Globální produkce biopaliv letos poprvé za 20 let kvůli koronaviru klesne
Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila ve svém nedávném reportu Renewables 2020 výhled pro produkci biopaliv na 3,2 milionů barelů za den v roce 2025. Důvodem je zejména dopad probíhající koronavirové pandemie, která dle IEA způsobí v letošním roce první meziroční pokles produkce biopaliv za posledních 20 let.
Produkce biopaliv by měla v roce 2025 dosáhnout dle predikcí IEA 186 mld. litrů, což odpovídá 3,2 mil. barelů za den (bpd) a mělo by tak dojít k nárůstu o 14 % ve srovnání s rokem 2019.
„Tento výhled je však podmíněný tím, že dojde k ukončení zdravotní krize a nebudou zavedena další rozsáhlá omezení v dopravě,“ uvedla agentura.
V letošním roce by dle agentury měla globální produkce biopaliv klesnout meziročně o 11,6 % na 144 mld. litrů (2,8 mil. bpd). Pro srovnání, IEA očekává pokles globální poptávky po benzinu meziročně o 10 %, v případě nafty poté o 6 %.
Nižší vliv pandemie koronaviru na poptávku po naftě je dle agentury způsobený tím, že významná část spotřeby nafty připadá na přepravu zboží, která je ovlivněna méně než osobní doprava.
„Nižší poptávka po palivech způsobená krizí Covidu-19 snižuje spotřebu biopaliv v zemích, kde je legislativou stanoven podíl biopaliv přímíchávaných do fosilních paliv,“ připomněla IEA.
Zdroj úvodní fotografie: H. Zell, Wikimedia
Mohlo by vás zajímat:
Aspoň něco pozitivního je na tom Covidu. Biopaliva jsou nejlepším příkladem rčení „Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly." Dokonce lze pochybovat i o těch dobrých úmyslech (nahrabali si podnikavci), ale pár idealisticky založených ekologů se špatnými znalostmi tomu asi opravdu věřilo.
ale nebuďte naivní od začátku bylo jasné, že nejde o ekologii. Šlo v zásadě o 2 věci. 1) podporu zemědělství výnosy vzrostly tak, že ohromných plochách není co pěstovat- to byla nejdůležitější věc 2) snížení závislosti na ropě. Ono když se na to podíváte z jiného úhlu, pak pokud osobní a městská doprava přejde na Elektřinu, pak najednou budou biopaliva budou mnohem významnější.
Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Biopaliva dostala svou šanci a nevyužila ji. Místo dynamického byznysu založeného na technických inovacích se z toho stal jen další systém dotování zemědělství. To, že to je slepá ulička vývoje vyhodnotila EU a většina jejich států už dávno a podle toho se zařídily. A v Česku se čeká až půjde Babiš od válu.
Co na to p.Babis??? asi nebude mit radost...
Bohužel někteří lidé neumí rozlišit, pro co a proti čemu je třeba vyvíjet nějaké usilí, a proti čemu je to zbytečné. A podle toho se chovají.
Ty technologické trendy a s tím spojené ekonomické síly, které jsou v pohybu, se řídí vlastními zákony. Jak víme z dějin, disrupce většinou přicházejí zvenčí a kreativní destrukce je základem pokroku.
Chytří se umí přizpůsobit, vyhnout se nástrahám a naopak využít stále větších příležitostí, které se nabízejí.
Platí to i pro ty největší konglomeráty světa.
"Volatile convulsive sunset of the great industrial era. An unstable world."
Jeremy Rifkin
S elektromobilitou tento nesmysl postupně skončí.
Jen auta budou drahá, patrně sdílená a sloužit přenosové soustavě v rámci V2G. U lodí by to mohlo být to stejné.
za 5 let budou EV nebudou o moc dražší než klasika, ale budou mít nevýhody a omezenou životnost baterie.
Dobrý večer všem,
moc bych prosil někoho znalého, aby mě vysvětlil jak je to vlastně s energetickou bilancí biopaliv.
Tedy jestli náhodou to co z řepky dostaneme zase na pole v traktorech aj. nespálíme + výroba hnojiv...
Mám obavu, že to nikdo a nikdy raději neřekl...
Co jsem hledal, uvádí se cca trojnásobný zisk energie. Samotné pěstování je někde okolo 100 l nafty na hektar. Něco jsou hnojiva, výroba strojů, doprava, skladování, zpracování, takže bych tomu poměru i věřil. Řepkové semeno má přes 40 % olejnatost, takže při výnosu 4 tuny se získá cca 1700 l MEŘO z hektaru. Důležité rovněž je, že zbytek v podobě extrahovaného řepkového šrotu je velmi kvalitní bílkovinné krmivo pro krmení hospodářských zvířat.
Ty 4 tuny není to moc, někde jsem viděl snad info maximálně 2,5 -3 t/Ha ....?
Jinak děkuji...
Republikový průměr je 3 až 3,5 tuny, to jsem asi trošku nafouknul. Ale třeba u nás se desetiletý průměr na té čtyřvektor bude pohybovat. Záleží na oblasti a pěstiteli....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se