Evropský parlament chce urychlit rozvoj využívání geotermální energie
Usnesení přijaté zákonodárci EU vyzývá k vytvoření evropské strategie pro urychlení zavádění geotermální energie a investic do ní. Podle usnesení, které minulý týden přijal Evropský parlament, zpomalují rozvoj geotermální energetiky složité vnitrostátní předpisy a časově náročné povolovací procesy.
Geotermální zdroje dokáží oproti většině jiných obnovitelných zdrojů poskytovat stabilní dodávky energie. Na rozdíl od jiných obnovitelných technologií navíc geotermální zařízení nevyžadují kritické suroviny, jako jsou vzácné zeminy, kterých je v Evropě nedostatek.Jako zdroj je také uvedena mezi strategickými čistými technologiemi podle zákona o čistém nulovém průmyslu, a to vedle solárních panelů, větrných elektráren nebo tepelných čerpadel.
Dálkové vytápění
Dánská společnost Innargi patří k těm, které se specializují na financování, vývoj, výstavbu a provoz velkých geotermálních zařízení pro sítě dálkového vytápění.
V současné době staví v dánském Aarhusu největší evropský geotermální zdroj pro dálkové vytápění. Po dokončení bude projekt zásobovat přibližně pětinu města teplem z obnovitelných zdrojů.
"Dekarbonizace vytápění prostřednictvím dálkového vytápění a geotermální energie by měla být jedním z hlavních bodů programu příštího Evropského parlamentu a Evropské komise," uvedla společnost Innargi.
Strategie pro geotermální energii
Usnesení Evropského parlamentu nyní vyzývá k vypracování evropské strategie pro geotermální energii, která by měla začít mapováním geotermálních zdrojů v celé EU. Cílem je zajistit, aby byly všechny údaje o geotermálním podloží shromážděny na jednom místě a zpřístupněny veřejnosti, píše server Euractiv.
Zpráva polského zákonodárce Zdzisława Krasnodębského za skupinu ECR byla na plenárním zasedání Parlamentu 18. ledna odhlasována drtivou většinou (531 hlasů pro a 2 proti). Vyzývá k vytvoření průmyslové aliance pro geotermální energii a k zavedení harmonizovaného systému pojištění, který by zmírnil finanční rizika v tomto odvětví.
"Tato rizika spojená s podpovrchovými zdroji a související finanční náklady představují jednu z hlavních překážek pro realizátory geotermálních projektů," uvedl Krasnodębski ve vysvětlující zprávě zveřejněné spolu se zprávou.
Národní strategie
Zpráva vyzývá členské státy EU, aby vypracovaly národní strategie pro geotermální energii po vzoru Francie, Polska a Irska. Tyto země vypracovaly konkrétní politická opatření na podporu tohoto obnovitelného zdroje energie.
"Vládní politiky, které snižují rizika, mají proto zásadní význam pro povzbuzení finančních investic soukromého sektoru," dodal Krasnodębski.
Závěrem usnesení vyzývá k další podpoře regionů, které jsou ekonomicky závislé na fosilních palivech, aby mohly přejít na geotermální energii.
"Geotermální energie má zásadní význam nejen pro přechod k energetice, ale i pro spravedlivý přechod," uvádí se ve zprávě s tím, že "potenciál rozvoje geotermální energie s využitím infrastruktury, kterou dříve využíval uhlovodíkový průmysl, není členskými státy dosud plně využit".
Obchodní sdružení Evropská rada pro geotermální energii (EGEC) uvítalo usnesení Parlamentu a uvedlo, že pomohlo dostat geotermální energii do hledáčku politik EU. "Evropská komise nemůže takovouto silnou podporu ignorovat," uvedlo sdružení.
Mohlo by vás zajímat:
Geotermální energie pro vytápění je dobrá , jenže bohužel ČR na to nemá příliš vhodných lokalit.
Geotermální energie pro vytápění je dobrá jenom pro Island, Sicílii (Etna) okolí Vesuvu a u dalších sopek ... V ČR je (např Středočeský kraj + Praha) v 5 km teplota okolo 120 °C. Fakt nic moc.
Jo a malá typografická poznámka. Před interpunkcí (čárka, tečka...) se nedává mezera.
Mrkněte na potenciál do tohoto článku: https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/geotermalni-energie-v-cr
nemecko v tom neuspesne experimentovalo v 70-80 letech, zrejme se casem zmenily parametry fyziky
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se