dena: Rozvoj plynárenské, elektrické a vodíkové sítě musí být koordinovaný
V současné době oddělené plánování rozvoje elektroenergetické, plynárenské a vodíkové infrastruktury musí být do budoucna koordinované, aby byl umožněn přechod směrem k nízkouhlíkovému hospodářství. Uvedla to německá energetická agentura dena ve svém nedávném reportu.
Jak informoval zahraniční server Clean Energy Wire, dena v návaznosti na konzultace s provozovateli sítí, energetickými společnostmi, státními orgány, politiky a dalšími subjekty uvedla, že vzhledem k rozashu energetické transformace napříč všemi sektory není dále dostačující dlouhodobé plánování elektroenergetické, plynárenské a případně vodíkové sítě nezávisle na sobě.
"Integrované plánování energetické infrastruktury je nezbytné, aby byly splněny požadavky na klimaticky neutrální energetický systém," uvedle dena.
Agentura uvedla, že plánovacím procesům pro jednotlivé energetické infrastruktury by měl předcházet dodatečný krok, a to pohled na celkový energetický systém s cílem vytvoření konzistentního a koordinovaného rámce pro dlouhodobé plánování.
Překážka pro transformaci energetiky
Server Clean energy wire dále připomněl, že i navzdory snahám o zjednodušení plánovacích procesů se pomalý rozvoj energetické infrastruktury stal klíčovou překážkou pro německou energetickou transformaci.
Nové německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu například ve své úvodní zprávě hodnotící stav energetické transformace a pokroku ve snižování emisí skleníkových plynů uvedlo, že rozšiřování německé přenosové soustavy neprobíhá zdaleka tak rychle, jak je nezbytné.
Podle analýzy ministerstva hrozí z zpoždění v délce několika let při budování čtyř páteřních propojení německé přenosové soustavy. Tato vedení jsou přitom základem německé energetické transformace (Energiewende), jelikož právě přenos elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), zejména větrných elektráren na severu, do míst spotřeby, která je z velké části soustředěna na jihu, je dlouhodobě jedním z největších německých problémů.
Mohlo by vás zajímat:
dakujeme panom Vaneckovi, Karaskovi, hlpb, decarbonovi, ze upozornili redakciu na nevhodne zvolenu formulaciu: “… je dlouhodobě jedním z největších německých problémů.“
Nie problem, ale jemna vyzva, challenge, je ten spravny vyraz, pretoze nemecky inzinier ani len nedokaze problem vyrobit.
Snažení alá donkichot...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se