Ceny emisních povolenek atakují nové rekordy, elektřina je na 2,5letých maximech
Ceny emisních povolenek na konci minulého týdne opět dosahovaly rekordních hodnot v důsledku příznivého vývoje na akciových a energetických trzích, jak uvedly zdroje zahraničního portálu Montel. Zdroje pak také varovaly před možnou korekcí. Vývoj cen povolenek a jejich dopad na RWE komentoval i výkonný ředitel RWE, Rolf Martin Schmitz. V tomto týdnu povolenky opět atakují nové historické rekordy, což má zá následek i růst cen elektrické energie.
Cena futures kontraktu povolenky CO₂ s dodávkou v prosinci 2021 ve čtvrtek 11. 3. poprvé pokořila hodnotu 42 EUR/t CO₂ a obchodní den uzavřela na 41,93 EUR/t CO₂. Následující den se cena povolenky v rámci intradenního obchodování přiblížila 43 EUR/t, přičemž přes tuto hranici se přehoupla hned na začátku tohoto týdne.
Podobně se nad 43 EUR/t povolenka zatím obchoduje i v průběhu dnešního dne. Rekordní ceny emisních povolenek tlačí nahoru i forwardové ceny elektrické energie. Německý base s dodávkou v následujícím roce, který je hlavním benchmarkem pro ceny elektřiny v oblasti střední Evropy, se dnes již obchodoval i nad 57 EUR/MWh, nad které se naposledy dostal v září 2018.
Dle některých zdrojů portálu Montel mohou ceny povolenek CO₂ dále testovat svá nová maxima v tomto týdnu za předpokladu, že akciové a energetické trhy budou i nadále pokračovat v růstu. Obchodníci v minulém týdnu poukazovali například na růst cenu plynu, kdy kontrakt Cal22 na TTF vzrostl od minulého pátku o 4,4 %.
„Při pohledu na vše, co se děje, je přirozené, že EUA rostou,“ pronesl jeden obchodník. „I ostatní trhy rostou – ropa, akcie, plyn a elektřina.“
V případě poklesu akciových trhů a cen energií ovšem obchodníci poukazovali na tlak na pokles ceny povolenky, který by mohl stlačit cenu dle jejich odhadu až k 35 EUR/t CO₂.
Obchodníci dále zaregistrovali zvýšený zájem na trhu o kupní opce na povolenku CO₂ s realizační cenou 45 EUR/t CO₂ a 50 EUR/t CO₂, což může naznačovat očekávání trhu pro nadcházející měsíce.
RWE
K vývoji cen povolenek CO₂ se pak vyjádřil také výkonný ředitel RWE, Rolf Martin Schmitz, poté, co report organizace Greenpeace naznačil, že jejich růst může mít na společnost zásadní dopad vzhledem k uhlíkové náročnosti její výroby. Ta se dle dat Greenpeace pohybuje na úrovni 792 g CO₂/kWh.
„CO₂ pro nás není problémem, jelikož máme zajištěnou pozici vůči trhu téměř až do roku 2030 – jak jsme opakovaně zdůrazňovali,“ vyjádřil se Schmitz na tiskové konferenci k výsledkům společnosti za rok 2020.
Dle dat, které měl Montel k dispozici k nahlédnutí, se vážená cena nákladů RWE na emisní povolenky pro rok 2020 pro hnědouhelné elektrárny pohybovala okolo 5 EUR/t CO₂. Pro rok 2023 se pak náklady pohybují okolo 23 EUR/t CO₂.
Mohlo by vás zajímat:
Ať žije císař František Josef první a Evropská unie, která nám v době epidemie a největšího ekonomického poklesu od roku 1928 zajistila drahé energie a vyvezla 10 milionů vakcín proti Covidu do USA a UK jen za posledních 6 týdnů. Pro představu ČR potřebuje asi 2,5 mil. dávek vakciny, aby u nás prakticky přestali umírat lidé na COVID, protože to stačí na to aby se doočkovali lidé nad 70 a chronici alespoň 1 dávkou vakciny, kdyby se tyto vakciny dostaly k nám a do dalších nejvíce zasažených států nemuselo umřít cca 30 000 lidí.
A obávám se, že bude hůř, že ceny budou ještě mnohem vyšší. Na jedné straně je to dobře, že bude relativně čistější vzduch. Na druhé straně je to velká rána pro průmysl se všemi negativními důsledky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se