Domů
Německo
Evropská komise schválila Německu podporu pro páteřní vodíkovou síť
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

Evropská komise schválila Německu podporu pro páteřní vodíkovou síť

Německo
1 komentář
28. červen 2024, 11:59
Jan Budín

Evropská komise schválila Německu státní podporu, která má směřovat na plánovanou páteřní vodíkovou síť. Náklady na opatření ve formě státních garancí jsou odhadovány na tři miliardy eur. Evropská komise o tom informovala v tiskové zprávě.

Schválené opatření má podle vyjádření Evropské komise podpořit investice do výstavby plánované páteřní vodíkové sítě. Ta má mít po svém dokončení v roce 2037 délku 9 700 kilometrů a měla by zajišťovat přepravu vodíku napříč Německem a zároveň propojení tamní vodíkové infrastruktury s okolními zeměmi.

Podpora bude mít formu státních garancí, které umožní provozovatelům vodíkových sítí získat výhodnější podmínky financování na krytí počátečních ztrát vyvolaných postupným náběhem odběrů vodíku z provozovaných vodíkovodů.

"Německo zpočátku očekává pouze nízký počet odběratelů vodíku z budované sítě, přičemž síťové poplatky mají být nižší, něž jaké by byly potřeba pro pokrytí oprávněných nákladů, aby bylo podpořeno využívání infrastruktury a postupný nástup vodíku," uvedla Evropská komise.

První větší část plánované infrastruktury by měla být podle Evropské komise v provozu už v příštím roce.

Německá vodíková infrastruktura má být součástí tzv. Evropská vodíkové páteře, která má do roku 2030 zahrnovat 28 000 km dedikované vodíkové infrastruktury. Do roku 2040 je plánované rozšíření až na 53 000 km. Zhruba 60 % vodíkovodů by mělo vzniknout přeměnou ze současných plynovodů, zbylých 40 % mají být nová potrubí.

Poptávku má zpočátku táhnout průmysl a doprava

Vodík vyráběný za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů je považován za klíčový prvek dekarbonizace energetiky a průmyslu. Jednou ze zemí, které na toto palivo ve velkém sází, je i Německo. To plánuje vodík využívat v průmyslu, dopravě, při výrobě tepla nebo třeba jako palivo pro záložní a špičkové plynové elektrárny.

Podle národní vodíkové rady by spotřeba vodíku v Německu měla v roce 2030 činit 94 až 125 TWh a do roku 2045 by následně měla vzrůst na 620 až 1 288 TWh.

Zpočátku by tahouny poptávky po vodíku měly být zejména zpracovatelský průmysl a doprava. Po roce 2040 by se následně měla přidat také energetika.

Z celkové odhadované poptávky pro rok 2045 ve výši 620 až 1 288 TWh má na teplárenství připadat 125 až 500 TWh a na výrobu elektřiny 80 až 200 TWh. Poptávka z průmyslu je pro tento rok očekávána ve výši 254 až 402 TWh a v sektoru dopravy by mělo být spotřebováno 161 až 186 TWh vodíku.

Pro srovnání, spotřeba zemního plynu v zemích Evropské unie činila loni zhruba 3 500 TWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
28. červen 2024, 15:16

Pokud chce Německo pokračovat v Energiewende, tak jinou možnost nemá. Potřebuje levný nosič energie, který je dostupný celoročně. To první kritérium je zatím jen přání, cena je vysoká, to druhé splní, pokud budou mít síť.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se