatelé prasat, tak při 2 korunách za kilo na trhu neprodají ani bramboru, a všechno nechají sktrmit těmi vepři, kteří pak ten rok nebudou potřebovat dovážet zahraniční krmné směsi.

frank
17. květen 2019, 13:41

ať se klidně domluví kdo chce s kým chce, stejně to nebude fungovat pokud domácí agrární molochy , zahraniční konkurence a celoevropská regulace budou proti ...

Navíc si vzpomínán, že v době " soběstačnosti"v rámci ČSSR a RVHP byla její cena pro tuto zemi velmi vysoká a dobře pamatuji soběstačnou masnu a zeleninu:( jak její kvalitu, tak nedostatek...

Loudil
17. květen 2019, 16:04

Vybití chovů prasat i krav v ČR má další své veliké negativum. Mám známého traktoristu na okrese Nymburk. Má už před důchodem , říká ale, že to , jak se nyní - "kapitalisticky drancuje půda" - to ještě nikdy nezažil. Dříve se hnojila pole přírodním hnojem od krav a vepřů, kravíny a vepříny byly v každé obci. Nyní hnůj není žádný a tak se tam ve velkém - "pumpuje chemie a postřiky". Aby byl ještě větší zisk a ušetřilo se na naftě, tak se přestalo orat do hloubky, oře se jen nutné minimum. Výsledkem je půda tvrdá jako beton, suchá, zcela bez žížal a bez života. Majitelé těchto polí jsou nějací Pražáci ,restituenti , které zajímá jedno jediné : "Zisk, zisk a zase zisk." Sami na půdě nepracují. Vytěžit půdu do mrtě, vysát lidi co na ní pracují , pak to všechno prodat a jít "těžit" zase o dům dál. Je smutné, když toto říká člověk, který byl 10 let traktoristou ještě za časů socialistických JZD a může tak dobře srovnávat.

Karel
18. květen 2019, 00:53

Zemědělství v Evropě je jen souboj národních rozpočtů. V roce 2000 se tu ještě dělalo 120% spotřeby vepřového, ale za dnešní ceny to nejde dělat. Třeba my jsme zachovali chov prasat jen díky bioplynce, která tam levně dodává energie a zpracovává kejdu. Je to malý chov 200 pranic, za tok cca 5000 prasat. Minulý rok cena 27 Kč za kilo a 3 melouny provar. Letos se to sice lepší, ale proč mít starosti s něčím co si na sebe nevydělá? Ještě bych chtěl dodat, že prasata se dnes bramborami opravdu nekrmí. Brambory jsou kapitola sama o sobě, ale situace není tak jednoduchá, jak by se běžnému odpůrci řepky mohlo zdát ????

Stan
19. květen 2019, 08:47

Trošku čpavkové vody do potrubí a vystřelí jako čerti z elektriky....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se