Domů
Obnovitelné zdroje
Nejdéle provozovaná koncentrační solární elektrárna postupně ukončuje provoz. Nahrazuje ji fotovoltaika
Koncentrační solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Nejdéle provozovaná koncentrační solární elektrárna postupně ukončuje provoz. Nahrazuje ji fotovoltaika

Nejdéle provozovaná koncentrační solární elektrárna na světě SEGS, jež se nachází v americkém státě Kalifornie, se pomalu blíží ukončení svého provozu. Většina výkonu solárního parku byla již odstavena, přičemž po letošním září by měla zůstat v provozu pouze jeho poslední část. Koncentrační elektrárny přitom zřejmě nečeká zářivá budoucnost, jelikož podle posledních informací by měla být v USA v následujících letech uvedena do provozu pouze jedna nová.

Koncentrační solární elektrárny, někdy rovněž nazývané solárně-termické elektrárny, využívají k výrobě elektrické energie podobně jako konvenční elektrárny parní turbíny. Pára je vyráběna za pomoci soustředění slunečního záření z rozsáhlé plochy nejčastěji na věž umístěnou na kraji nebo ve středu soustavy zrcadel.

Ačkoliv tento typ elektráren tvoří ve srovnání s rozšířenějšími fotovoltaickými elektrárnami pouze nepatrnou část globálně instalovaného výkonu solárních elektráren, na rozdíl od nich může rovněž elektřinu dodávat i po západu Slunce vzhledem k energii naakumulované v roztavených solích, které se běžně využívají jako médium v koncentrační elektrárnách. Značný pokles cen bateriových úložišť v posledních letech nicméně pomalu tuto konkurenční výhodu maže.

Ke konci své životnosti se tak blíží i nejdéle provozovaná koncentrační solární elektrárna na světě SEGS (Solar Energy Generating Systems), která se nalézá v Mohavské poušti na území Kalifornie. Podle informací americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) byl solární park o celkovém instalovaném výkonu 356 MW původně tvořen 9 elektrárnami, po letošním září by však měla zůstat v provozu pouze poslední část.

Devět částí parku podle agentury zahajovalo svůj provoz mezi lety 1984 a 1990, což z parku činí nejdéle provozovaný solární koncentrační park na světě. První dvě části nicméně ukončily svůj provoz již v roce 2015, nahrazeny přitom byly dvěma fotovoltaickými elektrárnami (Sunray 2 a 3). Dalších pět částí parku SEGS bylo vyřazeno z provozu během letošního července, přičemž část SEGS 8 měla podle informací agentury ukončit provoz v průběhu září. Prozatím tak v provozu zůstane už pouze poslední část, SEGS 9, která zahájila provoz jako poslední v roce 1990 a disponuje instalovaným výkonem o hodnotě 88 MW.

Výkon solárních elektráren prudce roste, růst však táhne fotovoltaika

Díky značnému poklesu investičních nákladů se fotovoltaickým elektrárnám podařilo v posledních letech nejen na americkém trhu převálcovat technologii koncentračních elektráren. K letošnímu červnu, tedy ještě před ukončením provozu značné části parku SEGS, činil instalovaný výkon velkých solárních elektráren na území USA zhruba 52,6 GW. Koncentrační elektrárny přitom podle EIA tvořily pouze 3,3 % z této hodnoty.

Posledním zprovozněným koncentračním parkem v USA byla elektrárna Crescent Dunes o výkonu 110 MW, jež zahájila provoz v roce 2015. Podle dat agentury byly v období mezi rokem 2015 a letošním červnem v USA zprovozněny velké solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu přibližně 42 GW. Solární koncentrační elektrárny zřejmě nečeká v USA zářivá budoucnost, jelikož v průběhu nadcházejících 5 let by měl zahájit provoz pouze jediný park, a to La Paz Solar Tower o výkonu 200 MW.

Koncentračním elektrárnám by se nicméně mohlo více dařit na jiných trzích než v USA. V posledních letech řada zemí plánovala navýšit výkon instalovaný v těchto zařízeních, avšak situace se může v závislosti na dalším vývoji cen fotovoltaických elektráren a bateriové akumulace v budoucnu značně změnit.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Richard Vacek
29. září 2021, 14:45

Když koncentrační solární elektrárna končí, tak to je skvělá příležitost zhodnotit náklady a výnosy celého provozu.

Jiří Švarc
30. září 2021, 21:57

Wiki: Solar Energy Generating Systems, tam je vše.

Odhad provozních nákladů 4,6¢/kWh (zhruba 1 Kč), celkové 14¢/kWh (něco přes 3 Kč).

Za 15 let výroba celkem 18,5 TWh, konstrukční náklady vychází na něco přes 1 mld. $ a provozní 100 mil. $/rok.

Jan Veselý
29. září 2021, 19:06

2014 :-) Chybí vám tam to, že problém byl v tom, že při odstávce provozu, kdy zrcadla neměla ohnisko na věži. Nějakého "chytráka" napadlo posunout ohnisku kus nad věž, kde vznikla pec na letící ptáky. Triviální update ovládacího SW při odstávce ohnisko zrušil a problém zmizel, ale to už asi nebylo dost zajímavé pro noviny. Jó, kdyby všechny problémy byly tak jednoduché.

Vinkler
29. září 2021, 19:34

Pravdivosti vašeho argumentu lze s úspěchem vyvrátit (pohledem na video). Ono k zapálení ptáka, nemusí letět přes ohnisko. Dobře se na ten záznam podívejte a nemlžte.

Petr
29. září 2021, 20:30

Tak ho tam nestrkejte ať vám neshoří.

Tomas K
29. září 2021, 22:37

Že vás začala zajímat ta ornitologie pane Vinklére. Tak právě proto solární koncentrátory končí, aby semo tam nějaký ten ptáček neumřel. Je snadné kritizovat a nenabídnout řešení. Mnoho dalších alternativ není.

Vinkler
30. září 2021, 07:17

Co kecáte. Já nekritizuji, jen uvádím fakta. Ornitologie mně zajímá ode vždycky, ale nedělám závěry z jednotlivostí.

T.N.
29. září 2021, 19:19

Raději uhlí.

Martin Pištora
29. září 2021, 20:16

Zajímavé by bylo porovnání produkce těch starých s těmi novými fotovoltaickými, pokud jsou ovšem na stejné ploše.

Jiří Švarc
30. září 2021, 01:49

Wiki: 647,5 ha, 361 MW, 539 GWh/rok.

0,56 MW/ha je odpovídající běžným hodnotám FVE, ale když vidím tu krásnou rovnou velikou plochu, tak tady by to šlo bez problémů nad 1 MW/ha.

Jan Vanda
30. září 2021, 12:16

Mno na roční produkci 1 MW je v kalifornii potřeba kolem 12 m2 plochy, takže když to celé zakryjou, budou mít zhruba stejnou roční výrobu. Pochopitelně, denní výkyvy budou mnohem větší, pokud k tomu nepřistaví vyrovnávací baterie.

richie
30. září 2021, 14:57

len este doplnok - tie "stare" z tepelnym mediom mali vyhodu v podobe istej "zotrvacnosti" - teda nemali take velke vykyvy vo vyrobe ako FVE a aj isty dobeh uz bez slnka (presnu kapacitu som zatial nezistil)

ale aktualne su asi oprotiFVE drahsie na vystavbu a mozno aj na prevadzku

otazka je ako by dopadlo porovnanie, ak by sme museli zaratat k FVE aspon par hodinovu akumulaciu

Jiří
30. září 2021, 22:09

Hodinová akumulace v Tesla Megapack vychází na 100 mil. dolarů, což je asi 10 % nákladů na koncentrační elektrárnu.

Baton David
30. září 2021, 22:42

Věž koncentrační elektrárny a celý primární okruh se ohřejí až na 1400°C, dokáže to vůbec za jednu noc vychladnout?

Carlos
30. září 2021, 23:22

Ale jo, záležíí na objemu, teplosměnné ploše a tepelné kapacitě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se