Domů
Komoditní trhy
RWE: Hrozba v podobě nedostatku plynu stále přetrvává
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

RWE: Hrozba v podobě nedostatku plynu stále přetrvává

Podle výkonného ředitele RWE, Markuse Krebbera, Německu stále hrozí nedostatek zemního plynu. Prohlásil tak na počátku měsíce v rozhovoru pro WirtschaftsWoche. Zásobníky jsou nicméně takřka zcela naplněny a Evropa se na pomalu začínající zimní sezónu nemohla připravit lépe. Přesto hrozba nedostatku zemního plynu přetrvává, a to zvláště s ohledem na dvě největší rizika. Těmi jsou počasí, respektive extrémní mrazy, a dále útoky na stávající plynovou infrastrukturu. 

„V plynárenské infrastruktuře nemáme žádnou rezervu,“ uvedl Krebber s tím, že Evropa musí dále rozvíjet svou importní kapacitu (zplyňovací zařízení pro příjem zkapalněného zemního plynu – LNG). „Pokud bude nastávající zima teplotně velmi podprůměrná nebo nastanou omezení v dodávkách, tak to může vést ke kritické situaci, kdy následně nejsou vyloučeny ani výpadky v dodávkách ani strmý nárůst cen plynu.“

K obdobnému závěru jako Krebber došel i například německý svaz INES. Počasí však dosud z pohledu teplot hraje ve prospěch EU. Uplynulé září bylo například v České republice vysoce nadprůměrné. To se projevilo právě ve spotřebě zemního plynu, když v důsledku přetrvávajících vysokých teplot na mnoha lokalitách v ČR nedošlo k zahájení topné sezóny, jak tomu obvykle v tomto období bývá.

Spotřeba zemního plynu při meziročním porovnání měsíce září poklesla o více než 20 %. Při očištění vlivu skutečných teplot na spotřebu plynu spotřeba plynu poklesla o 3,2 % s tím, že základna z loňského roku již byla velmi nízko v důsledku tehdy extrémních cen plynu.

Riziko v podobě útoků na plynárenskou infrastrukturu

Lze tak vyvodit, že průmyslová aktivita ani spotřeba domácností stále není na takové úrovni, jako byla před ruskou agresí na Ukrajině. I to však nyní hraje do karet EU z pohledu, aby zimní sezónu přečkala bez ohrožení dodávek energie. Rizikem je naopak útok na evropskou plynovou infrastrukturu, kterou je vzhledem k její rozsáhlosti obtížné uhlídat.

K útoku již přitom mohlo dojít, konkrétně na plynovod Balticconnector. Zda šlo o úmyslný útok, se nyní vyšetřuje.

Nicméně přestože jsou evropské zásobníky téměř plné, nejsou dimenzovány na to, aby pokryly spotřebu Evropy během celé zimní sezóny. Těžební výkon ze zásobníků totiž klesá v závislosti na tom, jak klesá jejich naplněnost.

V průběhu ledna nebo února by již nemusely být schopny samy o sobě pokrýt denní poptávku. Z pohledu celkového objemu jsou zásobníky na území ČR schopné pokrýt až 45 % zimní spotřeby.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Zbyněk Poisl
14. říjen 2023, 08:51

A to Němci hodlají postavit 25GW plynových elektráren! Čím v nich budou topit? Dovážet LNG loděmi z USA není právě moc "zelené." Spíš to vypadá jako Potěmkinismus. Nemusí to být zelené, ale hlavně, že to zeleně vypadá!

Baton David
14. říjen 2023, 17:05

no přece vodíkem, pokud tedy vzhledem k ůčinnosti cyklu mají stabilně 200GW přebytků z oze

miro novak
14. říjen 2023, 18:11

a nemaji?

richie
16. říjen 2023, 10:30

..mají stabilně 200GW přebytků z oze..

no nemaju .. obcas maju nahodny prebytok niekedy dokonca az 12GW, ale je to nahodny jav, nic stabilne co by mohlo byt vyuzitelne na vyrobu zeleneho vodika

Zdeves Pavel
15. říjen 2023, 14:56

No ruský plyn je fuj. Jedna roura je ještě provozuschopná. Zatím se to vozí jako LNG. No a jak si to polepime u arabů, tak budeme vozit odkud?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se