Domů
Německo
Německo plánuje radikální změny ve schématu podpory OZE
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

Německo plánuje radikální změny ve schématu podpory OZE

Německo
18 komentářů
13. červenec 2024, 12:32
Daniel Grecman

Německá vláda se shodla na provedení radikálních změn ve schématu podpory tamního rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE). Stejně tak byly odsouhlaseny změny v podpoře konvenčních elektráren, resp. elektráren spalujících zemní plyn. Ty jsou a budou nutné k tomu, aby vyrovnávaly nabídkovou stranu trhu vzhledem k proměnlivému výkonu či výrobě OZE.

Energiewende

Německý zákon o podpoře OZE pochází z konce 90. let minulého století. Provozovatelům solárních (FVE) a větrných (VTE) elektráren zaručuje provozní podporu na období 20 let od uvedení nového zdroje do provozu. Německo se díky němu stalo průkopníkem na trhu s OZE. Schéma podpory se ale nyní má změnit. Představitelé vlády informaci vypustili do veřejného prostoru 5. července.

„Našim cílem je trh s elektřinou, který zajišťuje bezpečnou, dostupnou a emisně neutrální dodávku elektřiny alespoň s 80% podílem OZE,“ stojí v interní dohodě koaličních stran, jak informuje server Euractiv.

Na základě nové vládní dohody se má schéma podpory od roku 2025 změnit. Je však nutné nejprve připomenout, že německá provozní podpora je jiná, než je v ČR, a Německo k ní má udělený souhlas až do konce roku 2027 od Evropské komise. Tamní investoři dosud soutěží o provozní podporu, kdy se soutěží minimální garantovaná cena. V případě vyšších cen na denním trhu si výrobci zisky mohou ponechat. Proto se výsledky tamních aukcí pohybují i pod 60 EUR/MWh v případě FVE.

V ČR naopak fungují aukce na bázi oboustranných rozdílových kontraktů. Výrobce si vysoutěží referenční výkupní cenu a v případě, že je cena na spotovém trhu v dané hodině nižší, tak mu Operátor trhu (OTE) vyplatí v této hodině podporu rovnou rozdílu spotové a vysoutěžené ceny. Pokud je ale spotová cena vyšší, tak výrobce platí rozdíl oproti vysoutěžené ceně OTE. Vyrovnání neboli clearing probíhá na měsíční bázi. Systém se nyní již uplatňuje pro VTE, pro FVE však dosud žádná aukce plánovaná dle vládního nařízení není.

Zpět ale k německé podpoře. V případě záporných cen na trhu, byť i jediné, se nemá v tomto období vyplácet podpora – zda budou nějaké výjimky se teprve uvidí (např. pro zdroje uvedené do provozu do nějakého data). Cílem je eliminovat častý a někdy extrémní výskyt záporných cen na trhu. Jinak řečeno, výrobci budou muset výrobny více řídit. Nyní se podpora nevyplácí v případě, že je záporných cen na trhu dosaženo několik po sobě jdoucích hodin. To je první zásadnější změna. V ČR je již provozní podpora nastavena tak, že v případě výskytu záporné ceny se podpora nevyplácí. A záporné ceny jsou stále častější.

Investiční podpora má nahradit provozní

Druhá změna je ovšem daleko podstatnější. Podpora nových OZE v Německu má jít skrze investiční dotace, nikoli skrze dotace provozní. Tamní oborové organizace hodnotí krok vlády jako velice riskantní s nejistým výsledkem. Jak ale uvádí vládní představitelé, roční provozní podpora OZE stojí Německo již nyní kolem 17 miliard EUR.

V ČR jsou vypisovány pro FVE právě jen investiční dotace.  Elektrárny si následně musejí zajistit v optimálním případě takzvané PPA kontrakty (dlouhodobé kontrakty na prodej elektřiny) s velkými odběrateli elektřiny, kteří budou ochotni za nasmlouvaný objem elektřiny platit výrobci sjednanou cenu. Uvedený odběratel tedy v tomto případě prakticky přejímá roli státu coby protistrany zajišťující dosažení požadované výnosnosti projektu.

Vzhledem k tomu, že v ČR trh s PPA kontrakty prakticky nefunguje, je počet projektů, které se budou realizovat, velkou neznámou. Přestože jim byla přidělena investiční podpora. Více zde. Pozn.: Německo je s trhem s PPA daleko před ČR – viz zde.

„Rozvoj nových OZE bude skrze investiční dotace,“ uvádí dohoda. „Aby nové zdroje reagovaly na cenové signály.“
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jaroslav Srba
13. červenec 2024, 12:56

Že by ti komedianti přišli na to, že když si počasí postaví hlavu, tak jim nepomůže ani ten případ, kdy bude celé území Německa zastavěno tzv. obnovitelnými zdroji. Jsem zvědav, jestli se naučili couvat.

Petr Hariprasad Hajič
13. červenec 2024, 15:55

z čeho chcete couvat? Uplynulé pololetí prokázalo, že EU je už teď schopná zajistit víc jak 75% výroby elektřiny z nízkoemisních zdrojů. Převážná většina byly OZE.

Jirka Líska
13. červenec 2024, 21:23

@Jenyk 13. červenec 2024, 18:54

EU není to samé jako Německo:-)

Vladimír Šťastný
15. červenec 2024, 07:30

Nepsal Hariprasad EU?

Jirka Líska
15. červenec 2024, 07:46

@Vladimír Šťastný 15. červenec 2024, 07:30

No jasně, ale p. Jenyk poslal grafy Německa:-)

Petr Hariprasad Hajič
13. červenec 2024, 15:52

Celkem logické vyústění problému stále se zvyšující ceny. Pokud půjde jen o onvestiční pobádky a nikoli provozní, cena za kWh by mohla pomalu začít klesat. Jde teď o to, nastavit podmínky tak, aby to fungovalo.

Jaroslav Srba
13. červenec 2024, 18:47

A jak byste nastavil podmínky Vy. Tedy tak, aby to fungovalo.

Milan Vaněček
13. červenec 2024, 21:29

Němci už odpověděli, vypadá to že pochopili realitu. Dávat si rozumné cíle (=80% elektřiny z OZE), další se ukáže až po dosažení každého dílčího cíle,

konec provozních podpor (ty mohou být jen u nových, začínajících technologií, to standardní FVE nejsou)

podpory jen investiční a každý rok je snižovat

aby brzy (do 5 let) dosáhly nuly.

Staré chyby nesmažeš, ale jen blázen je stále opakuje....

Jaroslav Srba
13. červenec 2024, 22:00

"dosáhly nuly"...ehm, co tím myslíte ?

Milan Vaněček
13. červenec 2024, 22:46

to znamená konec jakékoliv přímé podpory, nejlevnější výroba elektřiny ji nepotřebuje, viz Čína

Jaroslav Srba
14. červenec 2024, 10:11

pro pana Vaněčka. Píšete: "nejlevnější výroba elektřiny ji nepotřebuje, viz Čína." Nejlevnější je proto, protože se do ní nacpalo z eráru tolik prostředků, že je v podstatě celý segment ekonomicky neprůhledný a teoreticky platí Vaše prohlášení a platí i prohlášení o tom, že je to nejdražší zdroj energie. To záleží na tom, co se z kalkulací vynechá. A Čína ? To je nějaké státem nepodporované tržní hospodářství ?

Petr Hariprasad Hajič
14. červenec 2024, 12:06

Je těžké říci, co je v Číně podporovaé a co nikoli, ale Čína je v nmoha ohledech možná víc tržní, než EU. Panuje tam dost silné konkurenční prostředí. Proto se Číně tak ekonomicky daří. Projekty, které nejsou profitabilní, nemají šanci.

Jaroslav Srba
14. červenec 2024, 13:02

Srovnávat co je a co není tržní a brát si za etalon EU? To Vás napadlo jak ?

Petr Hariprasad Hajič
14. červenec 2024, 15:27

Tak co třeba Ameriku? Tam je taky dotované kdeco. Fosilními palivy počínaje (ropa 40%, 2016) přes automobilový průmysl, jaderné elektrárny (8% 2016), obnovitelné zdroje a výrobou zeleného vodíku konče.

Petr Hariprasad Hajič
16. červenec 2024, 15:52

Napsal jsem dost podrobnou rozvahu, jak se dotuje v Americe. Příspěvek nebyl schválený. Koukněte na nějaký web zadejte si klíčová slova pro dotace v Annerice. V roce 2016 byla ropa v Americe dotovaná 25% z celkového objemu dotací (4,6 miliardy). Nebyly to malé peníze. Takže Amerika je lepší etalon?

Jenyk
14. červenec 2024, 18:47

Aha. Třeba stavebnictví....heslo Evergrande a velká čínská nemovitostmi krize. A výroba elektromobilů se tam také rozjela úplně stejně tržně ?

Petr Hariprasad Hajič
16. červenec 2024, 15:55

Napsal jsem dost podrobnou rozvahu, jak se dotuje v jedné zemi, která se nesmí vyslovit a začíná na A.... Příspěvek nebyl schválený. Koukněte na nějaký web zadejte si klíčová slova pro dotace v Annerice. V roce 2016 byla ropa v A... dotovaná 25% z celkového objemu dotací (4,6 miliardy). Nebyly to malé peníze. Takže tohle je lepší etalon?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se