Domů
Německo
Německo: Odklon od uhlí probíhá bez zákazu a rychleji, než se plánovalo
Uhelná elektrárna Bergkamen, Německo
Zdroj: Rainer Knäpper, Free Art License

Německo: Odklon od uhlí probíhá bez zákazu a rychleji, než se plánovalo

V Německu v posledních letech dochází k postupnému odklonu od výroby elektrické energie z uhlí. K dosažení tohoto cíle tamní vláda činí různé kroky, včetně vyplácení kompenzací provozovatelům uhelných zdrojů za předčasné odstavení. Německý síťový regulátor se dokonce od letošního roku může uchýlit k tomu, že některým uhelným zdrojům nařídí ukončení provozu. Podle regulátora však takový krok není nyní nutný, jelikož země je v plánu odstavování uhelných elektráren dokonce několik let napřed.

Německo si před více než pěti lety stanovilo ambiciózní cíl odstavit veškeré uhelné elektrárny nejpozději v roce 2038. O zhruba rok později poté tamní vláda přišla s konkrétním harmonogramem pro hnědouhelné zdroje, jejichž provozovatelé si kompenzace vyjednali s vládou napřímo. Černouhelné a malé hnědouhelné zdroje poté o kompenzace soutěží v aukcích. V případě velkých hnědouhelných zdrojů má jejich uzavření značný sociální přesah, kdy celý dodavatelský řetězec v odvětví zaměstnává značný počet lidí.

Zatímco termín roku 2038 je pro Německo závazný, při vhodných podmínkách by ukončení výroby energie z uhlí mohlo proběhnout již do konce této dekády. Jistou nejistotu do možnosti předčasného konce uhlí vnesla nedávná energetická krize, která postihla evropský energetický trh v posledních letech. Po poklesu cen plynu a elektřiny v loňském roce se však opět začaly ozývat hlasy volající po dřívějším konci uhlí.

Odklon od uhlí se zatím obejde bez přímého zákazu

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur na začátku měsíce oznámil, že odstavování uhelných zdrojů probíhá, a to dokonce rychleji, než bylo plánováno. Podle regulátora Německo do letošního září již odstavilo tolik uhelných elektráren, že instalovaný výkon v uhlí již klesl pod zákonem požadovanou cílovou úroveň pro rok 2027.

Tato úroveň je dle regulátora definována jako množství nominálního výkonu malých černouhelných a hnědouhelných elektráren, které je v příslušném cílovém roce ještě povoleno provozovat ze zákona. Díky jejímu dosažení tak regulátor nemusí vybraným zdrojům vynuceně nařídit ukončení provozu. V takovém případě by se postupovalo podle stáří zdrojů a provoz by musely ukončit do 30 měsíců od vydání příkazu.

I navzdory uzavírání uhelných zdrojů je podle regulátora zajištěna bezpečnost dodávek elektřiny. Plán na odstavení každého zdroje totiž musí posoudit provozovatelé přenosových soustav, a to z pohledu jejich významu pro síť. V některých případech tak mohou být zdroje místo trvalého odstavení převedeny do síťové rezervy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(45)
Honza Nedvěd
5. září 2024, 18:10

Mýtus o nedostatku fosilních zdrojů a z toho vyplývající vysoké ceny elektřiny, který tady šíří mnozí komentátoři, je a byl vždycky lživý. Ani u nás, ani v Německu žádný nedostatek zdrojů není. Vysoké ceny byly způsobeny hlavně panikou na trhu, nenasytnosti majitelů elektráren a emisními povolenkami. Ani oze za to nemohou, naopak. Koeficient využití našich tepelných elektráren je tuším kolem 50 procent. To opravdu není nedostatek.

Ivan Novák
5. září 2024, 18:52

Vysoké ceny jsou dány hlavně povolenkami. Bez nich a bez jiných úředních zvýhodnění OZE by po nich kromě fandů neštěkl pes.

Petr Hariprasad Hajič
5. září 2024, 19:12

Jestli jste to nepochopil, my se těch špinavých zdrojů potřebujeme zbavit. Je dobré, když se přitom ekonomika udrží v kondici, ale něco to stát bude.

Emil
5. září 2024, 19:17

Jestli jste to nepochopil, řeč tu není o tom čeho se potřebujeme zbavit, ale o tom, z čeho vyplývají vysoké ceny elektřiny.

Milan Vaněček
5. září 2024, 20:15

Vysoké ceny elektřiny jsou zcela jasně důsledkem 1) vysoké ceny emisních povolenek (to je světový unikát, tak vysoko, spekulativně, vyhnané ceny povolenek po dlouhém období jejich nízkých cen v EU).

2) vyřazování starých funkčních elektráren z provozu a i přes sníženou roční spotřebu elektřiny je tak vyvolán její občasný nedostatek

3) I přesto se ceny elektřiny v různých zemích EU velmi liší, vztah stát-energetický oligopol je v různých zemích velmi odlišný.

Resumé: vysoká cena elektřiny v EU je dána politikou EU, je to světová anomálie, jinde (v Asii, Australii, Americe) je cena elektřiny nízká, technický pokrok nahrazuje staré špinavé zdroje s nebezpečným odpadem POZVOLNA, ale NEZADRŽITELNĚ.

V EU pochybná ideologie zvítězila nad zdravým rozumem.

EU přestává být lídrem v zavádění nových technologií čisté, obnovitelné, bezodpadové výroby elektřiny, lídry jsou Čína, Indie a mnoho dalších asijských zemí, USA, Australie, zkrátka většina světa.

Petr Hariprasad Hajič
6. září 2024, 15:31

Ceny samozřejmě vyplývají z nutné transformace energetiky na bezfosilní. To nikdo ani zastírat nemůže. Web fakta o klimatu zveřejnil studii, kde dokládá, že k určitému snížení by mohlo dojít kombinací VtE (cca 15-25GW) A FVE (cca 25GW) plus nějakou akumulací. Jde o to, najít cestu, která bude ekonomicky nejúnosnější. Domníval jsem se, že tohle je už každému jasné. Nehádám se s vámi o výstavbě jederných elektráren jen tak nadarmo. Oba víme, že fosilní zdroje končí, a že je potřeba je něčím nahradit.

Emil
6. září 2024, 15:37

Web Fakta o klimatu vychází z nereálných vstupních údajů, takže mu ze studie logicky vycházejí i nereálné výsledky.

Milan Vaněček
6. září 2024, 17:27

Petře, ekonomicky nejvýhodnější je nechat zvítězit v energetice technický pokrok na celém světě. Neurychlovat ho ani ho nebrzdit.

Extrémně vysoká cena CO2 povolenek je unikát EU, který ničí její konkurenceschopnost a způsobuje zchudnutí těch obyvatel EU, kteří se živí prací a ne finančními spekulacemi.

Proč zbytek světa nemá tak vysoké CO2 povolenky? Protože se chová racionálně. Racionální chování=technický pokrok musí vítězit nižší cenou elektřiny a postupným odstraněním špinavé výroby elektřiny s nezvládnutými škodlivými emisemi (rtuť, karcinogeny, kdysi to byla i síra, ....) resp radioaktivním odpadem.

Evropa, díky své politice vysokých CO2 odpustků, spolu následky kovidu a války na Ukrajině ztratila vůdčí roli v celosvětové Energetické transformaci, není schopna například sama levně vyrábět fotovoltaické panely, jako dovedou Číňané či snaží se USA (zákon IRA) nebo Indie.

Kombinace FVE a VtE je pro EU naprosto jasná záležitost pro snížení ceny elektřiny, stejně tak jako snížení ceny CO2 povolenek na stejnou úroveń jako má lídr transformace Čína (snížení na 1/10).

Petr Hariprasad Hajič
5. září 2024, 18:59

Německu se i bez jaderných zdrojů podařilo snížit instalovaný výkon UE ze skoro 50% (černé, hnědé uhlí) v roce 2009 na 37% v roce 2023. Množství vyrobené elektřiny kleslo ze 300TWh v roce 2007 na asi 130 TWh v roce 2023. o je asi 26% vyrobené elektřiny v Německu v roce 2023. Stále víc se ukazuje, že tyto spinavé zdroje hrají jen doplňkovou roli v případě potřeby regulace flexibility a je půjde zcela nahradit jinými zdroji včetně akumulace.

Emil
5. září 2024, 19:08

Taky se mu i bez jaderných zdrojů podařilo stát se z čistého exportéra elektřiny čistým importérem, a taky se mu úspěšně daří deindustrializovat celé Německo...

Petr Hariprasad Hajič
5. září 2024, 19:20

No vidíte, ale HDP jim pořád, s nějakými výkyvy roste. Industrializace není něco, o co bychom museli za každou cenu usilovat. Duševní vlastnictví je to, co se cení a když někdo dokáže ušetřit například polovinu oceli, protože má vyspělou techlogii a dokáže vyrobit výrobek se stejnou nebo lepší užitnou hodnotou, tak taky nepotřebuje tolik těžkého průmyslu.

P.S. Pamatuji dobu, kdy nám Rusové prodávali počítace na kila. Všechno bylo z 3mm plechu a řadič sběrnice (do EC 1033, 1034), což je dnes několik gramů vážící čip měl hmotnost kolem 500kg.

Emil
5. září 2024, 19:31

"HDP jim pořád, s nějakými výkyvy roste", je sice pravdivý výrok, akorát ten "nějaký výkyv" trvá už pět let kdy neroste: destatis.de/EN/Press/2024/08/PE24_325_811.html

jan Klimeš
5. září 2024, 21:02

Presne tak, neroste a neporoste. Pokud Nemecko vsadilo budoucich 20 let na plynu za 10 eur/mwh a ted kupuje za 30, nic jineho se cekat neda. Ale ok, netusili, asi, ze plyn z ruska nepotece.

Ale vypnout si 10 gw vykonu v JE, palit tim o to vic uhli a deklarovat to jako zachranu planety, to je moc ;)

Galipoli
7. září 2024, 07:59

To je poněkud zavádějící koment (to s tou elektronikou). Taky pamatuji dobu, kdy HDD o kapacitě 10 MB vážil 2 kg (IBM). Vzpomenul byste si (třeba) na IBM 360? Kolik vážil a jaký měl výkon?

Petr Hariprasad Hajič
15. září 2024, 03:42

Brání nám někdo ve výzkumu a vývoji? Brání něco ve vývoji pokročilého SW a Hi-Tech? Duševní obsah je to, co se cení.

Petr Hariprasad Hajič
7. září 2024, 16:04

Vzpomenul, ale nekupoval jste to na kila. V tom je ten rozdíl. Rusové to dělali co nejtěžší a spotřebováli zdroje a prodávali na kila. Myslím, že IBM mělo přece jen trochu jiný přístup. My máme v EU podobnou situaci. Buď budeme mít vysokou přidanou hodnotu v duševním vlastnictví, nebo budeme prodávat "neopracované špalky" na váhu...

Baton David
7. září 2024, 21:05

Hariprasad: jak chcete vytvářet přidanou hodnotu v deindustrializované zemi kde budou převládat služby, bude tady z toho svazu skanzen živen turisty z vyspělých zemí

Miloslav Černý
5. září 2024, 19:26

Měli to na plánované pozvolna, více bezbolestně, to ale neznámená, že se s tím nedokáží vyrovnat, protože si uvědomují, že se jim to usilí za tu nezávislost a větší bezpečnost v dlouhodobé budoucnosti vyplatí.

Emil
5. září 2024, 19:36

Až na to že tím získali naopak větší závislost a větší nebezpečnost...

Vladimír Krteček
6. září 2024, 07:26

Ahaaaaaaaaa!!! Tak uz konecne vim jak z toho ven!

Nebudu sve pretoky prodavat EONu za par facek, ktere stejne spotrebuje soused! Budu je prodavat nemcum! Po stejnych dratech, ale za mnohem vyssi peniz! A jeste mi budou rvat ruce, protoze tam budou mit elektriky nedostatek! Budou importeri!

Asi staci uzavrit dohodu o preshranicni dodavce :-)

Bob
6. září 2024, 10:40

Jestli máte přetoky kolem 6 a 21 hodiny každý pracovní den a ještě lépe v prosinci, lednu a únoru, tak by to mohlo klapnout.

Bob
6. září 2024, 10:46

P.s. Za chvíli bude mít skoro každý soused svou FVE (v nových objektech a při rekonstrukci dokonce brzo povinně), tak ty přetoky těžko udáte i u sousedů. Zvláště, když průměrné přetoky jedné domácí FVE za jasného poledne jsou schopny zásobovat cca spotřebu 10 průměrných domácností v poledne.

Jirka Líska
6. září 2024, 11:49

@Bob 6. září 2024, 10:46

Tak to je v pohodě, v ČR je cca 5 milionů domácností, to máme ještě rezervu:-)

Bob
6. září 2024, 11:55

FVE si pořizujete nejméně na 15 let (pan Vaněček tvrdí 30 let). Kolik myslíte, že bude za 15 let domácností bez FVE, včetně těch sdílených? Kolik pak bude těch sousedů, kterým budete moci za jasného poledne dodávat své přetoky?

Roman Kosařík
6. září 2024, 13:17

Zapomněl jste ještě na baterky, díky kterým si "polední" energii necháte na večer/noc, kde ji budete moci prodat za podstatně zajímavější ceny všem těm pupkatým strejcům, kteří večer co večer usnou s lahváčem u telky. Po nějakých uhelných nesmyslech stejně za pár let neštěkne ani pes i u nás.

Omega
6. září 2024, 13:36

No tak na to ty dotované 10kWh baterie moc nejsou. Večer jim můžete dát tak 5kWh, aby byla energie na noc a a ráno pro vás. I kdyby to bylo 250x za rok a za 4kč, tak z toho vyděláte jen 1000 ročně

Bob
6. září 2024, 14:06

Tady se ale debatuje o přetocích z FVE. Elektřina akumulovaná v bateriích z FVE není přetok.

Jinak platí, to co napsal Omega.

Za slunného dne se i zcela vybité aku v u průměrného majitele domácí FVE nabijí už v cca 11 hodin dopoledne i se spotřebou od rána každou hodinu 500W. Zbytek dne do západu slunce jde výroba (- okamžitá spotřeba) do přetoků.

Jirka Líska
6. září 2024, 14:44

@Bob 6. září 2024, 11:55

Nevím kolik bude domácností za 15 let bez FVE, stejně jako to nevíte vy.

Ale je téměř jisté, že se současné podmínky budou měnit.

Již teď mají domácí dotační FVE povolený jen poloviční rezervovaný výkon.

Takže odhadovat v tomto budoucnost je jen věštění z kříšťálové koule:-)

Jirka Líska
6. září 2024, 14:51

@Omega 6. září 2024, 13:36

Myslíte 250kWh x 4Kč, což je 1000,-

Nebo myslíte 5kWh x 250 x 4Kč, což je 5000,-

Rostislav Žídek
6. září 2024, 17:28

I kdyby 5000,- To vám stále nezaplatí ani amortizaci té baterie.

Raději tu elektřinu spotřebujte sám, a nekupujte ji ze sítě včetně poplatku za OZE/distribuci a kdo ví co tam ještě časem připnou...

To Vás pak příjde ta elektřina klidne na 8,- za kWh.

Jirka Líska
7. září 2024, 12:41

@Rostislav Žídek 6. září 2024, 17:28

Mně to nemusíte vysvětlovat, je se dostal za minulé vyúčtování na 70% soběstačnost ve spotřebě EE:-)

Jen nevím jestli to ví p. Omega:-)

Moje amortizace AKU vychází na cca 2,- za uloženou 1 kWh.

hellokitty
6. září 2024, 12:32

jedna FVE aby z prebytkov zasobovala spotrebu 10 priemernych domacnosti v poledne? to mate nejako zle navrhnutu elektraren, mne sa cast dopoludnia dobija baterka a popoludni sa este nahrieva voda v bojleri, priemerne prebytky mam asi 30%, z toho by som susedovi uzivil mozno tak televizor

hellokitty
11. září 2024, 12:55

pokial su priemerne udaje taketo, tak to ukazuje na biedny stav projektovania FVE, zrejme za ucelom nejakej tej uspory na cene, ja som si teda radsej priplatil

ten priklad s televizorom bola hyperbola, ale spotrebu mam zatial mensiu to je pravda, lebo este som sa neodhodlal k zakupeniu klimatizacie, ta nasledne bude vediet vacsinu prebytkov pozrat, lebo najviac bude konzumovat v slnecnom pocasi, takze sa bude relativne dobre prekryvat vyroba a spotreba

Jirka Líska
7. září 2024, 12:45

@hellokitty 6. září 2024, 12:32

To p. Bobovi nevysvětlíte, ten má utkvělou představu, že každému letí z domácí FVE v poledne 10kWh do přetoků:-D

Bob
7. září 2024, 13:03

Pro Hellokity i Jirka Líska 6. září 2024, 14:44

Nevím, jakou FVE a akumulaci máte, ale vycházím z průměrných hodnot instalovaných FVE s akumulací a zvýšené průměrné spotřeby elektřiny domácností pro dobu svitu. V roce 2023 byl průměr domácích FVE 10,3 kWp s 12 kWh akumulace. Průměrná spotřeba RD bez topení el. 2 MW ročně (pramen ČEZ), to je průměrný příkon 228W. Pokud uvažujeme odběr el. soustředěný do 12 hodin denně, pak 456 W.

Z toho vychází, že při slunečném počasí je plně nabito někdy kolem poledne, když je v domě přítomnost a větší spotřeba (důchodci, matky na RD, a pod.) a ještě dříve za nepřítomnosti s nízkou spotřebou (většina ostatních).

No a potom jsou ty přetoky do sítě v hodnotě povolených 5 kW, které dokážou z jedné takové FVE napájet 10-22 sousedů (podle toho, jestli i ti sousedé (ne)přizpůsobí svoji spotřebu aktuální výrobě FVE).

Poznámka: Výše uvedené schéma "hloupé" FVE znamená v některých případech omezování výroby (je už nabito, nikdo doma a nízká spotřeba, výroba větší, než dovolený přetok).

Bob
7. září 2024, 13:19

To hellokitty 6. září 2024, 12:32

No jestli máte přebytky 30% a současně platí: "z toho by som susedovi uzivil mozno tak televizor", tak to logicky znamená, že Vy doma uživíte jen 2 televizory (máte tak malou spotřebu elektřiny).

P.s. průměr 30% přebytků (se započítáním noci, případně i zimy, jestli je to celoroční průměr) neříká nic o tom, kolik sousedů můžete napájet přetoky za jasného poledne.

Milan Vaněček
6. září 2024, 15:01

Bob úmyslně neuvádí, že 90% domácností si nyní zařizuje střešní FVE s bateriovou akumulací. Problémy bude mít akorád nová jaderná elektrárna. Kam po půl roku dodávat její velmi drahou elektřinu, když půl roku mezi zimní a jarní rovnodenností bude díky fotovoltaice elektřina v domácnostech za hubičku?

Totéž průmysl-myslíte že mladoboleslavská Škoda a další německé či jiné cizí firmy budou mít PPA s novou JE? Ne, budou ho mít s FVE a VtE,

v zimě bude většinou velký nadbytek elektřiny z VtE, za těch 20 let než budou stát Dukovany 2 tak ty sítě od Severního a Baltského moře už budou postaveny.

Bobe, nebojte se o fotovoltaiku, ta už se na světě prosadila, bojte se o nové, drahé, velké JE, ty budou mít hodně těžký život (hlavně ti plátci daní v těch zemích, kde si je z ciziny objednají postavit).

Emil
6. září 2024, 15:08

Dodávat může kamkoliv, kde potřebují elektřinu celoročně, takže je pro ně podstatné kolik stojí elektřina v průměru celého roku a ne kolik stojí v létě.

Milan Vaněček
6. září 2024, 15:14

Samozřejmě, obchodník dodává elektřinu celoročně, něco si nasmlouvá z FVE, něco z VtE, něco z vodních elektráren, něco z plynových elektráren, něco.....

Je to obchodník, ne hlupák.

I z jádra si ji může nasmlouvat, když bude ještě levnější, ale rozhodně ne za ceny již zasmluvněné (Hinkley point 3) nebo připravované pro drahý CfD z nového jádra.

Když bude jádro velmi levné (ale současně i bezpečnější), tak může soukromý subjekt investovat i do něj. Ale nějak se ve světě do toho žádný soukromý investor nehrne...

Emil
6. září 2024, 15:28

1) Otázka zněla, kam bude nová jaderná elektrárna dodávat elektřinu, tak proč sem taháte nějaké obchodníky?

2) Proč sem taháte "Hinkley Point 3"? Všiml jste si že ta elektrána se staví v Británii a tady je řeč o střední Evropě? Navíc tato elektrárna, stejně jako všechny ostatní, bude spotřebitelům prodávat elektřinu za aktuální tržní ceny a nikoliv "za ceny již zasmluvněné".

3) Poslední dva spuštěné bloky jaderných elektráren v EU stavěli právě soukromí investoři...

Milan Vaněček
6. září 2024, 15:48

ad 1) v EU elektřinou obchodují "ve volné soutěži" obchodníci, je jich mnohem více než výrobců

ad 2) minimální ceny zasmluvněné z Hinkley Pointu 3 jsou stále vyšší než ty ceny tržní...

ad 3) ano , Hinkley point 3 staví soukromí investoři. A všichni víme jak to dopadá.... (ta drahota)

Emil
6. září 2024, 16:01

Ad 1) To nic nemění na tom, že odvádíte řeč od původní otázky někam jinam - jako obvykle.

Ad 2) Jaké jsou "ceny zasmluvněné z Hinkley Pointu 3" nic nevypovídá o tom, za jaké ceny bude elektrárna prodávat elektřinu na trhu v Británii. To je jaksi princip rozdílového kontraktu. Natož aby to vypovídalo něco o tom, za jaké ceny budou prodávat úplně jiné elektrárny v úplně jiných zemích.

Ad 3) "Hinkley point 3" jsou "Poslední dva spuštěné bloky jaderných elektráren v EU"? To jste zase vůbec nepochopil co jsem psal.

Bob
6. září 2024, 15:55

Tak samozřejmě, že si obchodník může nasmlouvat elektřinu třeba z FVE. Akorát OZE neodpovídají za odchylku, takže když nedodají nasmlouvanou elektřinu, musí ji pak obchodník na poslední chvíli nakoupit za svoje velmi draze na vnitrodenním trhu. A FVE se nedodávka stává často. V době večerní a ranní odběrové špičky celkem pravidelně. Záleží na tom, zda a kolik mají akumulace. Ovšem s akumulací i nedostatečnou na 2-4 hodiny je pak ta elektřina hodně drahá.

Trochu lépe jsou na tom VtE, které ročně dodávají více hodin, než FVE.

A něco úplně jiného jsou pak elektrárny vodní.

Milan Vaněček
6. září 2024, 15:08

Jenom je potřeba zastavit to náboženské šílenství, co propuklo v EU (jinde na světě to není, aby si zničili průmysl a ochudili lidi tak drahými CO2 povolenkami. NIKDE.).

Obnovitelné zdroje pozvolna zvítězí jen díky obrovskému technickému pokroku a díky levné elektřině z nich. Jestli to bude ve světě za 20 let nebo 30 let nebo v těch nerozvinutých zemích i let 40, to je úplně jedno, hysterie netřeba, Zeměkoule je jen jedna (než Elon Musk zkolonizuje Mars)

Bob
7. září 2024, 13:25

Velké firmy si rády uzavřou PPA smlouvy na dodávku elektřiny z jádra, pokud jim je EU notifikuje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se