Celá konference ENERGOFÓRUM® 2021 bude i online
Největší osobnosti slovenské energetiky budou 21. a 22. října 2021 diskutovat na Táľoch v Nízkých Tatrách. Konferenci ENERGOFÓRUM® 2021 bude možné premiérově sledovat online.
Hlavním řečníkem konference ENERGOFÓRUM® 2021 bude renomovaný ekonom Ivan Mikloš. Ve své přednášce bude hovořit o výzvách, příležitostech a rizicích postcovidového ekonomického oživení. Bývalý ministr financí se zaměří i na budoucnost sektoru energetiky v souvislosti s rostoucím důrazem na zelenou ekonomiku, dekarbonizaci a geopolitické důsledky těchto trendů.
V roce 2021 pozorujeme ekonomické oživení, které by neměla ohrozit ani třetí vlna pandemie. Tahouni ekonomického boomu jsou především vyspělé státy. „Z krátkodobého a střednědobého hlediska se tedy dá očekávat poměrně vysoký ekonomický růst, který může být dokonce ještě posilněný rychlejším nástupem inovací, které vždy provázejí krizové období,“ předpovídá Ivan Mikloš.
Evropská komise nedávno představila nový balík legislativy Fit for 55. Jeho cílem je nasměrovat členské státy EU ke splnění stanoveného cíle, kterým je snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) do roku 2030 až o 55 % oproti úrovni z roku 1990. Návrhy Bruselu, které mohou způsobit revizi mnohých energetických a klimatických právních předpisů včetně dopravy, vnímá Mikloš jako ambiciózní. „Musíme udělat všechno, abychom zabránili fatálním důsledkům klimatických změn, protože jak se nám to nepodaří, tak důsledky a náklady budou neporovnatelné s náklady na odvrácení této hrozby.“
Buďte doma a zároveň při tom. Registrace pro online účast je otevřená
Kapacita konference ENERGOFÓRUM® 2021 pro osobní účast je naplněná. Pro zvýšený zájem přibyla i možnost zúčastnit se online formou. Zakoupením online účasti získáte přístup k živému vysílání během dvou dnů konference, záznam všech přednášek a diskuzí ve full HD kvalitě, který bude dostupný po dobu 14 dní, jako i možnost stáhnout si elektronické materiály z akce.
Od legislativních novinek až po aktuální dění na energetických trzích
Agregace flexibility, bateriové systémy, energetická společenství a samozřejmě, chybět nemůže ani vodík. V otevíracím bloku se bude diskutovat o tom, jak nastartovat inovace ve slovenské energetice.
O podpoře investicí budou spolu se státním tajemníkem rezortu hospodářství Karolem Galekom debatovat zástupci státních podniků: Peter Dovhun, předseda představenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy a předseda představenstva státního MH Managementu Ľuboš Lopatka. Doplní je Radoslav Haluška, předseda představenstva Východoslovenskej distribučnej.
Vyvrcholením prvního dne bude diskusní blok plný expertů, zaměřený na regulační a legislativní novinky, kterého součástí bude i vystoupení Andreja Jurisa, předsedy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Moderátorské taktovky se ujme renomovaný expert Blahoslav Němeček z EY.
Druhý den bude věnovaný aktuálním výzvám, před kterými stojí plynárenství a tepelná energetika na cestě k dekarbonizaci. Závěr bude patřit tématu budoucnosti obchodování s elektřinou a plynem. Kromě analýzy aktuální situace na energetických burzách se účastníci dozvědí i to, jak spuštění jaderné elektrárny v Mochovcích ovlivní domácí a evropský trh. O progresu v dostavbě třetího a čtvrtého bloku promluví Branislav Strýček, generální ředitel Slovenských elektráren.
Záštitu nad 15. ročníkem konference ENERGOFÓRUM® převzalo Ministerstvo hospodárstva SR.
Program akce a možnosti, jak sledovat konferenci online, najdete na www.energoforum.sk.
***
Nenechejte si ujít konferenci nabitou energií!
Mohlo by vás zajímat:
„Musíme udělat všechno, abychom zabránili fatálním důsledkům klimatických změn, protože jak se nám to nepodaří, tak důsledky a náklady budou neporovnatelné s náklady na odvrácení této hrozby.“ Logiku věty chápu. Jsem energo laik. Ale nějak se mi nezdá, že toto může někdo dokázat. Ty předpokládané fatální důsledky - nás všechny ženou vpřed - na můj vkus stádně a opravdu fatalisticky.
Evropa to sama nedokáže. Měli bychom se spíše na změny klimatu připravit. Omezovat emise ano ale nenamlouvat si že je to jen na nás. Role Evropy je nejen v tomto bohužel spíše štěk.
Evropa sice neco dela,ale na druhe strane,lita na dovolenou na druhy konec sveta.A na jinem konci sveta si nechava vse vyrobit.Takze kde je pravda?
Např. vedení Číny před pár dny ohlásilo probíhající první fázi projektu, který zahrnuje výstavbu 100 GW VTE a FVE, pravděpodobně v pouštní oblasti.
V budoucnu možnost rozšíření až na 400 GW.
U toho Australského projektu se mluví i o výrobě vodíku. Efektivita se zřejmě sníží (a možná i celkový zisk), ale konečně by to mně, neznalému, dávalo trochu smysl. Pokud se energie z větru a slunce bude akumulovat.
Ten australský projekt je jeden z několika, za kterými stojí Intercontinetal energy:
https://intercontinentalenergy.com/western-green-energy-hub
Cílem těchto projektů je výroba a export zeleného vodíku / amoniaku pro dekarbonizaci některých průmyslových odvětví (výroba oceli, hnojiv, léčiv a některých chemikálií, použití v dopravě, ale i energetice). Není to nutně akumulace.
Tyhle projekty jsou u moře, kvůli možnostem elektrolýzy a odsolování vody, a kvůli možnostem lodní dopravy.
Kombinace FVE a VTE v těchto geografických oblastech umožňuje dosáhnout kapacitní faktor až 70 %.
V těchto případech jde spíše o budování nových hodnotových řetězců bez spalování fosilních paliv.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se