Dovoz neruské nafty do EU začal v lednu prudce růst, od neděle už nafta z Ruska do EU nebude moct
Do zemí Evropské unie začíná v posledních týdnech proudit více nafty od dodavatelů, kteří budou muset nahradit výpadek dodávek z Ruska. Od konce tohoto týdne totiž v unii začne platit embargo na dovoz zpracovaných ropných paliv, což v posledních měsících vyvolávalo obavy zejména v případě zásobování EU naftou. Unie za poslední rok již zakázala dovážet z Ruska řadu energetických komodit.
Evropská unie uvrhla na Rusko od doby, kdy země rozpoutala válečný konflikt na Ukrajině, již řadu sankcí, které jsou zaměřeny rovněž na dovoz ruských energetických komodit, jejichž vývoz se značně podílí na ruské ekonomice. Od loňského léta tak již není možné dovážet do EU ruské uhlí či biomasu včetně pelet, od konce loňského roku dále ruskou ropu přepravovanou tankery. Na dovoz zemního plynu z Ruska, a to včetně jeho zkapalněné podoby (LNG), se zatím žádné sankce EU nevztahují.
Dalším krokem je zákaz dovozu zpracovaných ropných paliv, který nabude účinnosti tuto neděli 5. února. Jedním z klíčových paliv je nafta, a nadcházející zákaz tak v poslední době mohl vyvolávat obavy z možného prudkého růstu její ceny na evropském trhu. Již v polovině ledna nicméně eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová ubezpečovala, že je Evropa na blížící se zákaz dovozu zpracovaných paliv z Ruska dobře připravená, a to díky zajištění alternativních dodavatelů a strategickým rezervám.
Podle serveru Argus začal v druhé polovině ledna prudce narůstat dovoz nafty a dalších ropných produktů ze zemí mimo Rusko, kdy se evropští obchodníci nadále připravovali na nadcházející embargo. Data společnosti Vortexa podle serveru ukazují nárůst dodávek neruské nafty na 146 tisíc tun denně během posledního lednového týdne. Pro srovnání, v loňském roce proudilo do EU v průměru 88 tisíc tun neruské nafty denně.
Z uvedených 146 tisíc tun pocházelo na 44 tisíc tun ze Saúdské Arábie, což je o 80 % více oproti průměru za rok 2022. Zhruba 20 tisíc tun nafty denně dodaly v daném týdnu USA, okolo 19 tisíc tun denně poté Spojené Arabské Emiráty. V případě obou zemí se podle serveru jedná o čtyřnásobný nárůst vůči loňskému průměru. 15 tisíc tun denně v průměru poté dodal Kuvajt.
Ruská nafty do EU v lednu nadále proudila, její cena však začíná klesat
Do Evropy během posledního lednového týdne i nadále proudila nafta z Ruska, a to tempem 88 tisíc tun denně. Ve srovnání s průměrnými 80 tisíci tunami denně z roku 2022 se jedná o srovnatelnou hodnotu. Nezvykle vysoké dodávky neruské ropy může být podle serveru obtížné udržet, avšak zásoby nafty jsou podle evropských obchodníků relativně vysoké a spolu s nedávným poklesem její spotřeby neočekávají žádné akutní problémy s nahrazením ruského importu.
Ceny neruské nafty se v Evropě ke konci ledna pohybovaly o zhruba 60 dolarů za tunu nad cenami v Asii, zatímco v prosinci byl tento cenový rozdíl na úrovni 45 dolarů za tunu. Od loňského listopadu se kontrakt na následující měsíc na burze ICE pohyboval přibližně mezi 800 a 1000 dolary za tunu nafty, především v závislosti na vývoji světových cen ropy.
Pokles zájmu o ruskou naftu tlačí dolů její ceny, kdy se ceny nafty nakládané na tankery v ruských přístavech na pobřeží Baltského moře pohybovaly podle serveru Argus o zhruba 200 dolarů za tunu pod cenami neruské nafty dodávané do zemí severozápadní Evropy.
Mohlo by vás zajímat:
To je náhoda že na tom bude Britský Shell giganticky vydělávat zatímco my v Evropě to budeme všechno platit.
...akorat ze vubec.
napr. orlen zacal nakupovat na inych trhoch uz rok dozadu, hned po vypuknuti vojny na ukrajine
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se