IEA: Emise metanu v energetice jsou o 70 % vyšší, než oficiálně vykazují vlády
Globální emise metanu z energetického sektoru jsou podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) o zhruba 70 % vyšší ve srovnání s oficiálními údaji, které vykazují vlády. Přesnější údaje získává IEA zejména díky satelitním snímkům, které často odhalí úniky metanu z těžby ropy či plynu. Agentura o tom informovala v tiskové zprávě.
Metan je podle IEA zodpovědný za přibližně 30 % z oteplení planety od průmyslové revoluce. Energetický sektor přitom zodpovídá za zhruba 40 % emisí metanu vyvolaných člověkem.
Agentura uvedla, že pokud by byl v roce 2021 zachycen veškerý metan z ropného, plynárenského a uhelného sektoru, mohlo by být na globální trh dodáno dodatečných 180 miliard kubíků zemního plynu. To odpovídá spotřebě zemního plynu v evropské elektroenergetice.
„Při současných vysokých cenách zemního plynu by mohly být téměř veškeré světové emise metanu z ropného a plynárenského průmyslu zachyceny s téměř nulovými čistými náklady,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.
Velké rozdíly mezi zeměmi
Podle IEA se intenzita emisí metanu z těžby a přepravy fosilních paliv významně liší, a to jak mezi zeměmi, tak jednotlivými společnostmi.
„Globální emise metanu z ropného a plynárenského průmyslu by poklesly o více než 90 %, pokud by všechny země těžící tyto komodity měly stejnou intenzitu emisí jako Norsko, které ji má nejnižší na světě,“ uvedla agentura.
Velkým krokem směrem ke snižování emisí metanu by měla být iniciativa Globální metanový závazek, kterou loni v říjnu představily společně Spojené státy a Evropská unie. K iniciativě, jejímž cílem je snížení emisí tohoto silného skleníkového půynu o 30 % do roku 2030 ve srovnání s hodnotami roku 2020, se na klimatické konferenci COP26 v Glasgow přidalo více než 110 zemí.
Mohlo by vás zajímat:
Takže Green Deal planetu zase o něco otepli. Je vidět, že to Evropa s námi myslí dobře. Je to banda idiotů bez kouska logického myšlení.
Hlavne by ty zeme, ktere nechaji metan unikat mely byt aktivni, jako Norsko. Skoda ze clanek nerekne, ktere staty to jsou. Ja mam jasneho favorita, ale nemuzu jmenovat.
Ty země tam jsou, jen je třeba trochu klikat :)
Nejvíce Rusko (14.3 Mt) a USA (13,8 Mt), pak s větším odstupem Irán (5,44 Mt) a Turkmenistan (4,85 Mt), v závěsu jsou země s přibližně 2,5 Mt (Irák, Čína, Saudská Arábie, Venezuela, Alžírsko).
Dále je tam Norsko, ale tam ty emise v porovnání s ostatnmi výše zmíněnými budou tak nízké, že z toho grafu není možné vyčíst jaké jsou... tedy do Norska bych se tolik v tomto neopíral ;)
Kritiku byste měl v první řadě směřovat sám na sebe. Takový nesmysl, to se hned tak nevidí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se