Domů
Komoditní trhy
Ruský Gazprom od soboty zastavuje dodávky plynu do Rakouska, oznámil to firmě OMV
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Ruský Gazprom od soboty zastavuje dodávky plynu do Rakouska, oznámil to firmě OMV

Komoditní trhy
23 komentářů
16. listopad 2024, 18:42
ČTK

Ruská státní společnost Gazprom přestane od sobotního rána dodávat zemní plyn do Rakouska. Gazprom to dnes oznámil rakouské firmě OMV, která plyn odebírá. Postup Gazpromu je reakci na krok OMV, která Gazpromu pozastavila platby, aby získala částku, jež jí byla přiznána v arbitráži.

Společnost OMV na platformě středoevropského plynárenského uzlu uvedla, že ji Gazprom informoval, že dodávky v sobotu od 06:00 SEČ sníží na nulu. Podle agentury Reuters by to mohlo znamenat konec posledních dodávek ruského plynu do Evropské unie.

Podle rakouského kancléře Karla Nehammera jsou rakouské zásobníky plynu naplněny z 93 procent, a země je tak na zastavení dodávek z Ruska dobře připravena.

„Stalo se tedy něco, co jsme už dlouho očekávali, od začátku války na Ukrajině, a na tuto situaci jsme se připravovali,“ řekl dnes Nehammer na tiskové konferenci. Zdůraznil, že žádná domácnost v zemi nebude mrznout. „Nikdo nás nebude vydírat.

Ani ruský prezident ne,“ uvedl kancléř. „Nenecháme Putinovu vládu, ani Putina samotného, aby nás srazili na kolena,“ citovala ho agentura APA.

Na skutečnost, že hrozí zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu ještě před koncem roku právě kvůli arbitrážnímu řízení proti Gazpromu, upozornila společnost OMV už ve čtvrtek. Firma se podle svého vyjádření na možné zastavení dodávek z Ruska delší dobu připravuje. Má zajištěnu přepravní kapacitu z Německa a z Itálie, stejně jako dlouhodobé kontrakty s dalšími dodavateli plynu. Může dodávat i zkapalněný zemní plyn (LNG) z Nizozemska.

Soud OMV přiznal odškodné 230 milionů eur (5,8 miliardy Kč). Rakouská společnost se domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a za úplné zastavení dodávek do Německa v srpnu 2022. OMV navíc s ruskou státní společností vede několik dalších sporů.

„Od zítřka (od soboty – pozn. ČTK) tak v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko. Některé země EU ale odebírají ruský zkapalněný plyn dodávaný námořní cestou,“ sdělil ČTK hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Jde především o Francii, Belgii a Španělsko. „Pokud připočteme ještě odběry ropy, je v EU největším dovozcem ruských fosilních energií Francie,“ dodal Kovanda. Na druhém místě za Francií je Rakousko, které podle něj dovezlo ruské fosilní energie v přepočtu za 5,6 miliardy korun. Do Rakouska zatím z Ruska přes Ukrajinu proudilo 7400 megawatthodin za hodinu, což odpovídá přibližně pěti terawatthodinám za měsíc.

Cena zemního plynu pro evropský trh s dodáním v prosinci dnes večer vykazovala pokles přibližně o procento a byla mírně pod 46 eury (1162 Kč) za megawatthodinu (MWh). Předtím se vyšplhala až na 47,35 eura. Před dvěma lety se megawatthodina prodávala i za více než 90 eur.

Rakousko je jednou z mála evropských zemí, které jsou stále závislé na ruském plynu, zatímco většina Evropy už snížila dovoz po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu z února 2022. Počítá se s tím, že na konci roku skončí platnost smlouvy o tranzitu ruského plynu do EU přes Ukrajinu, protože Ukrajina nemá zájem na jejím prodloužení.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Petarda
16. listopad 2024, 20:39

Ať se jde ruská mafie bodnout. Jestli Putin něco geniálně zařídil, pak to bylo urychlení zelené transformace EU a odříznutí od Ruska jako dodavatele fosilních paliv.

Richard Vacek
16. listopad 2024, 20:40

Když se obchodní partneři setkávají u soudu, neukazuje to na dobré vztahy a měli by přerušit spolupráci.

Honza Nedvěd
16. listopad 2024, 21:35

Však to taky batuska přerušil, tak nějak po jejich a z toho kouká další soud který vyhraje Rakousko. Až to se vyplatí. Jen ať si všichni pamatují, co je to obchodovat s tou říší zla, lží a podvodů. Škola života.

miro novak
17. listopad 2024, 04:05

Napisal si iba zopar slov a vyjadril tolko nezmyslov. Dokedy by si obchodoval, keby peniaze nekoncili na tvojom ucte?

Bob
17. listopad 2024, 12:04

To novak:

Je potřeba se ptát, o čem byl ten spor, který Gazprom prohrál a penále nezaplatil. Nebylo to náhodou kvůli tomu, že krátil dříve svévolně už zaplacené dodávky?

Vítězslav Novák
19. listopad 2024, 08:02

Ne.

Petr Zelený
17. listopad 2024, 09:48

Skončil Gazprom jako dodavatel do Rakouska, nikoli Rusko. Objem dodávaného plynu zůstal stejný, jen ho prodává jiná ruská společnost. I tak je to dobrá zpráva, protože je to možnost Rakousku se vyvázat z dlouhodobé smlouvy do roku 2040, pokud o to bude stát.

jan Klimeš
17. listopad 2024, 13:40

No zalezi kolik plati ted a kolik by platili za LNG... Neco mne rika, ze LNG bude drazsi, natoz s priplatkem za tranzit pres nemecko.

Petr prochaska
17. listopad 2024, 13:46

Gazprom prohrál arbitráž, protože nedodával plyn do Německa. Jenže důvodem bylo, že ukrajinci vyhodili do povětří plynovod Nord Stream. Každopádně za měsíc a půl pravděpodobně skončí tranzit plynu přes Ukrajinu, takže plyn přestane proudit tak jako tak. Maďarsko má zajištěné dodávky z Ruska jižním směrem mimo Ukrajinu. Slovensko a Rakousko budou muset plyn nahradit plynem ze západu. Pro nás celá věc bude mít důsledek ve vyšší ceně plynu a to nejenem z důvodu vysokých poplatků v Německu, ale také z důvodu kapacit.

Dpetr
17. listopad 2024, 14:53

Gazprom přestal dodávat již před vyhozením NS do povětří, (nebo spíš do moře), v době výbuchu jím nic neproudilo.

miro novak
17. listopad 2024, 19:57

napis aj B. Preco nic neprudilo? Aha, cerpadla zablokovali Kanadania? Aha, ked treba, zabudneme podstatne fakty a potom budeme sudit, ze?

Dpetr
17. listopad 2024, 22:19

Tak to byla směšná záminka. Cokoliv se hodilo pro to, postrašit Evropu zimou bez dodávek plynu.

Taktika naštěstí selhala.

Vítězslav Novák
19. listopad 2024, 08:04

No jistěěě!

Plyn přece musí proudit i bez kompresorů! A musí proudit, i když na druhé straně neotevřou kohouty!!!

To je ložený!!!!!

Dpetr
17. listopad 2024, 22:48

A také to tak posoudil arbitrážní soud ve Stockholmu (6/2024). Gazprom má Uniperu zaplatit 13 miliard Euro.

Emil
17. listopad 2024, 22:54

Kanaďani čerpadla nezablokovali, Gazprom čerpadlo odmítal převzít, i když už bylo v Německu, a samozřejmě provoz NordStreamu nebyl závislý na jednom čerpadle.

Honza Nedvěd
17. listopad 2024, 23:20

I kdyby Kanaďané zablokovali, tak to nezbavuje Gazprom právní odpovědnosti. Prostě si zvolil nespolehlivého dodavatele. Neschopnost mnoha zdejších diskutujících pochopit právo je naprosto úsměvná. A že to nepochopení je hlavně od zastánců říše zla, jejíž jméno se nesmí ani vyslovit, je naprosto logické. Čím větší hlupák, tím větší láska k batuskovi carovi.

Vítězslav Novák
19. listopad 2024, 08:13

Však taky nešlo o jedno čerpadlo (tedy turbínový kompresor) - ale o všechny. Všem dobíhaly motohodiny povolené Siemensem mezi dvěma revizemi. A sankce znemožnily Siemensu revizi provést. Americké sankce. Kanadský pokus o krádež jedné turbíny byla jen mediálně využitá třešnička na dortu. Gazprom ji odmítl převzít, protože bez odborné montáže provedené Siemensem mu byla platná jak mrtvýmu zimník. Kus železa. Jen blázen nebo kamikaze by provozoval vysokotlaké a vysokootáčkové zařízení v prostředí výbušného plynu proti podmínkám nařízeným dodavatelem.

Co bránilo Němcům dát posledního berana na poslední bumáčku a otevřít kohouty NS2? Že by strach před Velkým Bratrem?

(jsem zvědav, jestli aspoň tento diskuzní příspěvek bude shledán nezávadným - a po jaké době).

Vítězslav Novák
19. listopad 2024, 08:15

Napsal jsem vám odpověď, kterou jsem zakončil takto: (jsem zvědav, jestli aspoň tento diskuzní příspěvek bude shledán nezávadným - a po jaké době).

Vítězslav Novák
20. listopad 2024, 09:51

Periodickou revizi kompresorů, nařízenou výrobcem - Siemensem zablokovaly sankce uvalené USA, Kanadou a EU. Samotná turbína byla Gazpromu k ničemu, když ji Siemens odmítl namontovat a provést revizi, k níž byl jen on oprávněn.

(projde? neprojde?)

Emil
20. listopad 2024, 10:02

Nezablokovaly, sankce se na tu turbínu nevztahovaly a Siemens ji namontovat neodmítl ani neodmítl provést revizi. Navíc výpadek jedné ani dvou turbín samozřejmě neznamená, že se tok plynu musí úplně zastavit, je tam redundance. Byla to jen záminka.

Vítězslav Novák
20. listopad 2024, 17:36

Odmítl ze strachu z amerických sankcí, které by ho stály mnohem víc, než penále za neuskutečnění revize kompresorů. Diskutovalo se o tom i na našich webech zcela otevřeně a rusobijci byli celí nadšení.

Protože všechny kompresory byly spuštěny ve stejnou dobu a byly i podobně využívány, doběhly jim motohodiny během několika měsícům. Všem.

Pokud by chtěli Němci dokázat, že Rusko odmítá dodávat plyn, stačilo zprovoznit NS2 - a k tomu stačilo jedno razítko a otočit kohouty. Kdyby plyn netekl, měl byste pravdu. Nemáte ji, protože Němci sami znemožnili dodávky. A pak údajně Poláci tou sabotáží.

Vítězslav Novák
20. listopad 2024, 17:40

Nebylo nic jednoduššího, než aby Němci zprovoznili NS2, který byl nový, Ruskem za velkých nákladů a proti americkým sankcím (a dánským a švédským obstrukcím) vybudovaný, otestovaný a natlakovaný. Stačilo jedno razítko a otevřít kohouty. Plyn mohl proudit bez ohledu na kompresory a zablokované turbíny NS.

Vítězslav Novák
19. listopad 2024, 08:15

Neplatíš - nedostaneš!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se