Domů
Komoditní trhy
Ceny plynu i LNG zůstanou letos relativně nízké, odhaduje Wood Mackenzie
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Ceny plynu i LNG zůstanou letos relativně nízké, odhaduje Wood Mackenzie

Globální ceny plynuzkapalněného zemního plynu (LNG) zůstanou v letošním roce relativně nízké. Poptávku totiž bude tlumit vysoká úroveň zásob v Evropě a v Asii, stejně jako mírná zima na severní polokouli. Ve svém výhledu to uvedla poradenská společnost Wood Mackenzie.

„Globální růst dodávek LNG zůstane omezen na úrovni 14 milionů tun. Poptávka po LNG v Asii je však stále slabá a konkurence a soupeření o LNG se pravděpodobně nezvýší,“ uvedl viceprezident společnosti Wood Mackenzie Massimo Di Odoardo.

Ve firmě má na starosti výzkum trhu s plynem.

Ceny LNG loni klesly o 58 procent a dostaly se mírně pod 12 USD (273 Kč) za milion britských termálních jednotek (mmBtu). V prvních dvou týdnech ledna pokračovaly v poklesu a pohybovaly se těsně nad deseti dolary, což je nejnižší úroveň od loňského června.

V Evropě ceny plynu za poslední tři měsíce klesly o 45 procent na deset dolarů za mmBtu. Wood Mackenzie očekává, že nálada na trhu s plynem zůstane zatím nakloněna spíše dalšímu poklesu.

Loni se poptávka po plynu v Evropě snížila o sedm procent. Hlavní příčinou bylo mírné počasí, které snížilo spotřebu.

„Normální dynamika počasí a případné oživení ekonomiky by poptávku podpořily, nicméně vzhledem k nárůstu dodávek obnovitelné elektřiny o více než 100 terrawatthodin a pokračujícímu obnovení výroby z jádra ve Francii zůstane poptávka po plynu v Evropě přinejlepším stabilní,“ citovala ze zprávy Wood Mackenzie agentura Reuters.

V Asii by poptávka po LNG v letošním roce mohla vzrůst o pět procent, což by znamenalo o 12,5 milionu tun. Zůstane ale o tři miliony tun nižší než v roce 2021. Loni se poptávka zvýšila o dvě procenta. V Číně, která je největším světovým dovozcem LNG, by se letos mohl dovoz LNG zvýšit o pět procent.

V případě uzavírání smluv na dodávky LNG Di Odoardo očekává, že aktivita bude v letošním roce mírnější ve srovnání s obrovským počtem smluv uzavřených v letech 2021 až 2023. Důležití hráči podle očekávání společnosti Wood Mackenzie budou letos vybíravější, když v letech 2022 a 2023 podepsali smlouvy na dodávky 72 milionů tun ročně.

Spojené státy nyní dodávají LNG do Evropy a do Asie. Stále více se ale zaměřují na Evropu, zejména kvůli tomu, že region přišel o velkou část dodávek ruského plynu po invazi ruských vojsk na Ukrajinu před dvěma lety. Evropská unie pak totiž plyn z Ruska začala ještě více odmítat.

Zpráva rovněž upozornila, že letos by mělo být uvedeno do provozu 60 plavidel na přepravu LNG. Globální trh s přepravou LNG by se tak mohl potýkat s nadměrnou nabídkou.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Roman Kosařík
18. leden 2024, 17:13

V Evropě si už ruský plyn s vyjimkou Maďarska a Slovenska neškrkne. Nechají se doběhnout staré smlouvy a pokud se začne těžit na západní Ukrajině, chtěl bych fakt vidět kam si ho nuzáci z Chudobince nacpou. Na postavení Síly Sibiře 2 nemají (a nebudou mít) finance a ani Číňani nejsou takový blázni, že by to platili ze svého. To si spíš rozšíří kapacity pro LNG.

Pravoslav Motyčka
19. leden 2024, 23:22

Rusko má problém co s plynem , ale je to ohromná země , Rusové zahájily masivní plynofikaci svojí země , tam padne část plynu původně určená pro Evropu , další část koupí Asie a o něco se sníží těžba. Rusko letos přechází na válečnou ekonomiku. Do Ruské armády navíc dobrovolně vstupuje 1000 vojáků denně. To se zásadním způsobem projeví na vývoji situace na frontě. Být Vámi s nějakou těžbou plynu bych na Ukrajině nepočítal.

Zdeves Pavel
19. leden 2024, 09:52

Kde se tihle odborníci berou. Ten chudobinec bude brzy u nás. Důsledky toho politický správného plynu ještě pocítíme na stavu kotlů. To že si EU nechala zničit to na čem stala její prosperita, se začíná už projevovat .

Roman Kosařík
19. leden 2024, 14:16

Tak kde jsou ty vaše poškozené kotle z "politicky správného" plynu? Člověk by čekal v TV NOVA zprávu o kalamitě obrovských rozměrů postihující desetitisíce plynových kotlů, nedostatku opravářů a náhradních dílů a ono nic. Co tam máte dál? Na čem že to stála ta prosperita Evropy? Jo vy jste myslel dodávky surovin z jisté země na východě, která by ten chudobinec nejraději udělala znovu i z nás. Ne, díky. 40 let bídy a plundrování stačilo. Radši bych položil svůj život za to, aby v něčem podobném nemuseli vyrůstat mé děti, ani jejich potomci. A hanba tomu, kdo si něco podobného přeje.

Medvedzig
19. leden 2024, 19:32

No ja som si pozrel https://www.youtube.com/watch?v=YVe6l3zJdT4 a tam su ine informacie... a to je z vasich koncin!!!

Dpetr
20. leden 2024, 18:35

Protiproud?!

To není z našich končin, to je ruské dezinfo dotované prostřednictvím banky Ural ze sankčního seznamu.

Medvedzig
19. leden 2024, 22:50

A dokedy sa budete vyhovarat na niekoho ineho nez na seba?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se